Szkoła Podstawowa nr 21 _ Przedszkole nr 24 w Zielonej Górze

30-lecie SP

Czas urodzin

Rok 2018 to czas Jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Wojtyły w Zielonej Górze. I żeby nie można było powiedzieć, że czekaliśmy na ostatnią chwilę, przygotowania rozpoczęły się już rok wcześniej. Bo przecież nie codziennie obchodzi się 30 lat.
Data uroczystej gali przypadła na 29 listopada 2018 r. O godz. 17.00 Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego była tylko do naszej dyspozycji. W wygodnych fotelach zasiedli wszyscy zaproszeni goście, absolwenci, uczniowie, rodzice i pracownicy.
„Szanowni Państwo! Mamy wielki zaszczyt powitać Państwa na uroczystości jubileuszu 30 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Wojtyły, która obecnie wchodzi w składa Zespołu Edukacyjnego nr 3” – tymi oto słowami prowadzący przywitali wszystkich zgromadzonych, zainteresowanych i zaprzyjaźnionych z naszą szkołą gości. A w tej zacnej roli wystąpili absolwenci szkoły, którzy obecnie są nauczycielami (tak im się spodobała nasza szkoła, że związali się z nią już na dłuższy czas) – pani Urszula Czerniak i pan Dorian Zarzycki. To oni, kolejno, wprowadzali nas w odpowiedni nastrój.
Początek gali był bardzo oficjalny, bo taki też powinien być. Klasa Sztandarowa 8 d uroczyście wprowadziła sztandar szkoły. Był czas na werble i hymn. Następnie prowadzący przywitali wszystkich zaproszonych gości, a wśród nich: Zastępcę Prezydenta Miasta Zielona Góra do spraw Społecznych – Panią Wioletę  Haręźlak, Lubuskiego Wicekuratora Oświaty – Panią Katarzynę Pernal – Wyderkiewicz, Przewodniczącego Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Zielona Góra – Pana Jacka Budzińskiego, Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych – Pana Jarosława Skorulskiego oraz Kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego – Panią Katarzynę Łasińską.
Każdy z wymienionych gości, został poproszony o zabranie głosu.
„Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?”
Słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego rozpoczęły przemówienie dyrektora Zespołu Edukacyjnego nr 3 – pani Doroty Konopackiej, która jako pierwsza zabrała głos. Całość przemówienia była wprowadzeniem w uroczystości. Było o liczbach, które tylko częściowo oddają to, co przez 30 lat zostało wypracowane. Ważniejsze od liczb jest jednak to, co zostało zbudowane i co jest budowane obecnie. I to, co zawsze było dla pracowników najcenniejsze: młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury „dwudziestki jedynki”, a nauczyciele starają się sprawić, by wierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgał gwiazd. Dbają o to, by miał możliwość zaprezentowania swoich talentów i zainteresowań, bo człowiek bez pasji, jest jak okręt, który nie wie dokąd zmierza.
Mądrzy pedagodzy, wspaniałe dzieci, zaangażowani rodzic to ludzie, którzy tworzą szkołę. I wtedy, i dziś towarzyszy pragnienie więcej, lepiej, ciekawiej, radośniej.
„Dziś chcemy, by nasza jubilatka, która wkroczyła w pełną dojrzałość była mądra, otwarta na świat, tolerancyjna, pełna życzliwości dla drugiego człowieka – tego „małego” – ucznia i tego „dużego” – nauczyciela, rodzica, pracownika. My, dziś patrząc wstecz, czujemy się zobowiązani wobec minionych lat, by kierując się słowami patrona szkoły dążyć do tego, co dobre, szlachetne i wzniosłe”.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy doprowadzili do jubileuszu. Pragnie, aby ta wzruszająca chwila przywołała tylko dobre wspomnienia o ludziach, wspólnej pracy
i pozwoli dziś budować na tych wspomnieniach nową historię tej szkoły, nową jej jakość, którą tworzą  wszyscy – uczniowie, rodzice, pracownicy.
Po dyrektorze zespołu, głos zabrała Pani Wioleta Haręźlak. Z jej ust padły ciepłe słowa kierowane do tych, którzy od początku istnienia szkoły tworzyli jej historię, mieli wpływ na poziom edukacji uczniów. I w tym momencie przyszedł czas, aby nagrodzić za trud i wysiłek. Wśród nagrodzonych znaleźli się nauczyciele i pracownicy samorządowi. Poza odznaczeniami, dyplomami i kwiatami, pojawiły się łzy… Łzy szczęścia, zaskoczenia, docenienia.
Odznaczenia Prezydenta Miasta Zielona Góra Pana Janusza Kubickiego otrzymały: Pani Małgorzata Druszcz i Pani Małgorzata Grzywacz – złote odznaczenie dla zasłużonych pracowników, Pani Arleta Konieczna i Pani Iwona Diller – srebrne odznaczenie dla zasłużonych pracowników, Pani Elżbieta Kurjańska i Pani Elżbieta Fiałkowska – brązowe odznaczenie dla zasłużonych pracowników.
Nagrodę Prezydenta Miasta Zielona Góra otrzymały również: Pani Dyrektor Dorota Konopacka, Pani Jolanta Kamińska – Obolewicz oraz Pani Elżbieta Goławska.
Słowa i życzenia, jakie popłynęły kolejno od osób, które zabierały głos, były przepełnione entuzjazmem, życzliwością i sympatią. Wybrzmiało to, co było w naszej szkole najlepsze. I za co, dziękujemy.
Prowadzący zaprosili wszystkich na koncert wspomnień. Wspomnień o szkole,
o wielkiej budowie, zmianie, kadrze pedagogicznej i oczywiście wspomnień o naszych zdolnych uczniach. Zaprosili nas do oglądania poszczególnych kart z historii naszej „21”.
A proszę mi wierzyć, było co oglądać.
Tu też był czas, aby wspomnieć o tym, że to nasza szkoła jako pierwsza w Polsce, 14 listopada 1990 r. otrzymała imię wielkiego Polaka – Karola Wojtyły. Tu też był czas, aby podziękować tym, którzy zarządzali naszą podstawówką od samego początku, którzy dbali
o poziom edukacji, bezpieczeństwo i rozrywkę – śp. Pani Lucji Truszczyńskiej, Pani Danucie Boguckiej, Pani Teresie Busz. Dziękowaliśmy wielkimi brawami. A obecnej na sali Pani Danucie Boguckiej mogliśmy podziękować osobiście. Co też uczyniliśmy.
Prawdziwa uroczystość zawsze składa się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej. Tej drugiej nie mogliśmy się doczekać, ponieważ …. Mieliśmy się kim pochwalić. Całość artystyczna składała się z występów naszych uzdolnionych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, absolwentów i rodziców.
Jako pierwsza wystąpiła Weronika Operchał, uczennica klasy V b w piosence pt. „Nie zapomnij”.
Następnie scenę oddaliśmy naszym przyszłym uczniom, którzy już bardzo dobrze czują się w murach szkoły. Grupa „Mrówek” zatańczyła a grupa „Rybek” zaśpiewała piosenkę pt. „Do szkoły czas”. I tak po cichu liczymy, że jak za 10 lat spotkamy się tu ponownie, to oni wystąpią w roli naszych absolwentów.
Sukces odniosło dużo naszych uczniów. Dowodem tego jest na pewno Natalia Iwaniec. Uczestniczka programów telewizyjnych „The Voice of Poland” i „Bitwy na Głosy”. Obecnie pracuje nad autorskim materiałem. Podróżowanie i muzyka to jej sposób na szczęśliwe i pełne życie.  Zaśpiewał „Creep” – zespołu Radiohead.
Nasi uczniowie nie tylko potrafią śpiewać i tańczyć. Na scenie, kolejno, pojawiła się utalentowana uczennica z klasy IV e Kiara Harasimiuk, która zagrała na anielskim instrumencie utwór pt. „Taniec jesienny”.
Okazuje się, że nauczyciele też mają potrzebę wyrażenia swoich artystycznych emocji. Mogliśmy zobaczyć nauczycielkę języka polskiego, panią Katarzynę Loch wraz
z wychowankami klasy VII „a” w układzie choreograficznym „Dencing connecting people”.
Pani Kasia to nie jedyny aktywny nauczyciel w tej szkole. Niektórzy tworzą układy choreograficzne, a inni tworzą słowa i muzykę. I powstaje piosenka. „Obyś zawsze dzieckiem był” to piosenka a zarazem życzenia, które powstały z okazji Dnia Dziecka. Słowa napisała pani Dorota Głowienka – nauczyciel języka polskiego, muzykę skomponował pan Dorian Zarzycki – absolwent Szkoły Podstawowej a jednocześnie nauczyciel muzyki. Zebrano zespół i tak oto nauczyciele i rodzice zaczęli razem występować.
Inscenizacja muzyczno – ruchowa skradła serca wszystkim widzą. Układ taneczny, w wykonaniu uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej, został przygotowany przez panią Agnieszkę Bardelas.  
Całość części artystycznej, w której wystąpili nasi uczniowie, zakończył występ absolwenta, pana Doriana Zarzyckiego. To on zaprosił na scenę wszystkich artystów tego popołudnia. I w ten sposób podziękował za to, że byli, za to, że chcieli podzielić się tym, co maja najcenniejszego – pasję. Dzięki ich występom przekonaliśmy się, jak doskonałym miejscem do rozwijania różnych talentów była i jest nasza szkołą. Dzieje się tak dlatego, że tworzą ją ludzie pełni pasji i powołania.
Finałem całej gali był występ kwartetu smyczkowego.

Nikt by nie przypuszczał, że trzydzieści lat tak szybko upłynie. Czas, który minął, nie został zapomniany. O czym mogliśmy się przekonać na pięknej uroczystości z okazji XXX – lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Wojtyły w Zielonej Górze.

Podczas uroczystości mogliśmy powrócić do przeszłości. A to wszystko dzięki prezentacjom i pięknym zdjęciom z tamtych lat.

 

Plan lekcji


Plan lekcji ważny od 02-09-2019 r.

Szkoła Podstawowa

Dziennik elektroniczny

Dzwonki

1    8.00-8.45

2    8.55-9.40

3    9.50-10.35

4    10.45-11.30

5    11.45-12.30

6    12.45-13.30

7    13.40-14.25

8    14.35-15.20