Szkoła Podstawowa nr 21 _ Przedszkole nr 24 w Zielonej Górze

Wydarzenia_18/19_IV-VIII

 Wakacyjny czas

19 czerwca 2019 r. na boisku szkolnym odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Jako pierwsi z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami spotkali się uczniowie klas młodszych. Zaraz po nich, boisko wypełniło się uczniami klas IV – VII. Pani dyrektor Dorota Konopacka podziękowała wszystkim za pracowity rok i zaangażowanie. Odnieśliśmy wiele sukcesów i z każdego ona, jako dyrektor się cieszy. Pani dyrektor razem z wychowawcami wręczyła uczniom klas starszych świadectwa z wyróżnieniem. W tym roku, po raz pierwszy, zostały wręczone tarcze „Wzorowego Ucznia” dla tych, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,75 bez oceny dostatecznej, za to ze wzorowym zachowaniem bez żadnej uwagi. Oto oni:
KLASA 4 a
Natalia Belda, Natalia Kurowska

KLASA 4 b
Martyna Grzebielucha, Jakub Urbański, Zofia Woźna

KLASA 4 c
Piotr Chłopek, Wiktor Dębowski, Jakub Kowalski, Anna Sprawka, Maja Wiercigroch

KLASA 4 d
Zuzanna Rozkowińska

KLASA 4 e
Maja Domańska,  Hanna Dżyga, Kiara Harasimiuk, Matylda Kopczyk,  Dominika Kubiak, Eryk Quta,  Barbara Szczepaniak,  Julia Sieminiak, Jan Skrzypczyński, Hanna Tumala,  Milena Widz,  Iwo Wojciechowski, Wojciech Zawadzki

KLASA 5 b
Martyna Bania, Helena Helwing, Weronika Operchał, Agata Radkowska, Gabriela Rajter, Bartosz Warzywoda, Wojciech Woś, Milena Zając

KLASA 5 c
Kinga Szajnicka, Gabrysia Mazgajczyk, Kaja Przybysz

KLASA 6 a
Filip Kowalski

KLASA 7 a
Wiktoria Stefańska, Agnieszka Warzywoda

Słowa podziękowania kierowane były również do naszych Rodziców, którzy z rąk dyrekcji otrzymali tytuł „Przyjaciela Szkoły”.
Dla uczniów klasy trzeciej ten dzień był wyjątkowy. Po raz ostatni uczestniczą w apelu dla klas młodszych. Od przyszłego roku szkolnego zasilą szeregi klas starszych. W tym momencie, panie dyrektor skierowała podziękowania do wychowawców klas III – Pani Agnieszki Wierzchałek oraz Pani Renaty Żok. Podziękowała za opiekę, trud oraz zaangażowanie.
„Odpoczywajcie, nabierajcie siły i wracajcie do szkoły cali i zdrowi”.


 Zakończenie klas 8

18 czerwca 2019 r. – tę datę zapamięta każdy uczeń klasy 8 naszej szkoły. Ten wieczór był wyjątkowy dla nas wszystkich – dla uczniów, rodziców, dyrekcji i nauczycieli. Tego dnia żegnaliśmy się z tymi, którzy kończyli edukacje w szkole podstawowej. Jeszcze chwila, jeszcze moment….. Ale to za chwilę, za moment…. Było ciężko, było trudno, były łzy…..
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 uczniów klas ósmych a tym samym uroczystość pożegnania się z nimi rozpoczęła się od uroczystego przekazania Sztandaru Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Wojtyły. Klasa sztandarowa, którą była 8 d, przekazała sztandar uczniom klasy 7 a. I to oni od tej chwili reprezentować będą nasza szkołę na wszystkich szkolnych i miejskich uroczystościach.
Nikt nie mówił, że będzie łatwo. W nastój wprowadził nas występ wokalny Kiary Harasimiuk, uczennicy klasy IV e. Chwila zadumy, nostalgii, pięknej muzyki. Ale czas nie chciał na nikogo czekać. Nawet chwili…. A tak nam tej chwili brakowało…
Jak na takie wydarzenie przystało, pojawiło się również przemówienie dyrektora Pani Doroty Konopackiej. Czyżby jej głos się łamał? Widać było, że pojawiła się łza. Ale jak zawsze . na takie chwile przygotowana, trafiła w nasze serca.
„Otwierając dzisiejszą, wyjątkową uroczystość, serdecznie witam przybyłych Gości, Rodziców, Grono Pedagogiczne i  Pracowników Szkoły a przede wszystkim Was – i tu, już śmiało mogę powiedzieć, Drodzy Absolwenci !!!
Dzisiejsze słowa będę kierowała właśnie do Was, bo to Wy jesteście bohaterami tego spotkania.
Mam wrażenie, jakbyśmy dopiero wczoraj spotkali się po raz pierwszy, a tu pora na rozstanie. Nasze  dzisiejsze spotkanie ma charakter historyczny. Z jednej strony dlatego, że widzimy się tu, w takim gronie, po raz ostatni, z drugiej – ponieważ temu spotkaniu towarzyszy świadomość, że lata spędzone w tej szkole, to historia, a jednocześnie początek czegoś nowego…. Przed Wami droga ku indywidualnemu rozwojowi, ku odkrywaniu nowych możliwości, ku dorosłości. Aby było Wam łatwiej wejść w  dorosłość, wyznaczcie sobie cel,  który zamierzacie osiągnąć.
Odrobiliście ostatnią lekcję w naszej szkole otrzymując wysokie oceny i doskonale zaliczając ten pierwszy w Waszym życiu egzamin. Jestem z Was dumna.
Dzisiaj, kiedy nadszedł czas rozstania życzymy, aby doświadczenia zdobyte
w edukacji dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do sukcesu. Odnajdujcie własne ścieżki i starajcie się być dobrymi ludźmi. Nie zapominajcie o marzeniach,
o przyjaźniach. Bądźcie sobą. 
Drodzy Uczniowie!!! Wiążemy z Wami duże nadzieje, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiedza, zdolności i umiejętności zdobyte, odkrywane i rozwijane w tej szkole przy dużym wsparciu Waszych Rodziców będą teraz procentowały. Wierzę w to, że będziemy mogli być z Was dumni tak, jak teraz jesteśmy. Idźcie więc śmiało z uśmiechem i wysoko uniesionym czołem w życie, pokonując nadchodzące próby losu. W życiu kierujcie się wyłącznie tymi zasadami, które pozwolą Wam zawsze zachować godność człowieka oraz zdobywać uznanie i szacunek innych.
Życzymy Wam również, abyście  w kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, odnaleźli nowych równie wspaniałych kolegów, a nawet przyjaciół oraz – co również bardzo ważne – spotkali życzliwych a jednocześnie wymagających nauczycieli.
Trzymamy za Was kciuki!”
Wielką niespodzianką dla nas wszystkich były życzenia od Dyrektora Departamentu Oświaty Pani Wiolety Haręźlak, która wspomniał o sukcesie, szczęściu i spełnieniu marzeń.
A potem nadszedł czas na podsumowanie naszych sukcesów, osiągnięć. Kolejno, każda klasa, proszona była na scenę. Wychowawcy wraz z panią dyrektor, wręczali świadectwa. Pierwsze były świadectwa z wyróżnieniem. Każdy ósmoklasista otrzymał w podziękowaniu od dyrekcji białą róże. Każdy również usłyszał od pani dyrektor słowa dedykowane tylko i wyłącznie danemu uczniowi. Widać, że zna nas wszystkich, bo wiedziała, co każdemu powiedzieć. I wtedy pojawiły się kolejne łzy. I nie były to ostatnie.
Wychowawcy dla swoich jeszcze wychowanków przygotowali małe niespodzianki. Każdy z nich również skierował piękne słowa dotyczące tego co minęło, ale również tego, co dotyczyło przyszłości. I nie będzie niespodzianką, jak dodam, że pojawiły się łzy. Już nie tylko u Pań.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor po raz pierwszy wręczyła uczniom odznakę „Wzorowego ucznia”. Otrzymali ją następujący uczniowie:
KLASA 8 a
Kinga Koszela, Patrycja Kamianowska, Cieśli Zofia, Olga Dzienisiewicz

KLASA 8 b
Michał Bury, Emilia Kasperska, Maja Masiel, Dominika Skarupska

KLASA 8 c
Julia Jędrych, Julia Ścisła

KLASA 8 d
Krzysztof Woś, Julia Widz, Kacper Wańtuch, Michał Sikora, Agata Rusinowska, Julia Juś, Adam Babirecki, Oliwia Torzecka, Julia Jaroszewska, Dominika Molęda.

Ten rok jest pełen nowości. Pani Dyrektor nagrodziła również najlepszego absolwenta ze wszystkich ósmych klas. „Prymusikiem” z najwyższą średnią 5,72 została uczennica klasy VIII d Julia Widz.  
Potem nadszedł czas na podziękowania dla naszych Rodziców. Przyznano tytuły „Rodzica Roku” oraz „Przyjaciela Szkoły”. Każdy, odbierający tytuł składał podpis w pamiątkowej księdze. Z rąk dyrekcji i wychowawców Rodzice odebrali również „Listy gratulacyjne”.
Aby łez było jak najmniej, wychowawcy klas 8 przygotowali mały konkurs. Otóż nauczyciele szkoły wytypowali nominacje uczniów w różnych kategoriach. I dziś, podczas uroczystego zakończenia, nasi uczniowie otrzymywali „Oczka” w kategoriach m.in. największy śpioch,  najlepszy aktor, pomocna dłoń, najlepiej ubrany uczeń. Było dużo śmiechu, ale i niespodzianek.
Rodzice pozie kowali również dyrekcji i nauczycielom. Do tych podziękowań dołączyli się przedstawiciele każdej z ósmych klas. Słowa, które kierowali do dyrekcji, wychowawców i nauczycieli spowodowały kolejne łzy.
„Szanowna Dyrekcjo!
Drodzy nauczyciele! Pracownicy Szkoły i zaproszeni goście! Kochani Rodzice! Koleżanki i Koledzy!
Dziś był nasz ostatni dzień w murach naszej Szkoły SP 21. Szkoły, która autentycznie była naszym drugim domem, w której czuliśmy się potrzebni, ważni, doceniani, a u Was – drodzy nauczyciele – znajdowaliśmy życzliwość i zrozumienie.
Minęło kilka lat, odkąd wstąpiliśmy w mury tej Szkoły. W ciągu tych lat staliśmy się dojrzalsi, starsi, mądrzejsi. Dziś przyszedł czas pożegnań. Przed nami nowa szkoła, nowi koledzy i koleżanki, nowy, nieznany świat. Życie będzie stawiało przed nami coraz to nowe problemy, których rozwiązanie będzie trudniejsze niż dotychczas. Z każdym dniem będziemy wchodzić w świat ludzi dorosłych, pokonując swoje słabości i lęki.
Każdy z nas pozostawi w tej Szkole cząstkę siebie. Przeżyliśmy w niej pierwsze sukcesy oraz porażki, zawiązaliśmy pierwsze przyjaźnie. Myślę, że często będziemy powracać pamięcią do chwil spędzonych w tej Szkole. Każdy z nas zabierze ze sobą także bogaty bagaż doświadczeń, klimatu, tradycji i zasad. Dziś nasze serca przepełnia radość z otrzymania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, ale i smutek z powodu rozstania z tym, co stanowiło ważną część naszego życia.
Dziękujemy za trud kształcenia i wychowania, za przekazywanie wartości niezbędnych w dalszym życiu, za opiekę i ciepło jakiego doświadczyliśmy, za starania, cierpliwość, a przede wszystkim za wyrozumiałość i poświęcony nam czas – zdajemy sobie sprawę z tego, że nie byliśmy idealni. Przepraszamy za wszystkie zmartwienia, których przysporzyliśmy i obiecujemy, że w nowej Szkole nie przyniesiemy Wam wstydu i będziemy się starać uczyć jak najlepiej. Zapewniamy, że uczynimy wszystko, by nie zawieść Waszych oczekiwań.
W tym tak uroczystym dla nas dniu nasze myśli i serca kierujemy ku tym, którzy wytrwale i cierpliwie prowadzili nas przez labirynt szkolnego życia. W podziękowaniu za dar najpiękniejszy, za „wiedzę, serce i bezcenny czas” – Dyrekcji, Wychowawcom, Gronu Pedagogicznemu, wszystkim pracownikom szkoły i rodzicom składamy serdeczne wyrazy uznania i wdzięczności”.
I nasz czas dobiegł końca. Może gdzieś, kiedyś spotkamy się, aby powspominać. Nie mówimy „Żegnajcie”, mówimy „Do widzenia”.


Podsumowania czas – spotkanie z dyrekcją i nauczycielami

Nikt nie przypuszczał, że ten rok szkolny tak szybko minie. W przedostatni dzień przed upragnionymi wakacjami, bo nikt tu czarować nie będzie, że każdy na nie czeka, spotkaliśmy się z dyrekcją i nauczycielami na krótkim podsumowaniu. Swoje spotkania mieli uczniowie klas młodszych oraz uczniowie z klas IV – VIII.
Uwierzcie, że było co sumować. Głośno i przy całej społeczności wybrzmiały nasze małe i większe sukcesy. Zostały podsumowane wszystkie akcje, które były organizowane na terenie naszego zespołu, a w których tak chętnie bierzemy udział. Wiemy, kto lubi czytać, kto jest najlepszy z języka angielskiego, kto stał się wolontariuszem i udzielał się charytatywnie. Poznaliśmy zdobywcę „Złotych korków”.
Na naszych spotkaniach oczywiście nie zabrakło małego zastrzyku bezpieczeństwa. W tym temacie jesteśmy specjalistami, ale nigdy nie lekceważymy kolejnej dawki informacji. Każdy z nas chce wrócić z wymarzonej wyprawy.
I niby rok szkolny trwa tylko 10 miesięcy. W tak krótkim czasie tyle sukcesów. Znaczy to, że jesteśmy aktywni i chętni do współpracy. Pamiętamy o godnym reprezentowaniu naszego zespołu. Chcemy, aby nasi Nauczyciele i Rodzice byli z nas dumni.
Uwierzcie, że jesteśmy.


Dla potomnych – „Sadzenie drzewa”

Osiem lat minęło tak szybko. Niektórzy rozpoczęliśmy swoją edukację w Zespole Edukacyjnym nr 3 od pierwszej klasy. Część z nas dochodziła. Ale na każdym etapie stanowiliśmy całość. Wiadomo, że nie zawsze patrzyliśmy na wszystko przez „różowe okulary”. Ale kiedy trzeba było, dawaliśmy radę i stawialiśmy czoła wyzwaniom.
Wychowawców też mieliśmy kilku. W klasach młodszych naszym szefem, dowódcą, mamą i przyjaciółką była Pani Elżbieta Goławska. Ciężko było się rozstać i pożegnać panią. Ale przecież dorośliśmy, musimy wspinać się po szczeblach edukacyjnej kariery.
I oto szok. Każda lekcja w innej sali. Każdy przedmiot z innym nauczycielem. Ale była też Ona, Pani Mirosława Rowecka, która uspokoiła, powiedziała, że ogarniemy temat planu lekcji, wszystkie zastępstwa i poznamy zakamarki naszej szkoły. I to prawda. Daliśmy radę.
Kolejny szok. Zmiana wychowawcy. Trafiliśmy pod Jego opiekę w klasie siódmej, niby mało, ale był to dla nas bardzo trudny czas. Niby znamy nauczyciela, ale… To nie nasza Pani. Odezwał się w nas bunt? Nie. Daliśmy człowiekowi szansę. I wierzcie, warto było. Rozumiał nasze problemy, wskazywał rozwiązania, spędzał z nami dużo czasu w szkole i poza nią. Zawsze trzymał kciuki, wzywał na rozmowę, kiedy sytuacja tego wymagała. Chyba nas polubił. Bo my – naszego wychowawcę na pewno. Dzięki Jego zaangażowaniu, ogromnemu poświęceniu i wsparciu, jesteśmy dzisiaj mądrzejsi i pewniejsi siebie. Dziś dziękujemy za wszystkie dni, wycieczki, nocki w szkole, ciekawe rozmowy i opiekę, którą nas otaczał. „Jest Pan dla nas prawdziwym mentorem i przyjacielem. Na zawsze zapamiętamy Pana jako najlepszego wychowawcę i dobrego człowieka”.
I wspólnie, 18 czerwca 2019 r., na koniec naszego czasu w Szkle Podstawowej nr 21 im. Karola Wojtyły, posadziliśmy drzewo. A pod drzewem coś schowaliśmy dla pokoleń.  Może za jakieś xxxxx lat spotkamy się pod drzewem i powspominamy.
Klasa 8 d


Nasi stypendyści

17 czerwca 2019 r. Filharmonia Zielonogórska wypełniła się po brzegi najlepszymi absolwentami klas ósmych szkół podstawowych i gimnazjum oraz laureatami konkursów przedmiotowych szkół średnich.  Rada Pedagogiczna naszej szkoły zadecydowała, iż najlepszymi absolwentami są Julia Widz oraz Adam Babirecki – uczniowie klasy 8 d. I to ta dwójka, z rąk Dyrektor Departamentu Pani Wiolety Haręźlak, odebrała gratulacje i Stypendia Prezydenta Miasta Zielonej Góry.
Gratulujemy….


„Ja Wolontariusz”

W poniedziałek, 10 czerwca 25 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas uczestniczyło w szkoleniu „Ja, wolontariusz „. Szkolenie poprowadziła diecezjalna koordynatorka ds. wolontariatu. Młodzież zapoznała się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi wolontariatu oraz stworzyła profil wzorowego wolontariusza. Uczniowie zastanawiali się także, w jakie akcje charytatywne mogą się zaangażować w przyszłym roku szkolnym


Poloneza czas zacząć, czyli nasz pierwszy bal

„I tradycji stało się zadość. Bal, jak na każdy ważny bal przystało, rozpoczął się polonezem” – tym słowami pani dyrektor Dorota Konopacka, zaraz po uroczystym polonezie, rozpoczęła to ważne, dla uczniów klas ósmych, wydarzenie. Świadkami tych chwil byli wychowawcy, nauczyciele i rodzice. Bohaterami tego dnia byli oni – ci, którzy już za chwil parę pożegnają mury naszej szkoły.
„Za Wami stresujące chwile związane z egzaminem. Trzymaliśmy z Rodzicami za Was kciuki. Dziś jednak, korzystajcie z tej pięknej chwili i bawcie się do przysłowiowego  „białego rana”. Niech czar trwa”. A na koniec pani dyrektor zwróciła się do uczennic słowami, które wywołały uśmiech na twarzach wszystkich zebranych –  „Dziś jest ten dzień, kiedy po raz pierwszy nie powiem nic na temat Waszego makijażu”.
I zaczęło się. Uroczysta kolekcja, rozmowy, śmiechy i wspólna zabawa. Były dedykacje od uczniów dla dyrekcji, od uczniów dla wychowawców, od dyrekcji dla uczniów, od kolegi dla koleżanki i …. Wszyscy bawili się znakomicie. My, nauczyciele, byliśmy dumni z naszej młodzieży.
W pewnym momencie pojawiła się myśl, że w takim gronie spotkamy się jeszcze tylko raz. Czyżby łza pojawiła się w oku? Ktoś szybko ją wytarł, bo dziś chcemy się bawić, śpiewać i tańczyć. Do białego rana, znaczy się do 23.00.


Konkurs Patriotyczny

29 maja odbył się etap szkolny
Konkursu wiedzy o Ojczyźnie, Kościele i Regionie ,,Ojczyzno Ma” Maj – Listopad 2019 Organizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Akcja
Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Do drugiego etapu diecezjalno – wojewódzkiego zakwalifikowali się:

1. Filip Kowalski

2. Bartosz Warzywoda

3. Malwina Zając

Z ramienia organizatora eliminacje prowadziła  pani Bożena Stępniewska. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klasy V b, VI a i VI b  A. Radkowska, M. Rutka, K. Jankowiak. Świetnie przygotowani, znakomicie odpowiadali na pytania z zakresu historii Polski, religii , geografii. Gratulujemy! Zwycięzcom życzymy sukcesów w finale, który odbędzie się w
listopadzie.


Lekcja otwarta i wspomnienia z dzieciństwa

To była magiczna lekcja! Nie tylko dlatego, że omawialiśmy podczas niej lekturę „Magiczne drzewo i czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki, ale również dlatego, że jedno z zadań  dotyczyło wykonania notatki o najmilszym wspomnieniu z dzieciństwa naszych rodziców. Swoimi wypowiedziami (znajdują się w załączniku) udowodnili oni tezę, że najbardziej niezwykła potrafi być codzienność. Trzeba tylko „wiedzieć, czuć i być”.
Moim uczniom i ich rodzicom dziękuję za niezwykłe doświadczenie, a dyrektor Karolinie Kopaczyńskiej – za poświęcony nam czas

Najmilsze wspomnienia z dzieciństwa naszych rodziców

Dorota Głowienka

 
Zatrzymane w fotografii

Taki tytuł ma tomik zawierający zdjęcia wykonane przez uczniów V b. Pokazują one ich zainteresowania, pasje, zdziwienia i refleksje. Zostaną wręczone uczniom wraz ze świadectwami ukończenia V klasy.
Trzeba dodać, że publikacja nie powstałaby bez zaangażowania rodziców: pani Anny Salus-Kubiak i pani Katarzyny Urbańskiej. Serdecznie Paniom dziękuję.
W załączeniu wstęp do tomiku.
Dorota Głowienka

Wstęp
To już druga publikacja wydana przez naszą klasową oficynę MIGAWKA.
Zgodnie z jej nazwą, intencją tomiku  jest utrwalanie chwil i ulotności. Ale także zatrzymanie – tym razem w  fotografii – tego, co teraz ważne. Co teraz definiuje dziecięce wybory i przekonania. Co teraz określa wrażliwość i sposób ekspresji.
Być może kiedyś zbiór tych zdjęć rozproszy jakiś cień lub smutek, powodując, że pomyślimy o nich: „To tylko chwila”.
Taki właśnie tytuł ma piosenka napisana specjalnie dla V b, której fragment wpisuje się działanie MIGAWKI.
To tylko chwila
Gdy wstajesz rano i jest ci źle
A wszystkie sprawy drażnią cię
Gdy od smutku oczy pełne łez –
wiedz, że to tylko chwila jest.
Ref. Jeszcze dzień, może dwa
Radość czas odmieni
I pójdziemy razem
hen – drogą nadziei.

Na zakończenie pragnę podziękować Pani Annie Salus-Kubiak i Pani Katarzynie Urbańskiej za nieocenioną pomoc w powstaniu tomiku. Kłaniam się Paniom nisko.
Dorota Głowienka Wychowawczyni V b


„Już za parę dni, za dni parę…”

Będą – rzecz jasna – wakacje. Najpierw jednak klimat wakacyjnych wypraw V b poczuła, organizując biwak w Ośrodku Jeździeckim w Raculce.
Były konne przejażdżki, zabawy integracyjne, sportowe zmagania, śpiewy turystycznych piosenek, posiłek przy wspólnym stole, a nawet – mimo upału – pieczenie kiełbasek.
Ależ wszystko smakowało!
Wydarzenie zakończył polonez wokół ogniska i klasowe zdjęcie z okularowym akcentem.
W organizacji biwaku dzielnie pomagały nasze mamy: pani Dagmara Cendrowska i pani Paulina Zamlewska-Lipiec. Jesteśmy wdzięczni za tę pomoc.
Dorota Głowienka


Minął rok w V b

Wyjątkową oprawę miała ostatnia w tym roku szkolnym wywiadówka w V b.
Rodzice mogli poczęstować się ciastem upieczonym przez panią Dagmarę Cendrowską i panią Maję Knuth-Sapigórską, spróbować truskawek z ogrodu pani Elżbiety Dery, napić się kawy i herbaty.
W familiarnych okolicznościach rodzice obejrzeli również prezentację multimedialną, zawierającą najważniejsze klasowe wydarzenia.
Gośćmi specjalnymi spotkania były  zaproszone przez rodziców dyrektorki naszej szkoły: pani Dorota Konopacka, pani Karolina Kopaczyńska i pani Karolina Szefler-Serylak.
Dorota Głowienka

Minął rok w Vb

 
Mistrzostwa Miasta Zielonej Góry klas II szkół podstawowych w pływaniu

W poniedziałek, 10.06.2019r. na zielonogórskim basenie przy ul. Wyspiańskiego odbyły się Mistrzostwa Miasta Zielonej Góry klas II szkół podstawowych w pływaniu. Do turnieju przystąpili chłopcy i dziewczęta z naszej szkoły, którzy startowali w następujących konkurencjach: 25m stylem dowolnym chłopców (Filip Kurzawa z 2d, Szymon Maj z 2d, Aleks Muszyński z 2d, Piotr Nowak z 2b i Hubert Piórczyk z 2d), 25m stylem grzbietowym dziewcząt (Malwina Pluta z 2c, Amelia Sudnik z 2b, Emilia Szczors z 2d, Lila Załóg z 2c i Nadia Zewar z 2b) oraz 25m stylem grzbietowym chłopców (Michał Domagała z 2d, Jan Pompa z 2c i Hubert Pudelski z 2a). Ostatnią konkurencją była sztafeta 8x25m stylem dowolnym. W skład sztafety wchodziły 4 dziewczynki (Amelia, Emilia, Lila, Nadia) i 4 chłopców (Hubert, Hubert, Piotr i Szymon). W sztafecie chłopcy startowali ze słupka od strony głębokiej, a dziewczynki z wody od strony płytkiej. Przy gorącym dopingu kibiców = rodziców J pływacy z naszej szkoły w pięknym stylu walczyli o jak najwyższe miejsca. Nasza reprezentacja sztafety uplasowała się na 7 pozycji, a spośród naszych pływaków najwyższą 9 lokatę w konkurencji 25m stylem dowolnym zajął Hubert Piórczyk z 2d. Serdecznie dziękujemy uczestnikom turnieju za godne reprezentowanie szkoły na arenie miejskiej oraz życzymy wielu sukcesów!

Bal klas VIII w ZE3

Zdjęcia z uroczystego pożegnalnego balu kończącego ośmioletnią naukę w Zespole Edukacyjnym nr 3. Uczniowie klas ósmych wraz z zaproszonym gronem pedagogicznym bawili się w hotelu Aura w Zielonej Górze. Impreza była bardzo udana, nawet pogoda dopisała.

5a i 5c o prasie dużo wie..

28 maja klasa 5c odwiedziła bibliotekę szkolną. Temat przeprowadzonych zajęć brzmiał: „Prasa w naszym życiu”. Pani Jola w wyczerpujący sposób opowiedziała o gazetach i czasopismach. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi publikacjami, a także wyszukania potrzebnych informacji w słownikach. Lekcję i poczynania uczniów obserwowała zaproszona pani dyrektor – Dorota Konopacka. Tydzień później w podobnych zajęciach uczestniczyła klasa 5a. Nie zabrakło ćwiczeń aktywizujących czy prac w grupach. To było bardzo kształcące spotkanie, które systematyzowało dotychczas poznane informacje. Dziękuję w imieniu swoim oraz swoich uczniów za poświęcony czas.

Marta Soczek

Klasa 8c i 6b nad jeziorem, czyli wycieczka do OW Nowy Dworek

W dniach 13-15 maja 2019r. uczniowie pod opieką pań: Elżbiety Kurjańskiej, Malwiny Popek i Marty Soczek – przebywali na długo wyczekiwanej wycieczce nad jeziorem. W tym czasie nieźle się wszyscy bawiliśmy! W programie naszych atrakcji mieliśmy między innymi: zajęcia sportowe i integracyjne, spływ kajakowy do Paradyża, zwiedzanie Zespołu klasztornego opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu, wycieczkę rowerową po lesie i Pętli Boryszyńskiej, zwiedzanie bunkrów MRU czy ognisko. Nie zabrakło spacerów po okolicy, spozierania na okoliczne zabytki, no i oczywiście… na piękne i spokojne jeziorko.

M. Soczek

„ORTOGRAFIA BEZ TAJEMNIC”

Pod takim hasłem w SP18 odbywa się konkurs dla uczniów zielonogórskich szkół. Naszą w tym roku reprezentowały: Amelia Zimowska, Martyna Taciak i Małgorzata Zuber. Dziewczyny dostąpiły wyjątkowego zaszczytu- dyktando było czytane przez znanego żużlowca- Partyka Dudka. Mieliśmy też okazję chwilę z Nim porozmawiać. W takich okolicznościach ortografia nie jest aż tak trudna:) Dziękuję dziewczynom za wspólnie spędzony czas, K.Loch

LAUREACI W KURATORIUM OŚWIATY W GORZOWIE

3 kwietnia 2019 w Gorzowie wręczono nagrody laureatom konkursów przedmiotowych. Agnieszka Warzywoda została laureatką dwóch- z języka polskiego i angielskiego. Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia. Jeszcze raz gratuluję! K.Loch

8c na Festynie Majowym

Uczniowie 8c z wychowawcą czynnie włączyli się w pomoc przy organizacji Festynu Majowego, który odbył się 30. maja. Oprócz wypieków i gadżetów przedstawiciele klasy przygotowali atrakcje dla przybyłych – w postaci stoisk polonistyczno-rozrywkowych. Młodzież stworzyła zagadki ortograficzne i frazeologiczne, a także różnego rodzaju kreatywne zadania i pytania, które można było samemu sobie wylosować, kręcąc kołem fortuny. Frajda była podwójna, gdy po dobrej odpowiedzi dzieci mogły otrzymać mały poczęstunek. Chętnych, by się sprawdzić – nie brakowało, co widać na załączonych zdjęciach. Ponadto jedna z uczennic 8c prezentowała efekty swoich manualnych uzdolnień – mianowicie własnoręcznie wykonaną biżuterię, którą można było nabyć w okazyjnej cenie. Moi pozostali podopieczni korzystali z dóbr tego lokalnego wydarzenia, doskonale się bawili i korzystali z przygotowanych atrakcji. Chłopcy osiągnęli wysokie wyniki w konkursie rowerowym, z czego jestem bardzo dumna. To było świetne popołudnie! Dziękujemy pani J. Stachurskiej za miłe towarzystwo i pomoc w przyjęciu wielu interesantów.

Marta Soczek

Szkolne Mistrzostwa Ortograficzne – wyniki konkursu

31 maja spotkali się najlepsi z najlepszych! Mowa oczywiście o uczniach, którzy w tym roku szkolnym uzyskali najwyższe wyniki z ortografii w swoich klasach. Zadaniem konkursowym przybyłych było napisanie dyktanda ze słuchu. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: IV-VI SP i VII-VIII SP. Spotkanie umilił słodki poczęstunek. Prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie, a wyniki zmagań przedstawiają się następująco…

WYNIKI SZKOLNYCH MISTRZOSTW ORTOGRAFICZNYCH
KLAS IV-VIII SP

W ZESPOLE EDUKACYJNYM NR 3

KATEGORIA I – UCZNIOWIE KL. IV-VI SP

I MIEJSCE – Tytuł Mistrza Ortografii

Aleksandra Stańczyk, kl. V a

II MIEJSCE – Tytuł Wicemistrza Ortografii

Zuzanna Rozkowińska, kl. IV d

III miejsce – Tytuł II Wicemistrza Ortografii

Maja Domańska, kl. IV e

WYRÓŻNIENIA

Malwina Zając, kl. V b

Michał Rutka, kl. VI a

KATEGORIA II – UCZNIOWIE KL. VII-VIII SP

I MIEJSCE – Tytuł Mistrza Ortografii

Wiktoria Stefańska, kl. VII a

II MIEJSCE – Tytuł Wicemistrza Ortografii

Weronika Struj, kl. VIII c

III miejsce – Tytuł II Wicemistrza Ortografii

Agata Rusinowska, kl. VIII d

WYRÓŻNIENIE

Kinga Koszela, kl. VIII a

Bardzo dziękuję za udział w konkursie pozostałym uczniom: Marlenie Grzebielusze z kl. IV b, Mai Wiercigroch z kl. IV c, Gabrieli Mazgajczyk z kl. Vc, Kamilowi Dziobkowi z kl. VI b oraz Fabianowi Brodalce z kl. VIII b.

Organizator: M. Soczek

Jak młodzi ludzie postrzegają patriotyzm? – spotkanie z pracownikiem IPN-u

Dnia 29.05.2019r. na zaproszenie p. Radosława Domke – w naszej placówce stawił się pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, pan Krzysztof Mazur. Historyk spotkał się w klimatycznym miejscu naszej szkoły z uczniami kl. 7-8. Wygłosił prelekcję nt. „Patriotyzmu i współczesnych symboli narodowych”. Wykład uzupełniła pogadanka, a uczniowie brali czynny udział w zajęciach. Spotkanie miało na celu uświadomić, że warto kultywować oraz zachowywać nasze tradycje lokalne i narodowe, gdyż jest to nasze bogactwo i dziedzictwo kulturowe.

Organizatorzy: M. Soczek i R. Domke

Projektowo w 8a i 8c

Pod koniec maja ósmoklasiści finalizowali kolejny projekt grupowy. Tym razem ich zadaniem było stworzenie poradników dla nastolatków: „Jak zaakceptować siebie i swój wygląd? Jak wyrazić siebie?”. Powstały piękne prace, ale jeszcze bardziej wartościowe były dojrzałe wypowiedzi i wnioski wynikające z refleksji nad tym powszechnym, ale i trudnym społecznie tematem. Brawa dla Was!

M. Soczek

Przedstawienie „Balladyna”

Dnia 17.05.2019 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Specjalnie dla nas zaprezentowali sztukę na motywach dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas VII – VIII.

Młodzież mogła sobie przypomnieć historię znanej historii o dziewczynie, która owładnięta żądzą władzy dokonała wielu zbrodni i niegodziwości, a pierwszą z nich było zabicie siostry. Atmosferę przedstawienia, pełną tajemniczości i grozy, doskonale podsycała muzyka. Aktorzy zadbali o najmniejsze szczegóły – wspaniałe kostiumy, rekwizyty i dekoracje. Wszyscy docenili to, że mogli doświadczyć bogatej gamy przeżyć. Ciekawym zabiegiem było również badanie reakcji publiczności poprzez bezpośrednie zwroty do niej. To była nie tylko dobra lekcja, ale i chwila skłaniająca do refleksji nad własnym życiem i otaczającą rzeczywistością. Z przyjemnością słuchało się gromkich braw na końcu sztuki. To pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie przedstawienie białostockiego teatru u nas w placówce.

Organizator: M. Soczek

 
Wielkie sprawdzanie wiedzy, czyli egzamin czas zacząć

I nadszedł ten dzień. Pierwszy, oznaczył dla nas –  ósmoklasistów, wielką niewiadomą. Czy był stres? Nikt nie będzie zaprzeczał. Ale o jego obniżenie zadbali nasi pedagodzy – dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele. Mimo, że było bardzo oficjalnie, uroczyście, było również miło i tak jakoś rodzinnie. Oficjalnie – bo do gabinetu pani dyrektor zaprosiła przedstawicieli  każdej z ósmych klas, aby sprawdzić zawartość egzaminacyjnej przesyłki, czy wszystkie testy z danego przedmiotu są nienaruszone. Rodzinnie – bo my wszyscy, uczniowie, nauczyciele i rodzice znamy się i widzieliśmy oczach dorosłych wielkie zaangażowanie. Wszyscy trzymali za nas kciuki. Wszyscy nas wspierali.
Język polski, matematyka czy język obcy – który był najłatwiejszy? To już indywidualne odczucia. O tym na pewno powiedzą wyniki. Ale na tą chwilę najważniejsze, że mamy pierwsze egzaminy za sobą.


Mecz koszykówki

16 marca reprezentacja klasy 4b wybrała się razem ze swoimi rodzicami na mecz koszykówki Stelmet Enea BC (Polska) – Zenit Sankt Petersburg (Rosja). Uczniowie mieli okazję dopingować naszą zielonogórską drużynę prosto z najgłośniejszego sektora R8, należącego do Klubu Kibica Zastal. Mimo głośnego dopingu wynik nie do końca nas usatysfakcjonował, ale wierzymy, że nastepnym razem będzie lepiej! Hej Zastal kooooosz!

K.Sadłowska

Światowy Dzień Drzemki

12 marca klasa 4b bawiła się z okazji Światowego dnia drzemki. Tego dnia wszyscy uczniowie (łącznie z wychowawcą:-) przyszli do szkoły… w piżamach!

W ciepłych bamboszach, z kocykami i ulubionymi pluszakami dzień minął im wyjątkowo… wygodnie!:-)

K.Sadłowska

Dnia 25 marca na szkolnym korytarzu odbył się kiermasz charytatywny zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas, szkolny wolontariat oraz uczniów klasy 6b. Uczniowie pod opieką p. Malwiny Popek oraz p. Jarosława Łapuchy sprzedawali różnego rodzaju słodkości (ciasta, babeczki, ciasteczka, bezy, galaretki), które wcześniej przygotowali ze swoimi rodzicami w domu. Całość dochodu z kiermaszu została przekazana na wsparcie jednego z zielonogórskich hospicjum. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję z serca dziękujemy! Jesteście Wielcy! Warto pomagać!

Uczniowie klasy 5c i 4e na piątkowej lekcji religii zmagali się z kostkami Story cubes. Jest to prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która dostarcza uczniom (i nie tylko :-)) masę radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni. Story Cubes to ładnie wykonane, sześcienne kostki, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji związanych tematycznie z opowieściami biblijnymi oraz religią. Uczniowie w kilkuosobowych zespołach stworzyli kreatywne opowiadania, które swoją pomysłowością zaskoczyły zarówno pozostałych uczniów, jak katechetę – p. Jarosław Łapuchę.

Rozkręcamy doradztwo zawodowe w 8c!

Jednym z priorytetów ministerialnych  w obecnym roku szkolnym jest rozwój doradztwa zawodowego w szkołach i placówkach. Już od zeszłego roku obecni ósmoklasiści szczególnie podchodzą do tej tematyki, gdyż uznałam ją za priorytetową w planie wychowawczym klasy.  W II semestrze rozpoczęły się zajęcia teoretyczne z doradztwa w placówce, a ja zadbałam przede wszystkim o ukazanie praktyczności przekazywanej wiedzy i ćwiczonych umiejętności – w kontekście przyszłej ścieżki zawodowej uczniów.

W ramach planu wychowawczego wybraliśmy się na warsztaty zawodoznawcze do ZSZ PBO w Zielonej Górze, a także do CKZiU „Ekonomik” – również w naszym mieście. Oprócz zajęć teoretyczno-praktycznych mieliśmy przyjemność nawiązać nowe znajomości, a także zwiedzić pracownie i zakamarki ww. szkół ponadpodstawowych.

Bardzo ciekawym doświadczeniem był udział w targach edukacyjno-zawodowych w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, które były organizowane przez Powiatowe Centrum Doradztwa Zawodowego oraz Miasto Zielona Góra.

 Inicjatywa ta służyła przede wszystkim zapoznaniu młodzieży z aktualną ofertą lokalnych szkół ponadpodstawowych. Organizatorzy zachęcali młodzież do korzystania z indywidualnych konsultacji z doświadczonymi doradcami zawodowymi, którzy w razie potrzeby doradzali w kwestii wyboru szkoły lub dopasowywaniu kierunku kształcenia do posiadanych zainteresowań, predyspozycji czy też planów zawodowych. Ósmoklasiści mieli możliwość poznania przedstawicieli zielonogórskich techników, szkół branżowych I stopnia, a także liceów ogólnokształcących oraz odbycia wielu ciekawych rozmów na temat edukacji oraz rynku pracy.

Ponadto odwiedziliśmy XVII Targi Edukacyjne „Absolwent 2019”, po raz drugi w towarzystwie 8a. Młodzież mogła uzyskać niezbędne informacje o zasadach rekrutacji w bieżącym roku oraz zaopatrzyć się w materiały prezentujące uczelnie i szkoły. Podczas imprezy zaprezentowane zostały możliwości rozwoju osobistego, rozwijania talentów i zainteresowań. Nie zabrakło pokazów szkół, wypieków i wyrobów uczniów danych placówek. Targi były kolejną okazją do rozmów konsultacyjnych oraz przygotowały do świadomego planowania dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Uczniowie 8c w marcu bardzo licznie uczestniczyli również w wielu Dniach Otwartych różnych szkół i placówek, które prezentowały się podczas targów i szczególnie przypadły im do gustu. Po tylu doświadczeniach związanych z doradztwem zawodowym  – wybór kolejnej szkoły, będzie na pewno dobrym wyborem – uwzględniającym predyspozycje i pasje.

M. Soczek

Egzamin ósmoklasisty tuż-tuż…

Ostatnio nas „jakby” mniej, ale to przez to, że przygotowujemy się do pierwszego ważnego egzaminu – mianowicie sprawdzianu ósmoklasisty. Aktualnie powtarzamy to, co najważniejsze…, czyli lektury i teksty obowiązkowe. A najlepiej sprawdzają się powtórki z wykorzystaniem własnoręcznie przygotowanych pomocy.

Uczniowie 8a i 8c po omówieniu „Pana Tadeusza” wykonywali  i omawiali katalogi zwyczajów oraz obyczajów szlacheckich, a także prezentowali treść i problematykę poznanych lektur z wykorzystaniem przygotowanych przez siebie źródeł i plakatów. Ich prace zdobią obecnie korytarz na II piętrze koło gabinetów polonistycznych. Zapraszamy pozostałych uczniów klas ósmych do efektywnego spędzania czasu i przeglądania prac kolegów oraz koleżanek na przerwach (uśmiech).

Przygotowania sobie oczywiście urozmaicaliśmy. Uczestniczyliśmy w tzw. „Lekcji w kinie”, czyli warsztatach powtórzeniowych o reklamie i perswazji  w auli UZ – połączonych z projekcją filmu młodzieżowego: „Biała jak mleko, czerwona jak krew”.  

Ponadto – kl. 8c miała przyjemność uczestniczyć w bardzo kształcących zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich – przez uczniów 7a i ich wychowawcę. Lekcja pt. „Dramat na scenie, czyli przedstawienie” bardzo pomogła usystematyzować wiedzę o dramacie. Dziękujemy za wsparcie!

Planów mamy jeszcze dużo,  a na deser po trudach i znojach – wspólne oglądanie spektaklu teatralnego „Balladyna”, które organizuję w kwietniu dla kl. 7-8. Może egzamin z j. polskiego nie będzie taki straszny, jak go malują?! Będziemy za wszystkich trzymać kciuki!

M. Soczek

Konkurs recytatorski

W sali Hydro(za)gadka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury przez dwa dni odbywały się prezentacje miejskie Dziecięcego i Młodzieżowego Konkursu Recytatorskiego. Aby tam się dostać, należało przejść szkolne eliminacje. Recytatorzy występowali  w dwóch kategoriach: Recytacja i Wywiedzione ze Słowa. Naszą szkołę reprezentowali:
W kategorii klas I – III – Gabriela Grzesik klasa II b,  Gabriela Konopska klasa II a, Kryspin Sozański klasa I b.
W kategorii klas IV – VI – Hanna Tumala klasa IV e, Kinga Szajnicka klasa V c, Lena Romanowska klasa V b.
W kategorii klas VII – VIII – Wiktoria Stefańska klasa VII a, Julia Jędych klasa VIII c, Ola Pyrgiel klasa VIII d.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury nagrodziło i wyróżniło młodych recytatorów oraz nominowało do udziału w finale wojewódzkim. Wśród grona nagrodzonych znalazł się nasz uczeń – Kryspin Sozański i to on będzie reprezentował dalej naszą szkołę.
red. konopnicka


LIGA TALENTÓW  2019

Przeżyj to sam….

 21 lutego przeżyliśmy emocjonujący wieczór, oglądając pokazy jakich nikt jeszcze nie widział, talenty, o jakich marzy każda szkoła i artystów na wagę złota.

Była to 21 edycja Ligi Talentów. Prezentowali się artyści uzdolnieni muzycznie, akrobatycznie, sportowo, wokalnie, dziennikarsko, poetycko  i plastycznie.

Zachwycili nas wirtuozowską grą na instrumentach: Maja Rożnowska, Julia Świetlik, Kryspin Sozański, Maciej Drożan, Jeremi Łepecki, Krystian Cebulski.

Popisami wokalnymi wzruszyły  nas dzieci ze świetlicy szkolnej, Malwina Pluta i Liliana Załóg, Kryspin Sozański, Oliwia Ratajczyk, Laura Jasiewicz, Nikola Wądołowska i Kacper Zawadzki, Julia Jędrych i Ania Maciąga, Jelyzawieta Marusin.

Własne wiersze pięknie deklamowali: Hania Maślanka, Franek Maślanka, Marek Brandyk, Natalia Skrok, Michał Tomczyk.

Popisy karate, akrobatyczne, sportowe mogliśmy podziwiać w wykonaniu Amelii Sudnik, Filipa Stojko, Kryspina Sozańskiego, Filipa Walczaka.

„ Konie”, to tytuł wystawy plastycznej, którą zaprezentowała jej autorka Marysia Czernicka.

 Grupa dziennikarzy  z klasy 5 b przygotowała znakomite filmy „ Rdzawa struga” i „ Pokaz mody postaci z bajek.”

Na zakończenie Pani Dyrektor  Dorota Konopacka pogratulowała uczestnikom talentu, fantastycznych pomysłów, odwagi, obycia ze sceną i nagrodziła czekoladami.

Brawa dla Was!!!

Turniej Jednego Wiersza

Wzorem poprzedniego roku Marek Brandyk reprezentował klasy IV-VIII naszej szkoły w Turnieju Jednego Wiersza. W tym prestiżowym konkursie poetyckim organizowanym przez Zielonogórski Ośrodek Kultury znalazł się w gronie 50-u finalistów prezentujących swój wiersz.

Gratulujemy!

Dorota Głowienka

W czym Ci mogę pomóc?

Że pomaganie jest trendy – wiadomo. Że znane postaci i celebryci są wolontariuszami – wiadomo. Że swoją formułę pomagania wymyśliła V b – to nowość!

Na jednej z lekcji wychowawczych postanowiliśmy utworzyć Klasową Pierwszą Pomoc (nazwę wymyślił Marek Brandyk). Każda/każdy zadeklarowała/zadeklarował, w czym może wesprzeć innych i w jakiej dziedzinie można na nią/niego liczyć. Po wydrukowaniu „deklaracji” utworzyliśmy z nich klasową gazetkę. I pomagamy.

Dzieciaki, jestem z Was dumna!

Wychowawczyni

Dorota Głowienka

Trudna sztuka wystąpień publicznych

Było dużo przygotowań i jeszcze więcej tremy, ale udało się! O czym mowa? O prezentacji projektu edukacyjnego  V b.

Tym razem odbyła się ona przed audytorium najbardziej wymagającym z możliwych, czyli… przed rodzicami.

Zaprezentowaliśmy grę planszową i trzy filmy  inspirowane fantastycznymi bohaterami w fantastycznych światach, znanych nam z baśni, legend i omawianych lektur. Każdemu pokazowi towarzyszyła odpowiedź na pytanie „Czego nauczyłam/nauczyłem się, realizując zadanie?” Oto niektóre wypowiedzi.

Hubert Lipiec – „Nauczyłem się, że montaż nawet krótkiego filmu wymaga strasznie dużo pracy”.

Wojtek Woś – „Nauczyłem się, że można pracować w grupie z osobami, których sam bym do pracy nie wybrał”.

Malwina Zając – „Nauczyłam się wyrażać własne zdanie i planować pracę w grupie.”

Każdy pokaż nagradzany był wielkimi brawami, a całość uwieczniło wspólne, „uśmiechnięte” zdjęcie.

Tak się rozochociliśmy, że już planujemy następny projekt!

Dorota Głowienka

Piłkarska zadyma w środku zimy

2 marca, w sobotę, sala gimnastyczna Zespołu Edukacyjnego nr 3 stała otworem dla młodziutkich adeptów piłki nożnej. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 21 wzięli udział w III edycji Turnieju Piłki Nożnej „Piłkarska zadyma w środku zimy”. W imprezie wzięło udział wielu uczniów, którzy podzieleni zostali na 4 drużyny. A te z kolei były wybierane przez losowo wybranych kapitanów, dlatego też w każdej z nich znaleźli się uczniowie z różnych klas. Dodatkowo każdy zespół wybrał sobie nazwę, taką jaką chciał.

Wszystkie mecze rozgrywano wg. systemu każdy z każdym. Piłkarze grali bardzo zacięcie, ale w duchu fair-play. Ostatecznie turniej wygrał zespół:

 „ATLETICO JANUSZ – ANTEK”, drugie miejsce zajęły dzieci z drużyny „WALCZĄCE SMOKI -FILIP” trzecie miejsce przypadło „BARCELONIE – JULIAN”, a na czwartym uplasował się zespół „BAJERNU M. – PIOTR”. Najlepszym piłkarzem turnieju został Antoni Czerwiński, a najlepszym bramkarzem okazała się Hanna Maślanka. W przerwie atrakcją dla wszystkich był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy rodzicami.

Całości towarzyszyła wspaniała pełna radości atmosfera. Wyczyny młodych adeptów piłki nożnej były oklaskiwane przez ich rodziny i kolegów. Impreza odbyła się dzięki jej pomysłodawcy Robertowi Krzyżyńskiemu, którego wspomagały nauczycielki ed. wczesnoszkolnej: Wioletta Wilińska i Darosława Drewniak. Nie zabrakło też wolontariuszy z klasy pana Roberta, którzy aktywnie pomagali przy organizacji turnieju. Z rozmów przeprowadzonych wśród rodziców i uczniów wynika, że taka forma spędzania czasu wolnego przypadła im do gustu i chętnie wzięliby udział w podobnych tego typu imprezach. Sponsorem nagród dla sportowców był Pan Jacek Budziński: radny w mieście Zielona Góra.

Wioletta Wilińska

 

18 lutego w poniedziałek rano świetlica szkolna zamieniła się w miejsce udzielające pierwszej pomocy. Mama Szymona Malickiego, która jest ratownikiem medycznym przeszkoliła nas jak właściwie zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Sami próbowaliśmy wykonywać masaż serca na manekinie i wiemy, że nie jest to łatwa praca. Dziękujemy mamie Szymona za poświęcony nam czas.

WSPANIAŁY SUKCES MŁODYCH MATEMATYKÓW

W Rejonowym Konkursie Przedmiotowym z Matematyki , który odbył się 9. lutego w Szkole Podstawowej nr 14, naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Agnieszka Warzywoda (kl.7a), Michał Bury (kl.8b) oraz Adam Babirecki i Michał Urbański (kl. 8d). Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z trudnymi zadaniami. Laureatami konkursu zostało aż troje z nich: Agnieszka Warzywoda, Adam Babirecki i Michał Bury. Będą oni reprezentowali naszą szkołę w etapie wojewódzkim,  który odbędzie się 9. marca.  Gratulujemy wszystkim dotychczasowych sukcesów i życzymy dalszych!

M. Druszcz

Szkolny konkurs recytatorski

Dnia 14 lutego odbyło się w naszej szkole popołudnie z poezją i prozą. Do konkursu zgłosiło się blisko 40 uczestników. Każdy z nich starał się recytować wyraźnie, głośno, powoli i odpowiednio oddać nastrój wiersza lub fragmentu prozy. Wykonania młodych recytatorów oceniało jury w składzie: przewodnicząca – pani Halina Jerulank, członkowie – panie: Lucyna Brzezińska i Elżbieta Kurjańska. Panie nie miały łatwo, poziom przygotowania uczestników był wysoki.

W kategorii klas I – III nagrodzeni zostali:
I miejsce – Kryspin Sozański z klasy I b,
II miejsce – Gabriela Grzesik z klasy II b
III miejsce – Gabriela Konopska z klasy II a

W kategorii klas IV – VI zwycięzcami zostali:
I miejsce – Hanna Tumala – z klasy IV e,
II miejsce – Kinga Szajnicka z klasy IV c,
III miejsce – Lena Romanowska z klasy V b

W kategorii klas VII – VIII zwycięzcami zostały:
I miejsce – Wiktoria Stefańska z klasy VII a,
II miejsce – Julia Jędrych z klasy VIII c
III miejsce – Aleksandra Pyrgiel z klasy VIII d

Ci uczniowie zakwalifikowali się do dalszego etapu konkursu, który odbędzie się w ZOK -u. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.


Pierwszy semestr dobiegł końca.

    Pierwszy semestr dobiegł końca.  Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się, aby podsumować całokształt naszej pracy. Nasza Pani Dyrektor – Dorota Konopacka podziękowała wszystkim uczniom za współpracę w przygotowaniu „Galii XXX lecia  szkoły”. Wychowawcy wyróżnili swoich podopiecznych za wyjątkową frekwencję oraz szczególne osiągnięcia. Pani Marta Soczek wręczyła nagrody w konkursie na: „Najbardziej kreatywne życzenia świąteczne”, Pani Ilona Kania uhonorowała tych, którzy wykonali „Najpiękniejszą zakładkę do książki” . Samorząd Uczniowski  naszej szkoły zadbał o nagrody dla tych klas, które wykonały atrakcyjne gazetki tematyczne z okazji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyłoniono również zwycięzców w konkursie plastycznym” Szkoła moich marzeń”.

Nauczycielom dziękujemy za znakomitą opiekę i wdrażanie nas w tajniki nauki. Uczniom gratulujemy osiągnięć i życzymy bezpiecznych, udanych ferii zimowych.

Samorząd Uczniowski 4-8

XV Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności

W dniach 7-8 grudnia 2018 roku uczniowie działający w Szkolnym Kole Caritas wraz z opiekunem, p. Jarosławem Łapuchą wzięli udział w XV Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności, która odbywała się pod hasłem „Tak, pomagam!”. Młodzi wolontariusze kwestowali w sklepach, zbierając artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, które zostaną przekazane ubogim i potrzebującym rodzinom w ramach paczek bożonarodzeniowych. Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się w akcję, za poświęcony czas, dzielenie się dobrem i radością z drugim człowiekiem. To dzięki Wam wielu rodzinom o wiele łatwiej będzie przygotować Święta Bożego Narodzenia i przeżyć je godnie w gronie rodzinnym. Warto jest pomagać!

 
Bożonarodzeniowe kolędowanie

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd, odgrywanie przedstawień jasełkowych.

W naszej szkoły kultywujemy tę tradycję.

21 grudnia 2018 r.  uczniowie przebrani w anielskie stroje śpiewali, grali kolędy, pastorałki w języku polskim i angielskim. Spotkania kolędowe odbyły się w trzech grupach klasy I – III, IV – V i Vi – VIII. Swoim śpiewem zachwyciły nas Kiara Harasimiuk, Zosia Woźna, Hania Dżyga, Amelia Szczors, a także dzieci ze świetlicy szkolnej. Wirtuozowsko na skrzypcach zagrały Dominika Skarupska i Gabrysia Konopska , a na fletach uczniowie klasy IV c.

Obejrzeliśmy również świąteczne przedstawienie w języku angielskim, które wspaniale zaprezentowali dla nas uczniowie klasy V b.

Spotkania z kolędą prowadzili Julia Widz i Krzysiu Woś.

Na zakończenie Pani Dyrektor Dorota Konopacka złożyła życzenia świąteczne i noworoczne.

W tym roku uczniowie klasy II b i II c przygotowali jasełka w wersji bajkowej. Mogli je podziwiać rodzice i dziadkowie na specjalnym spotkaniu 30 stycznia, a uczniowie klas I – III 31stycznia br. Dzieci znakomicie wczuły się w swoje role, prezentując w oryginalny sposób bliskie wszystkim postaci znane z bajek, podążające do żłóbka aby złożyć Panu Jezusowi dary. Gratulujemy!

Wigilijnie w 8c

Przed przerwą świąteczną w grudniu odbyło się już nasze ostatnie spotkanie wigilijne… Spędziliśmy je wspaniale – prócz tradycyjnego opłatka, życzeń i konsumpcji smacznych potraw – bawiliśmy i integrowaliśmy się z dala od wszelkich urządzeń elektronicznych. Rozwiązywaliśmy quiz: „Kto jest kim?” i identyfikowaliśmy się po opisach, ponadto każdy po wylosowaniu fragmentu zdjęcia danej osoby z klasy – musiał odgadnąć, kto jest na fotografii, nie mogło też zabraknąć zabawy w kalambury. W grudniu i listopadzie nie zwolniliśmy tempa i z sukcesami braliśmy udział w różnych konkursach. Zajęliśmy III miejsce w konkursie na gazetkę ścienną z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę – organizowanym przez SU, a także II lokatę w konkursie na najładniejszą gazetkę świąteczną, którego inicjatorami byli uczniowie kl. 8b. Wszystkim, którzy przeczytają tę wiadomość, życzymy wszystkiego dobrego w nadchodzącym nowym roku.

M. Soczek z klasą

Wizyta klasy 8b  w Zielonym Montessori w Zielonej Górze

14 grudnia klasa 8b wzięła udział w warsztatach w Zielonym Montessori w Zielonej Górze.

Całą przestrzeń wypełniły różnorodne gry zarówno pod względem tematyki, jak i zasad, nawiązujące do filmów i książek. Ekonomiczne, logiczne, przygodowe, wojenne, strategiczne, sportowe – nikt się nie nudził.

Zmagaliśmy się z  przekazem informacji bez użycia słów kluczy, rozwiązywaliśmy zagadki kryminalne, podejmowaliśmy wyzwania, szukaliśmy nieszablonowych rozwiązań.

Uczniowie udowodnili, że do zwycięstwa prowadzi co najmniej kilka dróg a każda rozgrywka jest inna…

 
Wizyta klasy 8c w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – historii nigdy za wiele. 12 grudnia klasa 8c wybrała się do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Przewodnik oprowadził nas po siedzibie instytucji i w atrakcyjny sposób opowiedział o muzealnych zbiorach. Dzięki temu mogliśmy zapoznać się z historią i kulturą materialną miasta i regionu. Lekcja muzealna cieszyła się zainteresowaniem. A co młodzież zapamiętała najbardziej? Oczywiście Muzeum Tortur. Dziękujemy p. R. Domke za organizację, towarzystwo i pamiątkowe zdjęcie.

M. Soczek

IV Charytatywny Bieg Dobrych Mikołajów
w Zespole Edukacyjnym nr 3
WYNIKI SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO

Miło nam ogłosić, że do etapu rejonowego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego zakwalifikowały się następujące osoby: Joanna Wobalis (opiekun p. Marta Soczek) oraz Agnieszka Warzywoda, Julia Widz i Krzysztof Woś ( opiekun K.Loch). Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach. K.Loch

„Biuletyn Informacyjny” na 30-lecie

Wśród wielu wydarzeń towarzyszących obchodom 30-lecia SP-21 było i to – specjalne wydanie szkolnej gazetki. Wydanie to złożone było z archiwalnych artykułów. Podczas Gali na Uniwersytecie Zielonogórskim zaproszonym gościom i uczestnikom wydarzenia wręczali je obecni redaktorzy, uczniowie V b: Martyna Bania, Marek Brandyk, Hubert Lipiec, Julia Jabłońska, Gabriela Rajter, Agata Radkowska i Malwina Zając. Dziękujemy za Waszą obecność i godne reprezentowanie szkoły.

Dorota Głowienka

Arleta Konieczna

Dorota Głowienka

Przeżyjmy to jeszcze raz

Ledwo wybrzmiały dźwięki koncertu smyczkowego kończącego uroczystą galę z okazji 30-lecia SP-21, a już w „Gazecie Lubuskiej” ukazał się artykuł poświęcony temu wydarzeniu. Czytajmy, przeżyjmy to jeszcze raz.

Dorota Głowienka

Przeżyjemy to jeszcze raz

Metoda projektu w klasach ósmych

W listopadzie klasy 8a i 8c pracowały metodą projektów. Uczniowie kl. 8a – po cyklu lekcji z lektury „Syzyfowe prace” – mieli za zadanie wykonać projekt ph. „Szkoła naszych marzeń”. Po omówieniu szkolnych losów bohaterów książki i analizie współczesnej edukacji – przyszedł czas na stworzenie wizji wymarzonej placówki. Ciekawych i błyskotliwych pomysłów nie brakowało! Z kolei uczniowie kl. 8c wykonywali autorskie Słowniczki Slangu Młodzieżowego, korzystając z własnych językowych doświadczeń oraz zasłyszanych zwrotów. Zajęcia pokazały ósmoklasistom, że nasza mowa nadąża za przemianami w każdej dziedzinie życia, warto obserwować jej dynamiczny rozwój i dobrze się bawić, samemu próbując wymyślać różne nowe sformułowania.

M. Soczek

Lekcja w Sądzie

Uczniowie klasy 4a, 26 listopada wraz z wychowawczynią panią Urszulą Czerniak i panią Agnieszką Nowicką odwiedzili Sąd Rejonowy w Zielonej Górze. Dzieci powitała sędzia Małgorzata Dobiecka – Woźniak, na co dzień pracująca w Wydziale Karnym.

Czwartoklasiści dowiedzieli się co orzeka się w tym wydziale, co należy do obowiązków sędziego, co robi adwokat a co prokurator. Dzieci zainteresowane zawodem prawniczym mogły zasiąść w fotelu za stołem sędziowskim, stanąć na miejscu świadka, wcielić się w rolę protokolanta, przymierzyć togę (strój urzędowy używany przez przedstawicieli zawodów prawniczych na rozprawie sądowej).

Na zakończenie wizyty uczniowie podziękowali sędzi Małgorzacie Dobieckiej – Woźniak   za przeprowadzenie interesującej lekcji dydaktycznej przybliżającej różne aspekty pracy sądu.

U. Czerniak

Konkurs „Ojczyzno Ma” na 100 lecie

Diecezjalna Akcja Katolicka już po raz dziewiąty zorganizowała Konkurs wiedzy o Ojczyźnie, Kościele i Regionie ,,Ojczyzno Ma” dla uczniów szkół podstawowych z całej diecezji.

Zmagania odbyły się 9 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wzięło w nich udział 51 najlepszych uczniów z terenu diecezji wyłonionych w I etapie konkursu odbywającego się w szkołach i parafiach (  maj 2018 ).

Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursu.

Krzysztof Woś zajął czwarte miejsce, Michał Urbański dziesiąte. Gratulujemy!!!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z elementami patriotycznymi m.in. torby podróżne, szaliki, kubki, flagi, książki i śpiewniki patriotyczne wydane przez AK,

Zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom pogratulował bp Stefan Regmunt. Wśród specjalnych gości byli także: Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Mieszko Kamiński – prezes Koła Nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Bożena Majchrzak z Federacji Rodzin Katyńskich.

W trakcie konkursu swoim talentem muzycznym podzielili się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Zielonej Góry, którzy zagrali nam utwory Fryderyka Chopina.

Wystąpił także chór Con Spirito z parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Podobnie jak w latach poprzednich Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego i lubuskiej kuratora oświaty – Ewy Rawy.

Po prostu zrób film!

Czym charakteryzuje się scenopis? Co to są filmowe kadry? Jak połączyć je w jeden ruchomy obraz?  Nie tylko na te pytania mogą znaleźć odpowiedź uczniowie V b, którzy pod okiem Grzegorza Lipca, profesjonalnego filmowca, twórcy SKY PIASTOWSKIE i taty naszego Huberta, uczestniczą w warsztatach filmowych. Na razie zaczynamy, ale w planach jest już utworzenie klasowej telewizji. Potem to tylko Hollywood!

Dorota Głowienka

Warsztaty integracyjne w  klasie 6b

Dnia 13.11.2018r. klasa 6b brała udział w warsztatach integracyjnych pt.: „Dobra współpraca” w Dziennym Ośrodku Młodzieżowym DOM. Zajęcia były ciekawe, a uczniowie mieli dużo pomysłów i byli zaangażowani w każde zadnie. Zgodnie i chętnie ze sobą współpracowali, a przy okazji świetnie się wspólnie bawili.

APEL Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PRZEZ POLSKĘ

9 listopada w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość dla klas I-VIII SP rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu. Nasza placówka oświatowa przyłączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” i wszyscy – począwszy od najmłodszych, a skończywszy na nieco starszych – z dumą zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie prowadzący z kl. 8c przywitali przybyłych gości – dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniów, a także zapowiedzieli wspaniałe występy. Na „scenie” piękny taniec z biało-czerwonymi szarfami zaprezentowali podopieczni szkolnej świetlicy pod kierunkiem p. Agnieszki Bardelas. Występ wielu wzruszył do łez i był nagrodzony gromkimi brawami. Niemniej piękna była prezentacja utworu: „Co to jest niepodległość?” w wykonaniu kl. Ib pod opieką p. Wioletty Wilińskiej. Panie Arleta Konieczna oraz Dorota Głowienka podsumowały konkurs literacki „Życzenia dla Niepodległej”, nagrodziły laureatów oraz wręczyły okolicznościowe gazetki. Klasa 8c przygotowała dla uczniów kl. 4-8 akademię pt. „Lekcja historii”, a do współpracy zaprosiła młodszych kolegów i koleżanki z kl. 4d.

Przedstawienie wprowadzało w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Natomiast wątki muzyczne, o które zadbał p. Dorian Zarzycki oraz recytatorskie utworów literackich – pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczniowie z dużym zaangażowaniem ukazali sceny, które niewątpliwie wprowadziły widzów w klimat tamtych czasów. Dekoracja i kostiumy uczniów pozwoliły bardziej odbiorcom wyobrazić sobie ducha tamtych lat…, a także pobudzić do refleksji na temat współczesnego patriotyzmu i szacunku dla swojego państwa. Tą żywą lekcją historii chcieliśmy oddać hołd pokoleniom Polaków, którzy swoją odwagą i męstwem przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju.

Piątek, poprzedzający Dzień Niepodległości stał się bardzo refleksyjnym i zarazem radosnym dniem w naszej szkole i mamy nadzieję, że zapadnie na długo w pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu tej wyjątkowej uroczystości oraz nas wspierali w działaniach.

Marta Soczek wraz z wychowankami z kl. 8c

Więcej zdjęć na facebooku

Konkurs Olimpus z j. polskiego

Konkurs Olimpus z j. polskiego – sesja jesienna
5 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej placówce olimpiada Olimpus z j. polskiego przeznaczona dla uczniów kl. 4-8. Test olimpiady składał się z 30 pytań i podanych do nich 4 odpowiedzi. W testach z sesji jesiennej jedna odpowiedź, dwie, trzy lub wszystkie mogły być poprawne. Mogło również zdarzyć się tak, że żadna z odpowiedzi nie była poprawna. Olimpiada miała formę testu, która jest obecnie jedną z popularniejszych metod sprawdzania wiedzy. Nasi podopieczni mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem, nauki o języku i literatury. Wyniki poznamy po nowym roku – do 4.01.2019 organizatorzy mają przesłać je do szkół. Życzę wszystkim powodzenia i trzymam kciuki za dobre rezultaty.
M. Soczek

„Festiwal dyń”

W tym roku ‘Pumpkin Festival’ został zorganizowany przez klasę 4b. Uczniowie klas 1-8 przynieśli przepięknie zdobione i wyrzeźbione lampiony zrobione z dyni. Wyobraźnia uczestników nie miała granic! Pojawiły się zarówno śmieszne jak i przerażające dynie. Dodatkowo, klasa 1b przygotowała przepiękne prace plastyczne!

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w naszej zabawie!

K.Sadłowska

Wyjście kl. 8 do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

23 października wszystkie klasy 8, w towarzystwie wychowawców, udały się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – oddziału w Zielonej Górze. Celem wyjścia było upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród naszej młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji związanych z funkcjonowaniem instytucji i poruszania się w niej, a także uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych nt. pracy, składek, zwolnień, zawodów i nie tylko. Ta wiedza będzie im niezbędna w podejmowaniu świadomych decyzji na rynku pracy.

Prowadząca zaproponowała również uczniom wzięcie udziału w projekcie. Ósmoklasiści po odbytych zajęciach mogą przygotować projekt edukacyjny, w którym należy wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Praca może mieć formę filmu, plakatu, komiksu lub prezentacji multimedialnej. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.zus.pl/pl/edukacja. W imieniu pracowników ZUS serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie.

Organizator: M. Soczek

Piątoklasiści tworzą pomoce dydaktyczne

Na jednej z październikowych lekcji poświęconych lekturze „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa” – uczniowie kl. 5a i 5c dyskutowali nt. książkowych bohaterów, którzy niewątpliwie ich zafascynowali. Piątoklasiści przygotowali również wspaniałe karty postaci o charakterze informacyjnym. Powstało wiele pięknych prac, które posłużą innym uczniom jako pomoc dydaktyczna w zdobywaniu wiedzy nt. bohaterów lektury.

M. Soczek

No to migamy!

Prawdziwą furrorę zrobiły dziś w V b zajęcia języka migowego . Prowadziła je mama naszego Szymona, pani Monika Knuth-Sapigórska. Dzięki niej poznaliśmy zasady porozumiewania się  językiem migowym, przećwiczyliśmy wybrane znaki wykonywane za pomocą dłoni, mimiki twarzy i mowy ciała, ale przede wszystkim zrozumieliśmy, że można komunikować się bez słów.

To było wyjątkowe wydarzenie, dlatego już dziś nie możemy się doczekać kolejnych zajęć!

Dorota Głowienka

Turniej w Piłkę Siatkową Absolwentów Szkoły.

12-10-2018 r. (piątek) z okazji Obchodów XXX-lecia szkoły odbył się turniej w piłkę siatkową absolwentów szkoły.

Frekwencja dopisała, dobre humory też.

Powstały trzy drużyny. Mecze były bardzo zacięte, poziom wyrównany. Planujemy kolejne takie spotkanie.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, mile spędzony czas oraz dobrą zabawę.

Ze sportowym pozdrowieniem

Ewa Cebula

Robert Krzyżyński

Przedstawienie „Dzień Nauczyciela” w wykonaniu uczniów z klasy VIII d.

Opiekun: D. Zarzycki.

Quiz wiedzy o szkole

12 października  uczniowie naszej placówki spędzili na świętowaniu XXX-lecia istnienia szkoły. Dzień obfitował w wiele atrakcji. Jedną z nich był quiz wiedzy o szkole przygotowany przez uczniów kl. 8c. W zabawie mogli wziąć udział wszyscy uczęszczający do kl. 4-8, a nawet nauczyciele. Chętni – którzy udzielali poprawnych odpowiedzi – zostali nagradzani słodkościami przez Olę, Maćka i Weronikę i innych, którzy czuwali nad przebiegiem quizu i zapraszali do zabawy. Przyciągnęła ona wielu zainteresowanych, budziła emocje i uśmiechy, co widać na załączonych zdjęciach.

M. Soczek

Warsztaty w Dziennym Ośrodku Młodzieżowym

Dnia 16.10.2018 r. klasa 6b brała udział w warsztatach integracyjnych w Dziennym Ośrodku Młodzieżowym w Zielonej Górze. Uczniowie dużo dowiedzieli się o swoich kolegach i koleżankach z klasy, a przy okazji wspólnie spędzili czas i świetnie się bawili.

Warsztaty w muzeum

Dnia 17.10.2018 r. klasa 6b wybrała się do muzeum zielonogórskiego na warsztaty edukacyjno – plastycznych pt.: „Zielona Góra, jakiej nie znacie”. Uczniowie dowiedzieli się o historii naszego miasta. Mieli możliwość porównania znanych miejsc zielonogórskich, jak wyglądały kiedyś, a jak obecnie. Zwiedzali eksponaty muzealne, a także wykonywali zadania i prace plastyczne związane z historią i tradycją Zielonej Góry.  Przy okazji spędzili wspólnie miło i sympatycznie czas.

Czas Absolwentów

Przygotowania do uroczystej gali z okazji 30-lecia naszej szkoły idą pełną parą. Wśród licznych wydarzeń z nim związanych podpatrzyliśmy i to – próbę nauczycielskiego zespołu Absolwenty. 29 listopada wykona on piosenkę do muzyki Doriana Zarzyckiego i słów Doroty Głowienki „Obyś zawsze dzieckiem był”. Na zdjęciu – Absolwenty jeszcze niezestresowne!

Dorota Głowienka

Sukces młodych literatek

Wyjątkowy sukces mają na swoim koncie uczennice 5 b – Helena Hellwing i Malwina Zając. Dziewczyny zostały laureatkami wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski ph. „Fantastyczni bohaterowie w fantastycznych światach”. W zawodach tych wystartowało 350 zawodników, a każdy z nich napisał opowiadanie grozy wzbogacone o elementy fantastyczne.

Podczas uroczystości wręczenia nagród Helena i Malwina zasiadły w studenckich ławach i wysłuchały wykładu pracowników naukowych UZ, zaś ich opowiadania ukazały się w publikacji uniwersyteckiego wydawnictwa. Gratulujemy!

Dorota Głowienka

 

 

5 b w sądzie

Wyjątkowy przebieg miała lekcja wychowawcza, którą 5 b miała w Sądzie Rejonowym. Podczas spotkania z sędzią Małgorzatą Dobiecką-Woźniak dowiedzieliśmy się nie tylko tego, jak przebiega proces sądowy, ale również zdobyliśmy informacje związane z cyberprzemocą i jej skutkami.

Na zakończenie każdy z nas mógł nałożyć sędziowską togę i zasiąść na miejscu zazwyczaj zajmowanym przez profesjonalistów.

To było ważne wydarzenie.

Dorota Głowienka

 

Kampania wyborcza w 5 b

W tym roku wybór samorządu uczniowskiego w 5 b przebiegał w iście amerykańskim stylu. Były komitety wyborcze, programy poszczególnych kandydatów, kampania wzbogacona o gadżety i własnoręczne wypieki, a przede wszystkim – dużo emocji i zaangażowania. Przewodniczącym został Szymon Sapigórski, a jego zastępcami –  Mateusz Stachowiak i Jędrzej Koźmiński. Brawo!

Dorota Głowienka

Jesienny Charytatywny Festiwal Aktywności

 
 „Witajcie w naszej szkole”

Witajcie w naszej szkole.
Tu każdy ma swą rolę.
Kobitki rządzą szkołą.
Jest więc tu odlotowo.
Ta szkoła jest wesoła.
Nikt tutaj nie ma doła.
Uczniowie nie luzacy.
Rwą się do ciężkiej pracy.

Takimi słowami klasa I b przywitała swoich kolegów z klas I – III na uroczystościach związanych z urodzinami naszej szkoły. A na torcie dla tej naszej jubilatki pojawiło się trzydzieści świeczek.
Piątek, 12 października 2018 r. był dniem obchodów dla uczniów. Aby tradycji stało się zadość, jak na każdych urodzinach, były tańce, konkursy, życzenia i oczywiście świetna zabawa.
Dzień rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej, która została odprawiona w intencji Naszej Całej Społeczności.
Organizatorzy przewidzieli dla uczniów wiele atrakcji. Biorąc pod uwagę ilość naszych uczniów i wielkość  naszej szkoły, wszystko doskonale zostało dopracowane. Były spotkania w klasie z wychowawcami, w czasie których powstawały prace pod hasłem „Nasza szkoła”. Klasy młodsze swoje propozycje prezentowały w jednej części budynku, gdzie również mogły pobawić się z radosnym klownem. Zaś klasy starsze opanowały salę gimnastyczną. Tam po uroczystym apelu był czas na prawdziwe disco. Furorę zrobił koncert młodych artystów pod kierunkiem naszego nauczyciela – pana Doriana Zarzyckiego.
Dzień bez lekcji? Czemu nie, ale w jakim stylu. Łyk historii każdemu z nas się przyda. Tak wyglądały urodziny Naszej Szkoły dla uczniów. 29 listopada 2018 r. odbędzie się uroczysta gala, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.
red. konopnicka

 
Ognisko z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka

W czwartek, 11 października, uczniowie naszej szkoły, należący do Szkolnego Koła Caritas wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w ognisku z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Wspólne spotkanie było także okazją do tego, by zainaugurować nowy rok działalności szkolnego wolontariatu. Był czas na wspólną zabawę, śpiew przy ognisku oraz zajadanie się pieczonymi kiełbaskami oraz pieczonymi w ognisku ziemniakami. Natomiast deserem była pyszna wata cukrowa. W trakcie ogniska podziękowaliśmy p. Urszuli Reder, wieloletniej opiekunce szkolnego wolontariatu za Jej zaangażowanie oraz serce, które przez tyle lat wkładała w formowanie nowych zastępów wolontariuszy.

Zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci.

2 października w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia z robotyki. Uczniowie z klasy IV byli zachwyceni. Na zajęciach dzieci budowały roboty, programowały  a następnie brały udział w misji na Marsa. Programowanie robotów odbywa się na komputerach poprzez łączenie odpowiednich bloków na podstawie wcześniej opracowanego algorytmu. Uczniowie byli tak zajęci budową i programowaniem robotów, że nie zauważyli kiedy lekcja minęła. Oby takich lekcji było więcej.

 

Strony: 1 2

Plan lekcji


Plan lekcji ważny od 02-09-2019 r.

Szkoła Podstawowa

Dziennik elektroniczny