Szkoła Podstawowa nr 21 _ Przedszkole nr 24 w Zielonej Górze

Wydarzenia_19/20_IV-VIII

Spotkanie z kolędą

Magia świąt Bożego Narodzenia pojawia się i działa. Słychać życzliwe słowa, na co dzień zapomniane. Widać przyjazne gesty, zagubione w szarej codzienności. Wtedy wiadomo, że już są, już niedługo się rozpoczną.
Taka magia pojawiła się w naszej szkole. 20 grudnia 2019 r. miało miejsce zaczarowane śpiewanie. Ktoś się zapyta dlaczego zaczarowane? Bo było z uśmiechem, bo było z sercem, bo było wspólne. Uczeń czwartej klasy stanął obok tego najwyższego, najstarszego ucznia z klasy ósmej i …. zaśpiewali. Zaczarowany był również głos Zosi, a Kiara porwała nas w daleką podróż emocjonalnych wzruszeń.
Uczniowie klas młodszych pokazali, że też potrafią…. śpiewać i grać.
Czas jak najbardziej magiczny. Chcielibyśmy aby się nie skończył.
„Wesołych Świąt”
red. konopnicka


Wiadomości z Zielonej Góry „Gazeta Wyborcza
„Setki książek i listów dla najmłodszych pacjentów zielonogórskiego szpitala”

960 książek, 327 zakładek do nich, 36 listów i 357 kartek z życzeniami świątecznymi przekazano dzieciom przebywającym w zielonogórskim szpitalu. Prezenty zebrano w ramach akcji „Dzieci do dzieci w trzech odsłonach: książka, zakładka, list”, której organizatorem jest Zespół Edukacyjny nr 3 w Zielonej Górze.
Akcja rozpoczęła się w listopadzie br. Aktywny udział w niej wzięli uczniowie SP nr 18. Razem z rodzicami chętnie przynosili niepotrzebne im książki, podbite zaprojektowaną na tę okazję pieczątką.
– Zamysłem jest zachęcenie pacjentów do czytania książek. Zwrócenie uwagi na jej poszanowanie, bo książki znajdą się w świetlicy szpitalnej, skąd będą i wypożyczane – mówi Wioletta Wilińska, pomysłodawczyni akcji.
W drugiej odsłonie popis artystycznych umiejętności dali uczniowie, własnoręcznie wykonując zakładki do książek. Znalazły się na nich motywujące do walki z chorobą teksty, pisane prosto z serca przez zdrowych kolegów i koleżanki. Wyraz dobroci dali uczniowie, samodzielnie pisząc też listy do małych pacjentów.
Jako że święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, organizatorzy postanowili przekazać dzieciom świąteczne kartki. – Część z nich była robiona własnoręcznie, a część została zakupiona ze Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” z Pogotowia Opiekuńczego. Życzenia zostały napisane  samodzielnie lub z pomocą nauczyciela. W zależności od tego, w jakim wieku był adresujący – dodaje Wilińska.
Dochowaną w tajemnicy przed pacjentami, piękną niespodzianką było przedstawienie pt. „Magia świąt”, przygotowane przez nauczycieli z ZE nr 3. Aniołki i zwierzątka urządziły interaktywną zabawę z najmłodszymi, którym uśmiech nie schodził z twarzy. 
Akcja „Dzieci do dzieci w trzech odsłonach: książka, zakładka, list” potrwa wstępnie do maja 2020 r. Książki dla młodych pacjentów szpitala zbierane są w budynku ZE nr 3 i w miejskim przedszkolu nr 24 „Wesoła Żyrafa”.

Radio Zachód
Akcja „Dzieci do dzieci” z ZE nr 3 w Zielonej Górze

Zbierają bajki i książki dla dzieci, robią własnoręcznie kolorowe zakładki i piszą listy motywacyjne, a wszystko z myślą o małych pacjentach Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
W Zespole Edukacyjnym nr 3 w Zielonej Górze trwa akcja „Dzieci do dzieci”. Od kilku tygodni uczniowie, rodzice, a także nauczyciele szkoły na os. Pomorskim zbierają książki, które trafią przed świętami na oddział pediatryczny zielonogórskiego szpitala.
– Wszystkie nasze dary trafią na specjalną półkę i będą mogły być wypożyczane przez małych pacjentów – mówi pomysłodawczyni akcji Wioletta Wilińska:
Oprócz tego, uczniowie biorący udział w akcji przygotowują też kolorowe zakładki, które zostaną dołączone do książek, a także piszą listy do pacjentów oddziału dziecięcego, aby dodać im otuchy i wesprzeć w leczeniu:
Akcję „Dzieci do dzieci” wspiera Dorota Konopacka, dyrektorka Zespołu Edukacyjnego nr 3 w Zielonej Górze. Jak mówi, uczniowie jej szkoły biorą udział w tego typu przedsięwzięciach już od najmłodszych lat.
Dodajmy, że do akcji organizowanej w szkole na os. Pomorskim przyłączyli się także uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Wszystkie zebrane przez nich książki dla dzieci, wykonane własnoręcznie zakładki, a także listy motywacyjne jeszcze przed świętami trafią do małych pacjentów zielonogórskiego szpitala.   

 

„Magia Świąt”

14 grudnia 2019 r. na oddziale dziecięcym Uniwersyteckiego Szpitala w Zielonej Górze miało miejsce spotkanie ludzi wielkich serc. Tego dnia odbyło się podsumowanie akcji pod hasłem „Dzieci do dzieci w trzech odsłonach: książka, zakładka, list”, której organizatorem jest Zespół Edukacyjny nr 3 w Zielonej Górze, a koordynatorami panie Wioletta Wilińska oraz Katarzyna Trawińska. Całe przedsięwzięcie skierowane jest do dzieci przebywających na oddziale dziecięcym szpitala. Do akcji przyłączyli się wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze.
Realizacja pierwszej odsłony polegała na tym, że uczniowie wraz z rodzicami przynosili książki, które nie były im już potrzebne, a były w takim stanie, żeby można było je podarować innej osobie. Każda książka jest podbita okolicznościową pieczątką – specjalnie zaprojektowaną na ten cel. Zamysłem tej odsłony jest  zachęcenie pacjentów do czytania, zwrócenie też uwagi na jej poszanowanie, bo książki na świetlicy szpitalnej będą wypożyczane i po jej przeczytaniu należy odłożyć na miejsce.
Druga odsłona wymagała czasu i pomysłowości, ponieważ uczniowie wykonywali zakładki do książek dla młodych pacjentów, bardzo często opatrzone tekstami motywującymi do powrotu do zdrowia.
W trzeciej, chyba najtrudniejszej, chętni młodzi ludzie pisali listy do swoich rówieśników ze szpitala, w których dodają otuchy, motywacji do walki z chorobą.
W związku ze zbliżającym się czasem świątecznym, wzbogaciliśmy ofertę o kartki świąteczne. Część z nich była robiona własnoręcznie, a część została zakupiona ze Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” z Pogotowia Opiekuńczego. Życzenia w zależności w jakim wieku były nasze dzieci pisały samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
Akcja rozpoczęła się w listopadzie br. W dniu 14 grudnia przekazujemy pacjentom Szpitala Uniwersyteckiego 960 książek, 327 zakładek, 36 listów, 357 kartek świątecznych.
Dużą niespodzianką był występ przygotowany przez nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 24 z ZE nr 3 pt. „Magia Świąt”, w których serca przepełnione są dobrocią i miłością. Nie zabrakło również upominków, wspólnie zaśpiewanej kolędy oraz życzeń złożonych przez Panią Dyrektor Dorotę Konopacką w imieniu wszystkich pracowników, Dyrekcji oraz dzieci Zespołu Edukacyjnego nr 3. Uśmiechy dzieciaków i łzy wzruszenia dorosłej publiczności były dla wszystkich występujących największą nagrodą.
Nasza akcja nie kończy się na tym – będzie trwała do końca maja 2020 roku.
red. konopnicka


Pomagamy!

Koniec roku to  – oprócz mikołajek i świąt – czas pomagania innym. Słabszym, chorym, samotnym. 6 b stanęła na wysokości zadania.
W ramach akcji „Dzieci do dzieci” Filip Szonda przekazał dzieciom przebywającym w szpitalu 23 książki, a cała klasa wykonała zakładki z życzeniami i słowami wsparcia. Julka Rutkowska wykonała ich aż 19! Z kolei Julka Kuczyńska, Jędrek Koźmiński Filip Szonda dodatkowo zaangażowali się w akcję pomocy bezdomnym zwierzętom w zielonogórskim schronisku.  Na rzecz „braci mniejszych” przekazali karmę, koce i ręczniki.
Dzieciaki, dobro, które czynicie, na pewno do Was wróci!
Dorota Głowienka


B-Eco

To nazwa klasowej firmy, która założyła VI b. Jej ideą jest łączenie ekologii i przedsiębiorczości.
Pomysł długo dojrzewał. Zaczęło się od tego, że w zeszłym roku postanowiliśmy nie korzystać z plastikowych naczyń podczas klasowych wydarzeń, wycieczek, spotkań. Potem uznaliśmy, że stawiamy na zdrową żywność. Żadnych fast foodów, kolorowych napojów i chemicznego jedzenia z automatów. Nie było łatwo, ale się udało. W tym roku postanowiliśmy iść dalej! Uznaliśmy, że swoją działalność musimy rozszerzyć i pokazać innym. Bardzo pomogli nam w tym rodzice. Przekazali oni niepotrzebne w domach firanki, a pani Teresa Grabska uszyła z nich torby na warzywa i owoce. Dodatkowo – pani Aleksandra Browarczyk wykonała metodą dekupage bombki choinkowe, a zarząd naszej firmy:  prezeska – Malwina Zając, dyrektorka kreatywna – Agata Radkowska i główny księgowy – Kacper Kubiak, postanowili promować firmową działalność.  Swoje produkty wystawiliśmy więc na kiermaszu podczas V Biegu Dobrych Mikołajów oraz na kiermaszu w naszej szkole. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania! Uzbieraliśmy pokaźną sumkę, którą zamierzamy przekazać na organizację klasowego biwaku i rozwijanie oferty B-Eco.
Okazuje się, że ekologia to nie tylko Greta Thunberg i odległe sprawy. To również codzienność, którą możemy kształtować i zmieniać, zaczynając od siebie.
Dorota Głowienka


Dzień Zdrowia i Urody w VI b

Na pewno bawił i uczył.
Rozpoczęliśmy od wykładu dr Justyny Koryckiej – Korwek, Kierownik Laboratorium Badania Żywności LOIiWA Sp. z o.o. oraz Kierownik Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii UZ.  Dowiedzieliśmy się z niego, na czym polega zbilansowane żywienie człowieka i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Potem uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, podczas warsztatowych zajęć, pokazali nam, jak dbać o włosy i dobierać fryzury do kształtu twarzy. Na koniec w siłowni Akton mogliśmy sprawdzić, czy praca nad „rzeźbą” jest dla każdego. Ufff… Obserwowaliśmy tu również trening mistrza Polski i Europy Fit , Rafała Prokopiuka, a także trening zielonogórskiego żużlowca, Grzegorza Walaska.
To był dobrze spędzony dzień. Nie odbyłby się, gdyby nie ogromna pomoc pani Joanny Hellwing, pani Sylwii Szondy, pani Agnieszki Grzesik i dr Błażeja Baszczaka. Dziękuję z całego serca.
Dorota Głowienka


Piżamowe szaleństwo

Nasi uczniowie są honorowi. W mikołajki odbył się mecz, który nasza młodzież niestety przegrała. Przegrany zespół – w tym przypadku UCZNIOWIE – 10 grudnia 2019 r. przychodzi do szkoły w piżamach. I tak też się stało. Tego dnia mięliśmy piękną piżamową modę.
Brawo uczniowie.


Atrakcje z Mikołajem

Kto nie lubi Mikołaja i spotkań z nim. A o prezenty nie pytam. W naszym zespole tuż, tuż przed mikołajkami, odbyło się magiczne spotkanie. Przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy postanowili wspólnie się pobawić. Pojawiła się już magia nadchodzących świąt, a wraz z nią dekoracje świąteczne, choinka, zapach pierników oraz typowo zimowa muzyka.
Tego magicznego popołudnia było głośno, wesoło, a przede wszystkim rodzinnie. Wspólne dekorowanie pierników, wykonywanie ozdób choinkowych. Ale przed wszystkim wspólnie spędzone chwile. Bo te momenty  w naszym życiu są najważniejsze, nieodwracalne i bardzo cenne.
Dobrze być razem.
red. konopnicka


Mecz Uczniowie kontra Nauczyciele

Takie wydarzenie to tylko u nas. Samorząd Uczniowski klas starszych, 5 grudnia 2019 r. rzucił wyzwanie kadrze nauczycielskiej. Uczniowie zaprosili bowiem nauczycieli do wspólnej gry o …. No właśnie, o co?  Drużyna przegrana 10 grudnia przychodzi do szkoły w …. piżamach. Nauczyciele dobrze pamiętali pierwsze takie starcie, podczas którego nie wyszli zwycięsko. Dlatego w tym roku postanowili, że dołożą wszelkich starań, aby to uczniowie pojawili się w szkole w „nocnych strojach”. I tak też się stało.
Spotkanie sportowe odbyły się w dwóch turach. Drużyna uczniowska ulegała zmianie. W pierwszej kolejności z nauczycielami spotkali się uczniowie klas IV – V, następnie uczniowie klas VII – VIII. Z powyższego wynika, że drużyna uczniowska zmieniała się. Natomiast skład nauczycielski, mimo kilku kontuzji, do końca był taki sam. Mateczką nauczycielskiego zespołu była oczywiście pani dyrektor Dorota Konopacka. A z piłką zmagali się pani Ilona Kania, pani Marzena Onufrowicz, pani Malwina Popek, pani Małgorzata Lesicka, pan Robert Krzyżyński, pan Tomasz vel Tadeusz Kościucha, pan Dorian Zarzycki.
Sukces przyszedł i uśmiechnął się do nauczycieli. Mimo zadyszki i lekkkkkiego zmęczenia, dali radę. Gratulujemy naszym nauczycielom. A my, uczniowie, 10 grudnia w piżamach do szkoły. Tylko, żeby nikomu nie przyszło do głowy spać na lekcjach.
red. konopnicka


Andrzejkowe tradycje

29 listopada 2019 r.  uczniowie z naszej klasy zorganizowali wróżby andrzejkowe dla klas 4-8. Tradycyjnie wróżyliśmy z wosku, były smaczne zagadki, losy przepowiadające przyszłość, serce z imionami, ciasteczkowe wróżby. Stanowiska z wróżbami cieszyły się dużym powodzeniem, a nam jest bardzo miło, że sprawiliśmy innym radość.
Iwona Król


Warsztaty kulinarne 7 a

22 listopada  2019 r.  klasa 7 a wzięła udział w warsztatach kulinarnych w szkole gotowania ENCE-RENCE. Spędziliśmy niezapomniane chwile. Każdy z nas był kucharzem. Przyrządziliśmy tortille z kotlecikami z ciecierzycy, sałatkę z warzyw, obłędny domowy deser: budyń z karmelem i ciasteczkami, pokryty bezą. Wszystko sami! Zjedliśmy też sami!
Po warsztatach w celu spalenia kalorii oczywiście spacer po starym mieście i wokół Palmiarni. 
Iwona Król


Listopadowa noc w szkole

W listopadową noc postanowiliśmy zostać w szkole, żeby się trochę więcej pouczyć. Nie, nie! Żartowałam. Zostaliśmy, żeby pobyć ze sobą. Było wyjątkowo.
Każdy z nas przygotował jakąś zabawę, jednak rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji. Największą furorę zrobiły owoce w czekoladzie i tosty przyrządzane na bieżąco. No a potem się zaczęło: bieganie, krzyczenie, podchody i – co najlepsze – wspólne gry i zabawy.
Gdy już się najedliśmy, nabawiliśmy i nakrzyczeliśmy, w sali nr 4 zamienionej na sypialnię, obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Cudowny chłopak”. Potem to już tylko pani Głowienka i pani Grzesik musiały zagonić nas do snu. Udało im się to o 2.30.
Cóż, już się szykujemy na nockę w następnym roku.
Gabriela Rajter


VI b w podróży

W samym środku jesieni wybraliśmy się na wycieczkę do Mniszek. Po niedługim czasie dotarliśmy do celu i ujrzeliśmy folwark wybudowany w XVI wieku przez cystersów.
Na początku przewodnik wycieczki opowiedział nam o historii tego miejsca. Następnie wyrabialiśmy koszyczki wiklinowe i świece. Było to zajęcie meczące, ale jego efekt – olśniewający. 
Później zostaliśmy zaprowadzeni do miejsca, w którym mogliśmy zobaczyć, jak kiedyś wyglądały zawody kowala, szwaczki, bednarza, sklepikarza czy nauczyciela.
Po zakończeniu zwiedzania wróciliśmy do Zielonej Góry. Podróże jednak kształcą!
Bartek Warzywoda


Piąto – i szóstoklasiści wspierają dzieci ze szpitala

Uczniowie klas: 5b, 5d oraz 6a i 6c aktywnie włączyli się do działań w ramach akcji „Dzieci do dzieci”, która ma trzy odsłony: książka-list-zakładka. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie dziecięcych pacjentów przebywających w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze i walczących z chorobami oraz różnymi schorzeniami. Moi podopieczni napisali piękne i wzruszające listy (niekiedy łza się w oku kręciła!) oraz wykonali jedyne i niepowtarzalne zakładki do książek – z życzeniami powrotu do zdrowia dla małych pacjentów. Organizatorom przekazałam również kilka publikacji – dla dzieci od dzieci. Na pewno wzbogacą szpitalny księgozbiór i pozwolą chorym, choć na chwilę, oderwać się od szpitalnej rutyny. Na pewno będziemy jeszcze chcieli to powtórzyć… Kto wie, może ktoś nam odpisze na jakiś list…? Jestem dumna z postawy moich uczniów i ich pracy na rzecz innych – efekty w fotorelacji.
Marta Soczek


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze świętują  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

20 listopada 2019 roku (środa) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze wzięli udział    w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się także nasza Szkoła Podstawowa nr 21 w Zielonej Górze, która zorganizowała w ramach tego dnia liczne, specjalne wydarzenia, którym przyświecało hasło przewodnie „Dla każdego dziecka dzieciństwo” oraz tajny kod akcji „We go BLUE!”. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli wiele działań: wykonaliśmy plakaty tematyczne, przeprowadziliśmy zajęcia w oparciu o przygotowane przez UNICEF materiały, ubraliśmy się w kolorze UNICEF – „na niebiesko dla każdego dziecka”, oglądaliśmy prezentacje i filmy o prawach dziecka w szkolnej strefie „chillout”, rozegraliśmy klasowe turnieje z wykorzystaniem quizów Kahoot o prawach dziecka. Wszystkie nasze działania zwieńczył „niebieski happening   z balonami” podczas, którego uczniowie klas 5 C i 6 B zaprezentowali wybrane prawa dziecka oraz wiersz, który powstał w oparciu o Konwencję Praw Dziecka. Na koniec z wielkim entuzjazmem zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. W tym dniu towarzyszyli nam również rówieśnicy z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Dziś uczniowie klas I-III oraz IV – VIII pokazali, ze prawa dziecka nie są im obojętne!
Dziękujemy tym, którzy współpracowali przy realizacji projektu – wychowawcom klas i uczniom, świetlicy szkolnej – Małgorzacie Lesickiej oraz Ewie Piechel, Gabrieli Podgórnej, Dorianowi Zarzyckiemu.
Agnieszka Grzesik
https://gazetalubuska.pl/uczniowie-ze-szkoly-podstawowej-nr-21-w-zielonej-gorze-swietowali-miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-wspolnie-z-unicef/ar/c5-14596041
https://www.rzg.pl/79037/dzis-miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka/


O patriotyzmie słów kilka… – spotkanie z pracownikiem IPN-u

15 listopada 2019 r. w naszej placówce odbyło się spotkanie z długoletnim pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, panem Krzysztofem Mazurem. Przeprowadził zajęcia dla uczniów kl. 5-6. Była mowa o patriotyzmie i naszych świętach narodowych w odniesieniu do tego szczególnego w naszych dziejach, tzn. Święta Odzyskania Niepodległości, które obchodziliśmy 11 listopada.  Uczniowie brali czynny udział w spotkaniu, odpowiadając na pytania naszego gościa. Zwieńczyło je rozwiązywanie krzyżówki podsumowującej wybrzmiałe treści. Pogadanka miała na celu uświadomić młodym, że warto kultywować oraz zachowywać nasze tradycje narodowe, gdyż jest to nasze bogactwo i dziedzictwo kulturowe.
Chcielibyśmy także złożyć podziękowania panu K. Mazurowi za wsparcie naszych historyków i podarowanie pomocy dydaktycznych – otrzymaliśmy przydatne materiały – m.in. publikacje, broszury, pismo o najnowszej historii Polski, a także grę edukacyjną „Polak mały”, która na pewno będzie popularna, ale i przydatna podczas zajęć powtórzeniowych i nie tylko.
M. Soczek, D. Zarzycki


Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej 

14 listopada 2019 r. w auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego zrobiło się bardzo muzycznie. A to za sprawą kilku nauczycieli Zespołu Edukacyjnego nr 3 w Zielonej Górze, którzy byli odpowiedzialni za zorganizowanie Festiwalu poezji i pieśni patriotycznej dla uczniów szkół podstawowych z Zielonej Góry.
Tego dnia odbył się już II etap festiwalu, który został otworzony przez Izę Krzystek – koncertem na skrzypcach.  Pierwszy etap miał miejsce w siedzibie ZE 3 na Osiedlu Pomorskim. Wówczas poza poezją i pieśnią, wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach muzycznych. Szykowali niespodziankę dla zaproszonych gości.
Uczestnicy drugiego etapu festiwalu śpiewali i recytowali, a jury w składzie – pani Małgorzata Pieniążek, pani Anna Skrzypczak – Mamet, pani Anna Kalinowska oraz pan prof. Ryszard Zaradny – oceniało. Ale jak tu ocenić wyraz miłości i troskę o nasz kraj. Zaangażowanie i wyraz artystyczny młodych Polaków słychać było w każdym słowie, widać było w każdym geście. Po każdym występie brawom nie było końca.
Aby jury mogło wybrać zwycięzcę, udało się na narady. A w tym czasie odbyły się występ uczennicy ZE 3 Kiary Harasimiuk oraz wszystkich uczestników festiwalu.
Wielką niespodziankę dla publiczności przygotowali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15. Dla wszystkich zebranych uczennice wykonały cudowny taniec z flagami. Był to występ poza konkursem. Może organizatorzy w następnym roku włączą do festiwalu również taniec?
Zanim jury ogłosiło werdykt, każdy widz mógł wybrać swojego zwycięzcę. Tak też została przyznana „Nagroda Publiczności”, którą otrzymała Zuzanna Tomczyk z ZE 9
z piosenką pt. „Dziewczyna z grantem”. Była również nagroda Niezależnego Jurora, którą dostał Franciszek Chełmicki recytując wiersz pt. „Polska”. Zacne jury jednogłośnie postanowiło przyznać Pierwsze Miejsce uczniom ZE 2 Uli Piwońskiej, Darii Tatarynowicz, Gabrieli Miśko oraz Kubie Szulczyńskiemu, którzy zachwycili piosenką pt. „Warszawskie dzieci”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
red. konopnicka


Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2019 r. o godz. 11.00 została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Po uroczystej mszy odbył się przemarsz orkiestry, kampanii honorowej, pocztów sztandarowych na Plac Matejki, gdzie odbyła się dalsza uroczystość. Nasz sztandar szkoły również był obecny. Oliwia, Emilka oraz Olek – uczniowie z klasy sztandarowej pod bacznym okiem pana Doriana, doskonale wywiązali się ze swojego zadania.
Dziękujemy!


Szkoła do hymnu

8 listopada 2019 r. o godz. 11.11 zabrzmiał w naszym zespole hymn – 4 – zwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego. I śpiewali go wszyscy nasi podopieczni, od przedszkolaka po ósmoklasistę. Ważnym aspektem naszego spotkania były również barwy naszego kraju. Wspólnie utworzyliśmy flagę naszej Ojczyzny.
Cel spotkania był bardzo jasny – zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży do udziału we wspólnym przedsięwzięciu dla uczczenia bohaterstwa, waleczności i męstwa naszych przodków dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
red. konopnicka


Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej

5 listopada 2019 r. w naszej szkole zrobiło się bardzo muzycznie. A to za przyczyną kilku nauczycieli, którzy byli odpowiedzialni za zorganizowanie Festiwalu poezji i pieśni patriotycznej dla uczniów szkół podstawowych z Zielonej Góry.
Tego dni miał miejsce pierwszy etap przeglądu. Uczestnicy śpiewali i recytowali, a jury oceniało. Ale jak tu ocenić wyraz miłości i troskę o nasz kraj. Zaangażowanie i wyraz artystyczny młodych Polaków słychać było w każdym słowie, widać było w każdym geście. Po każdym występie brawom nie było końca.
Zanim jury ogłosiło werdykt, na uczestników czekały jeszcze warsztaty muzyczne. Pan Dorian przygotował dla nich małą niespodziankę, którą zaprezentują wszyscy podczas drugiego etapu festiwalu.     
Nie tylko organizatorzy mieli niespodziankę. Z pięknym prezentem przyjechali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15. Dla wszystkich zebranych uczennice wykonały cudowny taniec z flagami. Był to występ poza konkursowy. Może organizatorzy w następnym roku włączą do festiwalu również taniec?
Jury nie miało łatwego wyboru. Dlatego ich decyzja była jednogłośna i wszystkim uczestnikom się spodobała. Każdy solista, każdy zespół pojawi się w drugim etapie festiwalu.
red. konopnicka


Olimpus z języka polskiego – sesja jesienna

4 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs z języka polskiego „Olimpus”. Olimpiada z języka polskiego sprawdzała wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, nauki o języku i literatury. Konkurs „Olimpus” to świetne zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Przystępują do niego regularnie. W jesiennej odsłonie olimpiady wzięło udział 33 naszych podopiecznych z kl. V – VIII. Do 7 stycznia 2020 r. organizator ma udostępnić szkole wyniki, a tymczasem mocno trzymamy kciuki za osiągnięcia i jak najwyższe lokaty naszych reprezentantów.
Marta Soczek, Małgorzata Pieniążek


Akcja BohaterON w naszej szkole!

Od września do października w naszej szkole, pod czujnym okiem pani Małgosi  Pieniążek, była realizowana akcja BohaterON. Kampania ta daje szansę stworzenia wspólnoty pamiętającej o historii Polski i jej bohaterach. Głównym jej celem jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego, ale także zbliżenie, zintegrowanie dwóch jakże odległych pokoleń. Polega ona między innymi na redagowaniu korespondencji do powstańców.
Uczniowie naszej szkoły napisali 87 kartek (większość z nich wykonali własnoręcznie), więc prawdopodobnie na twarzach właśnie tylu powstańców pojawi się uśmiech, a być może łza wzruszenia…
Działania prowadzone w ramach akcji BohaterON były dla wszystkich wspaniałą lekcją historii.
Małgorzata Pieniążek


Mobilna lekcja z pierwszej pomocy

Karetka pogotowia równa się ratowanie życia i zdrowia. Ale ta, co pojawiła się pod nasza szkoła, nie przyjechała ratować życia. Przyjechała, no właśnie po co… Pan Robert Krzyżyński, wychowawca klasy 6 a zaprosił swoich wychowanków na mobilną lekcję z udzielania pierwszej pomocy. Po to właśnie przyjechali ratownicy. Wiadomo przecież, że uczymy się więcej i szybciej, kiedy widzimy, doświadczamy i angażujemy się praktycznie.
Pomysł wychowawcy – znakomity, a uczniowie – szczęśliwi.


Aktywnie w 6a i 6c

Czy można powtórzyć elementy opisu postaci w niebanalnej formie? Oczywiście, że tak. Przekonali się o tym szóstoklasiści na jednej z październikowych lekcji języka polskiego. Ich zadaniem było stworzenie profilów facebookowych głównych bohaterów lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Postacie znamy z zamiłowania do nowoczesnych technologii, informatyki czy sposobów komunikacji, a więc niewiele różnią się od obecnej młodzieży. Zadanie spotkało się z dużą aprobatą uczniów, więc i prezentacje projektów wypadły doskonale. Cel osiągnięty! Prace można oglądać na II piętrze – przy gabinetach polonistycznych, a poniżej kilka fotografii z naszych twórczych działań literacko-plastycznych.
Marta Soczek


„Lubuskie koduje”

W dniu 18.10.2019 r. uczniowie klasy 5a kolejny już raz uczestniczyli w warsztatach w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, zorganizowanych w ramach globalnej inicjatywy, jaką jest „Europejski Tydzień Kodowania” pod nazwą „Lubuskie koduje”.
Celem wydarzenia było zachęcenie młodzieży do nauki kreatywnego programowania, niezależnie od wieku oraz przedstawienie, że programowanie staje się trzecim językiem świata.  Ponadto pokazanie, że kodowanie nie jest zarezerwowane tylko dla programistów oraz że każdy może być programistą, rozwijając swoją wyobraźnię, logiczne i abstrakcyjne myślenie, a także zdolność planowania. Tym razem uczestnicy warsztatów pod opieką trenerów z Krakowa mogli zaprogramować robota, zapoznać się z podstawami tworzenia kodu JavaScrpit. Zadaniem uczniów było stworzenie programu przy użyciu bloków zawierających polecenia w języku angielskim, a następnie edycja kodu JavaScript naniesionego programu.
Wszyscy świetnie się bawili, co bardzo dobrze widać na zdjęciach.
Urszula Czerniak


Co słychać w 5b i 5d?

Na pewno jest twórczo i pracowicie. Na październikowych zajęciach języka polskiego poświęconych powieści C.S. Lewisa uczniowie przygotowywali pomoce dydaktyczne – karty ze swoimi ulubionymi bohaterami książki „Opowieści z Narnii”, a następnie opowiadali o wybranych postaciach. Lektura bardzo się dzieciom podobała – dzięki niej mogliśmy zrealizować wiele kreatywnych działań i pomysłów. Piątoklasiści wcielili się m.in. w rolę przedstawicieli biura podróży i planowali wycieczkę po Narnii – w pamięci mając jeszcze tę do Energylandii (uśmiech), a także integrowali się podczas powtórzeniowego quizu wiedzy o książce.
Marta Soczek


Zachowaj Trzeźwy Umysł

W czwartek, 17 października 2019 r. w auli „Ekonomika” uczniowie klas I-IV naszej szkoły wraz z Paniami Jolantą Obolewicz i Natalią Piskorz uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Na wstępie serdeczne powitanie wygłosił Pan Piotr Adamski, koordynator tej ogólnopolskiej akcji, który złożył gratulacje dla wszystkich laureatów i podziękował za zaangażowanie w akcję. Jednak bohaterami dnia byli uczniowie, którym podczas gali zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach plastycznych: ogólnopolskim: „Ja za 20 lat…” oraz regionalnym: „Mój sposób na nudę…” Po części oficjalnej przyszedł czas na rozrywkę, który to umilał wszystkim uczestnikom gali iluzjonista– Pan Damian Kość. Pan Damian zaprezentował m.in. znikające w dłoniach „Gąbczaki”, triki z białymi i kolorowymi chusteczkami oraz sztuczki z kartami. Bardzo interesujący okazał się lewitujący stół. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!


Energylandia

Przywitało nas słonko, czyli na 100 % to będzie wspaniały dzień. Po pierwsze – wybraliśmy się na wycieczkę do magicznego miejsca, po drugie – przyświecało nam jesienne słoneczko. Można by rzec, że mocno letnie to słoneczko. Nie ważne, że wstać trzeba było mocno wcześnie. Dla nas najważniejsze było, że jedziemy do…. Energylandio – Witaj. Nadchodzimy.
To był wspaniale spędzony czas. Raj dla tych co lubią trochę się …. Pobawić. Góra – dół, do góry nogami. Świat kręcił nam się w każdą stronę. Wszyscy zachwyceni, po kilka razy na tej samej atrakcji.
Wycieczka – wspaniała, czas – doskonale spędzony z przyjaciółmi, kolegami i koleżankami ze szkoły. I nawet wychowawcy, którzy mieli nad nami baczne oko, byli grzeczni. Czyżby im też udzielił się nasz nastrój. Widzieliśmy, nasi nauczyciele też się dobrze bawili. To dla nich byliśmy grzeczni. I obiecaliśmy sobie jedno – Energylandio – za rok tu wrócimy.
red. konopnicka


Życzenia z Okazji Dnia Edukacji Narodowej

16 października 2019 roku w świetlicy szkolnej odbył się mini koncert z Okazji Dnia Edukacji Narodowej. Gośćmi były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, przedstawicielka  pracowników obsługi oraz wychowawcy świetlicy. Dzieci zaśpiewały pięknie kilka piosenek przygotowanych pod kierunkiem Pani Eli Kurjańskiej oraz recytowały wiersze. Na koniec obecnym Paniom i Panom wręczyły  własnoręcznie wykonane laurki. Był to czas spędzony  w miłej i przyjaznej atmosferze.


Dzień Nauczyciela

Jak to dobrze mieć takich nauczycieli. Są zawsze, kiedy powinny być. Pojadą na wycieczkę, zostaną i wytłumaczą. Pomogą rozwinąć pasje. Dlatego my, w ten dzień chcemy podziękować. Za serce, cierpliwość, wyrozumiałość.
15 października samorządy uczniowskie – Mały i Duży – przygotowali dla nauczycieli niespodziankę. Od progu czekaliśmy na każdego „Belfra” z gorącą kawa czy herbatą – wybór dokonywali sami zainteresowani. A potem – dla Pani Nauczycielki – piękny tulipan ze słodką niespodzianką a dla Pana Nauczyciela przepiękne jabłuszko.
Dziękujemy Wam, drodzy Nauczyciele.
MSU i SM


Narodowe Czytanie 2019

W październiku klasy 5b, 5d oraz 6a i 6c włączyły się do akcji „Narodowe Czytanie 2019”.
Narodowe Czytanie to przedsięwzięcie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcję zainicjowano wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 czytaliśmy „Przedwiośnie” Żeromskiego, natomiast podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zaproponowali do czytania  Nowele polskie.
Nasi uczniowie zapoznali się z fragmentami jednej z nowel, a mianowicie „Katarynki”, którą czytała para prezydencka, dowiedzieli się, jak brzmi i wygląda tytułowy instrument, zmierzyli się również z tekstem utworu, starając się pięknie go zaprezentować kolegom i koleżankom.
Uczniowie dostrzegli istotę i cele tak ważnego przedsięwzięcia, jakimi są między innymi: popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Dziękujemy pani Ilonie Kani za zaproszenie i poświęcony czas – już zastanawiamy się, co wspólnie będziemy czytać w przyszłym roku.
Marta Soczek


Klasa 6 a w Skokoloco

9 października 2019 r. klasa 6 a w towarzystwie wychowawcy – pana Roberta Krzyżyńskiego oraz mojej skromnej osoby – udała się do Parku Trampolin – Skokoloco na wyjątkowe zajęcia wychowania fizycznego. Szóstoklasiści z uśmiechem na twarzach mogli połączyć ze sobą sport i rozrywkę. Pod okiem trenerów integrowali się, grali w zbijaka, bawili się w chowanego, korzystali z areny z przeszkodami, toru przeszkód „ninja”, robili wsady do kosza, no i oczywiście oddawali akrobatyczne skoki do basenu z gąbkami. Wyjście zwieńczył wspólny obiad w restauracji „Da Grasso”. Wszystkim polecamy Skokoloco – to świetne miejsce dla mających ochotę na aktywną zabawę!
Marta Soczek


Jesienny Festyn Rodzinny

Odchodzące lato ustępuje miejsca jesieni. Dlaczegóż tego nie mamy świętować. Jesień mieni się cudownymi kolorami. To, że czasami jest smutna i szara, to nie oznacza, że jej nie lubimy. Piękna, złota jesień przynosi wiele ze sobą i oddaje nam to wszystko w darze. Dlatego Rada Rodziców i Grono Pedagogiczne zaprosiło wszystkich do wspólnego świętowania podczas festynu. „Witamy Jesień – z sadu i ogrodu” to przewodnie hasło wspólnej zabawy.
Dominowało jabłko i dynia, czyli na stoiskach kulinarnych pojawiły się przetwory, ciastka, placki z bohaterami wieczoru w roli głównej. Nie zbrakło również zupy dyniowej. Muzyka, tańce, zajęcia sportowe i plastyczne – bez tego nie byłoby takiej zabawy. Każdy znalazł dla siebie coś dobrego.
Oczywiście, były i pokazy. Pani Ela ze świetlicy szkolnej przygotowała swoich wychowanków muzycznie. A zaprzyjaźniona grupa taneczna z „Lest Dance” uatrakcyjniła czas swoim występem.
Dobrze tak wspólnie spędzić czas.
red. konopnicka


IX Światowe Dni Tabliczki Mnożenia
„Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

4 października 2019r. po raz kolejny nasz szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day). Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Przez cały tydzień trwały przygotowania do udziału w tej akcji. Dekorowano szkołę plakatami zachęcającymi do wyćwiczenia znajomości tabliczki mnożenia. Zarówno na zajęciach lekcyjnych jak i na przerwach uczniowie mieli okazję do powtarzania tabliczki mnożenia.
W piątek z samego rana Komisja Egzaminacyjna przystąpiła do pracy. W rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy 7B i 5A. W tym dniu role trochę się odwróciły i to uczniowie mogli odpytywać nauczycieli. Komisja sprawdzała również znajomość tabliczki mnożenia wśród rodziców, jak i pracowników administracji i obsługi. Prawie wszyscy egzaminowani pomyślnie zdali egzamin, uzyskując tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Na tym nie koniec naszych działań. Wiele emocji wywołały egzaminy przeprowadzane przez Patrol Egzaminacyjny w którego skład wchodzili następujący uczniowie Martyna Taciak (7a), Amelia Bardelas (7a) oraz Bartek Nowczyk (6a)  pod czujnym okiem pani Małgorzaty Druszcz. Uczniowie – egzaminatorzy wyszli na ulice naszego osiedla jak również odwiedzili pobliską kwiaciarnię.
Większość zaproszonych do zabawy dorosłych chętnie przystępowała do egzaminu, wyrażając pozytywną opinię o samej idei propagowania tabliczki mnożenia. Choć byli i tacy, którzy przyspieszali kroku, gdy widzieli zbliżający się patrol – czyżby bali się, że nie umieją tabliczki mnożenia?
Akcja była udana, sprawiła wiele radości tym, którzy zdobyli tytuł MT EXPERT. Uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i  wszystkim uczestnikom.
Koordynatorzy wydarzenia: Malwina Popek, Urszula Czerniak, Małgorzata Druszcz 


Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

W naszej szkole rozpoczęły się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klas 4-8 mają możliwość zapoznania się z podstawami udzielania pierwszej pomocy oraz uczestniczenia w ćwiczeniach praktycznych przywracających czynności życiowe  na fantomach, z wykorzystaniem AED szkoleniowego.
Warsztaty w sposób bardzo ciekawy prowadzi Pan Andrzej Gedrange – ratownik medyczny.
Każda klasa po zakończonych zajęciach otrzymuje niespodziankę 🙂
8 października 2019 r. w warsztatach uczestniczyła kl. 5 e oraz 5 d. 10 października 2019 r. klasy : 5 a, 5 b , 5 c.
Kolejne klasy spróbują swoich sił 24 października 2019 r.


Debata, czyli tuż przed wyborami do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 26 września 2019 roku odbyła się debata mająca na celu przedstawienie trójkom klasowym plany wyborcze kandydatów na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Debata trwała godzinę, podczas której każdy kandydat miła możliwość zabrania głosu.  Kandydaci przedstawili swoje plany wyborcze. A potem padły pytania: „Czy zorganizujecie sklepik szkolny w naszej szkole?”, „Dlaczego chcecie się dostać do samorządu?”, „Co byście chcieli zmienić w naszej szkole?”, „Dlaczego mamy na Was głosować?”. Kandydaci udzielali bardzo szczegółowych odpowiedzi.
Stwierdzając po wynikach wyborów, ta debata miała nawet większy wpływ na wybory niż plakaty! Dlaczego? Przewodniczącą została Wiktoria Stefańska, a do samorządu dostał się Alan Borodziej – osoby, które nie przygotowały plakatów wyborczych. To pokazuje, że ważniejsze od plakatów są inne działania! Gratulujemy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu i życzymy spełnienia wszystkich obietnic!


Witamy nowy rok szkolny

I wakacyjny czas dobiegł końca. Przed nami kolejny nowy rok szkolny, który otwiera nowe drzwi z doświadczeniem, z przygodami, z przyjaźniami i oczywiście z wielkim bagażem wiedzy.
Pani dyrektor Dorota Konopacka przywitała wszystkich na uroczystym apelu inaugurującym nowy rok szkolny. Kierowała do nas słowa, które zapadły na naszych sercach. „Mam nadzieję, że wszyscy skorzystaliście z pięknego, tegorocznego  lata i wypoczęliście, a tym samym nabraliście siły i zapału do pracy. Dobrze widzieć Wasze opalone i uśmiechnięte buzie. Szczególnie ciepłe słowa kieruję do uczniów klas pierwszych, którzy dziś rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w naszej szkole. Życzę Wam, abyście poczuli się tu  dobrze i bezpiecznie, a starsi koledzy niech otoczą Was przyjaźnią i opieką”.
Dla uczniów klas starszych miała przygotowane inne przesłanie. „Chciałabym, aby ten rok był dla Was rokiem najlepiej spędzonych chwil w szkole. Jaki on będzie w największej mierze zależy od Was. To Wy, pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość, ta najbliższa, ale i ta dalsza. My, nauczyciele, będziemy wspierać Was w tym zadaniu, pokazywać odpowiednią drogę. Życzę Wam najwyższych wyników w nauce zarówno z poszczególnych przedmiotów, jak i na sprawdzianie po klasie ósmej, osiągnięcie sukcesów w konkursach, godne reprezentowanie naszej szkoły w każdym miejscu i sytuacji oraz rozwijanie zainteresowań i zdolności, które przecież każdy z was posiada”.
Pani dyrektor przywitała wszystkich rodziców, przedstawiła nowych nauczycieli i takimi słowami zaprosiła do…. nauki. „Życzę wszystkim uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie dużo sukcesów. Niech dominują uśmiech, przyjazny gest  oraz pogodne słowo. Nauczycielom – pomysłów, cierpliwości i wielu powodów do satysfakcji,  Rodzicom zaś zadowolenia ze swoich pociech oraz dobrej współpracy z pracownikami szkoły”.
red. konopnicka

Plan lekcji


Plan lekcji ważny od 02-09-2019 r.

Szkoła Podstawowa

Dziennik elektroniczny

Dzwonki

1    8.00-8.45

2    8.55-9.40

3    9.50-10.35

4    10.45-11.30

5    11.45-12.30

6    12.45-13.30

7    13.40-14.25

8    14.35-15.20