Uczniowie Zespołu Edukacyjnego nr 3 podarowali misie zielonogórskim strażakom
czwartek, 25/11/2021

600 nowych pasażerów zyskały zielonogórskie wozy strażackie. To maskotki, które pochodzą z prywatnych zbiorów dzieci. Mają pomóc złagodzić traumę u młodych osób poszkodowanych w wypadkach.
Koniec lipca 2017 roku. 8-letni Rafał wraca z obozu sportowego z siedmiorgiem innych dzieci. Kierowca busa prawdopodobnie przysypia, dochodzi do czołowego zderzenia z osobówką. Na miejsce przyjeżdża kilka jednostek straży pożarnej i karetki pogotowia, przylatuje śmigłowiec. Rafała bierze pod opiekę jego imiennik – strażak Rafał.
– Jego obecność miała dla syna ogromne znaczenie. Poczuł się choć trochę bezpieczniej – pisze w liście do zielonogórskiej PSP pani Agnieszka, mama poszkodowanego w wypadku Rafała. – Otrzymał wtedy od niego maskotkę, którą miał w szpitalu i ma do dziś.
Rafał, dziś już nastolatek, od tamtego zdarzenia zbiera maskotki. Zdecydował przekazać je strażakom. Doskonale wie jak mogą pomóc. Postanowił oddać wszystkie. Oczywiście oprócz misia, którego dostał tamtego feralnego dnia od strażaka.
Jego przypadek zainspirował również dzieci z Zespołu Edukacyjnego nr 3 w Zielonej Górze. Opróżniły półki, szafki i regały. Uzbierały 600 maskotek! – Wrażliwość i szacunek dla drugiego człowieka to wartości, które staramy się wpajać naszym uczniom – mówi Dorota Konopacka, dyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 3. – Jesteśmy pod wrażeniem wsparcia, jakie akcja otrzymała ze strony rodziców i nauczycieli.
Teraz maskotki zasilą ekipy zawodowych i ochotniczych straży pożarnych. – Uprane i zdezynfekowane trafią do tych, którym są naprawdę pomocne. Okazuje się, że miś potrafi złagodzić traumę u dzieci, które brały udział w wypadku – komentuje Arkadiusz Kaniak, rzecznik zielonogórskich strażaków.
Pluszaki trafiły do strażaków w Dzień Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada. To jedna z najpopularniejszych zabawek już od XIX wieku! Pierwsze pluszowe misie powstały w Europie, później były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzę, kazał je wypuścić. Historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili ją i nazwali pluszowego misia „Teddy Bear”.


Pola Nadziei

Klasa I a przyłączyła się w roku szkolnym 2021/2022 do akcji zbierania funduszy na utrzymanie hospicjów – Pola Nadziei i zakupiła 67 sztuk cebulek żonkila oraz tulipana. Na zakończenie akcji zasadziliśmy wspólnie cebulki przed budynkiem szkoły. Teraz pozostaje nam czekać do wiosny, żeby zobaczyć jak zakwita dobro.

Również uczniowie z klasy II a posadzili na szkolnej rabacie cebulki żonkili. Żonkil jest symbolem nadziei. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Ten kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.

 


Herbatka dla Seniora

W czwartek 28.10.2021 r. grupa szkolnych wolontariuszy udała się do zielonogórskiego Domu Dziennego Pobytu „Wigor”. W trakcie spotkania uczniowie naszej placówki złożyli Seniorom życzenia oraz przekazali paczki z herbatami, które zostały zebrane zarówno w przedszkolu, jak i w szkole w ramach akcji „Herbatka dla Seniora”. Herbaty trafiły także do innych miejsc związanych z zielonogórskimi Seniorami, m. in. do Domu Kombatanta, Domu Księży Emerytów czy Domu Dziennej Opieki Alternatywy. Wcześniej nasi uczniowie oraz wychowawcy przedszkolni spakowali zebrane herbaty w ozdobne paczki. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję. Warto jest pomagać!