Laboratoria Przyszłości w klasach I-III

Przez całe półrocze, raz w miesiącu, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej pod okiem Pani Sylwii Szondy bawiły się, uczyły i poznawały podstawy programowania z edukacyjnymi i mówiącymi robotami. Klasy 1 (c i d) programowały za pomocą robota Super- DOC z serii CodingLab. Wcieliły się w postać smoka, wróżki, czarodzieja i rycerza. Uczniowie klasy 2a z robotem EduRobot zaprogramowali trasę i poznali bliżej zwierzęta świata. Z kolei uczniowie klas 3 (c i d) utrwalili dodawanie, odejmowanie i figury geometryczne z robotem MIND z serii CodingLab. W przyszłym półroczu zajęciami zostaną objęte kolejne klasy uczęszczające rano do świetlicy. Do zobaczenia!


Robotyka STEAM z LEGO Education 

Podczas zajęć koła Centrum Mistrzostwa Informatycznego uczniowie klas 4b, 5a i 6b budowali, programowali i synchronizowali pracę silników tancerza breakdance, aby tańczył w rytm świateł i muzyki. Wykorzystany pakiet LEGO Education SPIKE Prime zakupiony został z Rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka

Efekty pracy uczniów – warsztaty druk 3D 

Oto efekty pracy naszych uczniów, którzy wzięli udział w mikołajkowych warsztatach z DRUKU 3D. Projekty zostały wydrukowane na drukarce Prusa i3 MK3S+ 3D. Współpraca: Akademia Programowania i Robotyki; ZA BOREM; Centrum Mistrzostwa Informatycznego; Uniwersytet Zielonogórski; Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych; koło naukowe Info-Arche. Serdecznie gratulujemy pomysłowości, fantazji i oryginalności!
Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka

Warsztaty Mikołajkowe z Druku 3D

W ramach realizacji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego oraz #Laboratoria #Przyszłości rozpoczęliśmy cykl mikołajkowych weekendowych warsztatów z DRUKU 3D, które zostały przeprowadzone przez doświadczonych szkoleniowców Nikę Polańczyk i Michała Wójtowicza z Akademii Programowania i Robotyki działającej przy Stowarzyszeniu „ZA-BOREM”. Uczestnicy warsztatów poznali: czym jest druk 3D, jakie są zastosowania druku 3D, jak działa drukarka 3D, ograniczenia związane z modelowaniem 3D oraz zaprojektowali swoje pierwsze projekty w programie TinkerCAD. Akademii Programowania i Robotyki serdecznie dziękujemy za przesympatyczną współpracę i wystrzałowe zajęcia warsztatowe. Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć. Współpraca:
Akademia Programowania i Robotyki; Stowarzyszenie „ZA BOREM”; Uniwersytet Zielonogórski; Koło naukowe Info-Arche; Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych. Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.
Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka
grupa I:
grupa II:

Robotyka STEAM z LEGO Education

Podczas zajęć koła informatycznego realizowanego w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Pakiet Lego Education SPIKE Prime dla klas 4-8 Laboratoria Przyszłości składający się z zestawów: LEGO Education SPIKE Prime + zestaw rozszerzający; LEGO Education BricQ Motion Prime angażuje uczniów do zdobywania podstawowej wiedzy z zakresu robotyki poprzez udział w kreatywnej zabawie polegającej na budowaniu robotów. Cele edukacyjne, które obejmuje pakiet, to m.in rozwój logicznego i algorytmicznego myślenia, umiejętności współpracy, kompetencji społecznych, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, naukę kodowania i programowania, a także badanie zjawiska siły wzajemnego oddziaływania ciał.

Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka


Po lupą i pod mikroskopem

Podczas dwóch godzin zajęć Koła Młodego Biologa uczniowie testowali możliwości zakupionych  w ramach programu Laboratoria Przyszłości mikroskopów i lup stereoskopowych. Uczniowie oglądali różne preparaty roślinne po mikroskopami. Natomiast przedmioty obserwowane za pomocą lup były bardzo różnorodne. Uczniowie sprawdzali jak wygląda kreda, własne paznokcie, różnego rodzaju materiały. Wszystko co im przyszło do głowy można było zobaczyć w powiększeniu.

Karolina Kopaczyńska


Mikroskopowanie w klasach V

Uczniowie klas V na lekcjach biologii poznali budowę mikroskopu optycznego. Po części teoretycznej przeprowadzonej przez nauczyciela przyszła kolej na praktykę. Uczniowie w parach prowadzili obserwacje mikroskopowe. Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości prace przebiegały bardzo sprawnie.  Pod mikroskopem uczniowie oglądali preparaty roślinne – m.in.  budowę tkanek roślinnych. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem patrzyli w okular mikroskopu. Wykonywali również rysunki tego co widzieli. Miłym podsumowaniem lekcji było stwierdzenie przez uczniów „super lekcja”.

Karolina Kopaczyńska


 

Konferencja „Druk 3D i inne sposoby angażowania uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych”

Dużym zainteresowaniem nauczycieli informatyki i matematyki cieszyła się zorganizowana w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli konferencja „Druk 3D i inne sposoby angażowania uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych”, która odbyła się 14 września 2022 roku. Współorganizatorami były wydawnictwa MiGra i Helion Edukacja dzięki którym nauczyciele otrzymali solidną dawkę informacji niezbędnych do wykorzystania drukarek 3D, które w szkołach w związku z realizacją projektu Laboratoria Przyszłości.
W Konferencji udział wzięły nasze szkolne koordynatorki projektu: Aneta Raczykowska i Paulina Woźniak-Chojnacka.
Pani Grażyna Koba, autorka podręczników do informatyki wydawnictwa MiGra i pan Krzysztof Fortuna – ekspert druku 3D, wprowadzili nauczycieli w
świat trójwymiarowych wydruków przedstawiając praktyczne zasady dotyczące obsługi drukarek i programów do tworzenia modelu 3D, podając adresy przydatnych stron internetowych, informacje o materiałach edukacyjnych. Udział w Konferencji pozwolił wzbogacić szkolnym koordynatorkom projektu swój warsztat pracy oraz zasoby pracowni laboratoria przyszłości o nowe pozycje wydawnicze. 

Źródło i więcej informacji pod adresem: Strona internetowa Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Dla osób zainteresowanych gotowe projekty do wykorzystania w druku 3D:
Strona internetowa z gotowymi projektami do druku w 3D