„Kartka z kwiatkiem dla drugiego człowieka”

Szkolne Koło Caritas wraz ze Szkolnym Wolontariatem z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zorganizowało szkolną akcję charytatywną „Kartka z kwiatkiem dla drugiego człowieka”. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali ponad 100 przepięknych kartek z motywem kwiatowym. Zebrane w ramach akcji kartki trafią do zielonogórskiego Domu Kombatanta oraz do Domu Księży Emerytów.

Z serca dziękujemy za poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie kartek, które na pewno wywołają niejeden uśmiech na twarzach naszych Seniorów.


„Rok w ogrodzie”

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym Caritas Laudato Si. Uczniowie klas 2 c i 3 c wraz ze swoimi rodzicami, a także nauczyciele oraz wolontariusze postanowili założyć permakulturowy, ekologiczny ogród warzywny i ziołowy. Ogród ten ma być także miejsce sprzyjającym owadom – powstała na nim łąka miododajna (wykorzystano naturalne zasoby przyrody). Tworzony ogród ma wpływać na wypełnienie deficytu przyrody u dzieci, zabezpieczać wrodzone potrzeby estetyczne, ma też być powrotem do naturalnego, pierwotnego piękna. Planowane na łące i w ogrodzie zajęcia będą przestrzenią dla relaksacji i wpłyną pozytywnie na zdrowie i rozwój psychiczny dzieci.

W ostatnim czasie wiele się działo w ramach realizowanego projektu… Uczniowie zostali zapoznani z treścią Encykliki Laudato Si. Przeprowadzono warsztaty dotyczące zasad prowadzenia rolnictwa permakulturowego oraz warsztaty pszczelarskie. Na lekcjach plastyki uczniowie wykonali plakaty informacyjne z materiałów odpadowych, propagujące ekologię i zrównoważony rozwój. W ramach części praktycznej projektu uczniowie razem z rodzicami i nauczycielami prowadzili też intensywne prace, polegające na zakładaniu ekologicznego ogrodu oraz łąki miododajnej (Przygotowanie terenu, budowa grządek wzniesionych, nasadzenia krzewów i bylin miododajnych, przygotowanie kompostownika etc.).


23 lutego 2021 – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Dnia 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Organizacja tego wydarzenia ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Jak pokazują dane WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie. Szacuje się, że nawet u 20% młodych ludzi przed ukończeniem 18 roku występują zaburzenia depresyjne. Depresja jest chorobą. Nie wymysłem, nie lenistwem, nie… Jest chorobą, w dodatku w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Pęd życia, media społecznościowe, w których udajemy – można się złościć, cieszyć, ale smutek nie jest atrakcyjny; powierzchowne kontakty, brak odpoczynku (bo ciągle ktoś obserwuje nasz profil), ilość obowiązków – to wszystko powoduje, że coraz młodsi ludzie zapadają na depresję.
Może zdarzyło się kiedyś tak, że nie mieliście siły, czuliście zmęczenie tak duże – aż wszystko boli? Chcieliście tylko spokoju, zwinąć się w kłębek, spać? To tylko przedsmak depresji.
Czasem masz dosyć udawania, ale i tak zakładasz maskę śmieszka, wesołka… wychodzisz ze znajomymi, bawisz się – nikt nie widzi, że cierpisz. Przecież i tak nikt nie zrozumie… Czasem zamykasz się w domu, nie chcesz wychodzić, spotykać się z ludźmi… Czasem zmęczenie jest tak wielkie, że nie jesteś w stanie robić czegokolwiek – poza oddychaniem… a i to bardzo męczy… czasem nie masz siły otworzyć oczu… nie masz siły odezwać się… masz wrażenie, między tobą a innymi ludźmi jest przepaść… a ty poruszasz się w wielkim czarnym grzęzawisku i zapadasz się coraz głębiej i głębiej…

Ludzie mówią: ogarnij się, przestań, nie masz powodu do zmartwień… a ty – czujesz dodatkowo wstyd i jest ci jeszcze ciężej, jeszcze trudniej… i już nie chcesz nic nikomu o sobie opowiadać, bo przecież wiesz, co usłyszysz…

Wiesz co, nie zwariowałeś! Masz prawo się tak czuć! A na dodatek są ludzie, którzy potrafią i chcą ci pomóc. Możesz zadzwonić:

800 70 22222 – całodobowy telefon zaufania dla osób z depresją
22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania
22 594 91 00 – antydepresyjny telefon Forum Przeciwko Depresji
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 080 222 – telefon zaufania dla dzieci
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli
800 121 212 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Możesz udać się do nauczyciela, któremu ufasz, pedagoga lub psychologa.

Szanowny Czytelniku – jeśli masz kogoś znajomego, u którego nastąpiła zmiana zachowania – jest przesadnie wesoły albo wręcz odwrotnie – wycofał się z wcześniejszych działań… nie bądź bezczynny. Bądź blisko, wspieraj, a jeśli sytuacja cię przerasta, również zwróć się
o pomoc – do kolegi, rodzica, nauczyciela, pedagoga czy psychologa!

Depresję trzeba leczyć!!! Depresję można wyleczyć!!!

Więcej informacji:

112 RATUJE ŻYCIE – KONKURS PLASTYCZNY NA PLAKAT

Zapraszając dzieci z lubuskich szkół do konkursu plastycznego chcemy z jednej strony rozwijać aktywność twórczą dzieci, a z drugiej – propagować wiedzę na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112, co bezpośrednio przyczyni się do kształtowania prawidłowych postaw i właściwych zachowań podczas udzielania pomocy.
W lutym 2021 r. Wojewoda Lubuski oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra działający w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, zaprosili uczniów lubuskich szkół do udziału w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu plakatu będącego nawiązaniem do hasła „112 ratuje życie”. W świetlicy szkolnej prace konkursowe wykonali: Aleksandra Schmidt, Kinga Szonda, Joane Jegadze, Pola Ilkowska oraz Lena Moryson.

11 lutego w Dniu Europejskiego Numeru Alarmowego – odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu…

W Dniu Europejskiego Numeru Alarmowego 112 podajemy wyniki konkursu plastycznego na plakat. Na konkurs wpłynęło ponad 700 prac, które udowadniają, że młodzi Lubuszanie znają zasady bezpieczeństwa i prawidłowego korzystania z numeru alarmowego.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie. Gratulujemy pomysłowości i talentu. Rodzicom i opiekunom dziękujemy za przesłanie zdjęć prac. To była rekordowa ilość przesłanych prac. Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem.
Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość, że Pola Ilkowska w kategorii klas I-III otrzymała jedną z trzech przyznanych nagród głównych. Gratulujemy!


Harfa Cherubina

W grudniu naszą świetlica wzięła udział w I Ogólnopolskim konkursie artystyczno – plastyczny pt. „Harfa Cherubina o złotą choinkę”. Konkurs ten organizowany był dla uczniów klas 4-8, świetlic szkolnych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Organizatorem konkursu była Samorządowa Szkoła Podstawowa im. 68 Wrzesińskiego Pułku Piechoty we Wrześni. Jego celem było:
kultywowanie i popularyzacja tradycji świątecznych jako wartości ponadczasowych wśród uczniów,
prezentacja dorobku uczniów w dziedzinie artystyczno- plastycznej,
rozwijanie zdolności i umiejętności twórczej ucznia,
odkrywanie wśród dzieci i młodzieży swoich pasji;
Nasze zadanie polegało na wykonaniu płaskorzeźby z masy porcelanowej oraz zdobień harfy. Pracę przesłaliśmy do Wrześni i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu.

W styczniu otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość! Nasza harfa zajęła II miejsce! Otrzymaliśmy nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.


Certyfikat „CHRONIMY DZIECI”

Miło nam oznajmić, że Szkoła Podstawowa nr 21 im. Karola Wojtyły
w Zespole Edukacyjnym nr 3 w Zielonej Górze 17 kwietnia 2020 r. otrzymała Certyfikat „CHRONIMY DZIECI”.


Więcej informacji w menu Programy Rekomendowane SP.


Dzień Nauczyciela w świetlicy szkolnej

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest nieprzerwanie od 1972 roku. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, świętowany był wyjątkowo skromnie. 14 października to dzień, w którym nauczycielom dziękuje się za ich pracę…
Dzieci uczęszczające do naszej świetlicy przygotowywały się do tego wydarzenia kilka dni wcześniej. Wykonały plakaty „Moja Pani”, wycinały, przyklejały, tworząc niezwykłą dekorację, ale przede wszystkim przygotowały krótki występ artystyczny.
Zaproszenie na uroczystość przyjęła Pani dyrektor Dorota Konopacka, pani wicedyrektor Karolina Szefler–Serylak oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.
Przygotowany program artystyczny oraz własnoręcznie wykonane laurki bardzo spodobały się zaproszonym gościom. Pani dyrektor podziękowała zarówno dzieciom, jak i wychowawcom świetlicy za cudowny występ.


Kraina eksperymentów

Klasy I – III odwiedziła Kraina Eksperymentów. Dzieci miały możliwość samodzielnie przeprowadzić doświadczenia przy własnych stanowiskach. Dowiedziały się, jak powstają wulkany i same doprowadziły do ich erupcji. Zabawa była świetna i bardzo pouczająca.


Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

6 listopada 2020r. w Szkole Podstawowej nr 21 odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Kandydowały 4 osoby:

1. Drożan Maciej, klasa 3c
2. Kopczyk Nina, klasa 3a
3. Mazur Maja, klasa 3c
4. Ziemiański Jonasz, klasa 3b

Uczniowie klas I-III otrzymali Karty do głosowania z nazwiskami czterech kandydatówŁącznie głosowało 166 uczniów.
Opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego – pani Małgorzata Lesicka oraz pani Marta Muszyńska, zliczyły głosy oddane na poszczególnych kandydatów. Najwięcej głosów – 72, otrzymała Nina Kopczyk.

Skład Małego Samorząd Uczniowskiego:
Nina Kopczyk – przewodnicząca
członkowie: Maciej Drożan, Mazur Maja, Ziemiański Jonasz


Pejzaże Polski

W listopadzie br. uczniowie klas I-III wzięli udział  w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Pejzaże Polski” organizowanym przez Panią Natalię Piskorz w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej ukazującej piękno polskiej przyrody. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I, II i III i zgłosili do konkursu blisko 100 prac plastycznych (prace konkursowe były w wersji papierowej, jak i elektronicznej, ze względu na zdalne nauczanie). Wszystkie prace były bardzo oryginalne, zgodne z tematyką, a co ważne były pomysłowo i estetycznie wykonane. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, jednak po długich obradach ustalono, że:

I miejsce zajął Oskar Sowa z kl. 3c
II miejsce zajął Rafał Wilczyński z kl. 3a
III miejsce zajął Hubert Torzecki z kl. 3a

Przyznano również wyróżnienia dla:
Cypriana Sanockiego z kl. 3b
Mileny Drochlińskiej z kl. 2c
Franciszka Maślanki z kl. 3a

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcą i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Nagrody będą czekały na Was w szkole i odbierzecie je po powrocie do stacjonarnej nauki w szkole.

Akcja BohaterON po raz drugi w naszej szkole!

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nasza szkoła wzięła udział w akcji BohaterON. Ze względu na problemy spowodowane pandemią, działania były znacznie ograniczone, ale nie przeszkodziły w przygotowaniu przez uczniów z ośmiu klas kartek, albumów i plakatów dla powstańców warszawskich. Mamy nadzieję, że nasze prace wywołają uśmiech, w tym trudnym dla Polski okresie, na twarzach naszych bohaterów narodowych.
Kampania BohaterON – włącz historię! jest organizowana w ramach prowadzonej przez Fundację SENSORIA z siedzibą we Wrocławiu oraz Fundację ROSA z siedzibą we Wrocławiu działalności statutowej. Ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Podejmując tego typu działania, uczymy dzieci patrzeć w przyszłość, pamiętając o przeszłości.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020

10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, jego hasło brzmi: Godność a zdrowie psychiczne. Ustanowienie takiego dnia przez Światową Organizację Zdrowia ma na celu podkreślenie wagi problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. WHO przewiduje, że już w 2021 roku depresja będzie drugą najpoważniejszą przyczyną niepełnosprawności na świecie.
W Szkole Podstawowej nr 21 została przygotowana wystawa dotycząca profilaktyki chorób psychicznych, promocji zdrowia psychicznego. Jej celem było także zwiększenie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych i ich leczenia, przełamanie tabu oraz walkę ze stygmatyzacją osób zmagających się z chorobą psychiczną.
Oprócz treści merytorycznych, umieszczonych na wystawie, zdobią ją grafiki przygotowane przez nauczyciela plastyki pana Cezarego Bednarczyka a pokolorowane przez naszych uczniów.
Czas pandemii negatywnie wpłynął na samopoczucie wielu młodych ludzi, dlatego też rozpoczęliśmy cykl pogadanek mających na celu wzmocnienie zdrowia psychicznego.
W ramach obchodów święta panie pedagog Urszula Solarek oraz psycholog Agnieszka Szymaniak – Czajka i Karolina Szefler-Serylak przeprowadzają zajęcia związane z promocją zdrowia psychicznego w klasach.
Chętni uczniowie pod okiem pana Cezarego przygotowują własnoręczne gry memory – „Pamiętaj, że jesteś ważny”.
Warto więc zadbać o siebie i przestrzegać pewnych reguł. Badania potwierdzają, że osoby, które poświęcają około 30 minut dziennie na jakąkolwiek aktywność fizyczną rzadziej chorują na depresję. Osoby praktykujące wdzięczność i uważność rzadziej popadają na choroby psychiczne.
Wszystkim Państwu  składam życzenia zdrowia i dostrzegania w tych trudnych czasach jak najwięcej dobrych rzeczy wokół siebie. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej.

Kraina eksperymentów

Klasy I – III odwiedziła Kraina Eksperymentów. Dzieci miały możliwość samodzielnie przeprowadzić doświadczenia przy własnych stanowiskach. Dowiedziały się, jak powstają wulkany i same doprowadziły do ich erupcji. Zabawa była świetna i bardzo pouczająca.


Szkolna wymiana pocztówkowa

W bieżącym roku szkolnym klasa I a uczestniczy w Ogólnopolskiej Wymianie Pocztówkowej „Pocztówkowa szkoła”. Uczniowie wysyłają pocztówki z wizerunkiem Zielonej Góry do dzieci z wielu polskich miast. Celem projektu jest zapoznanie pierwszoklasistów z różnymi rejonami Polski, a także nawiązanie kontaktu z uczniami z innych placówek oraz promowanie miasta, w którym uczymy się i mieszkamy. Uczniowie przygotowali piękne herby Zielonej Góry, kolorowe winogrona oraz własnoręcznie podpisane widokówki. Wszystko zostało starannie zapakowane do kopert i wysłane.


KOSZ PEŁEN JESIENNYCH DARÓW – GRUSZKA 

W październiku ze świetlicy Zespołu Szkół Edukacyjnych nr 9 w Zielonej Górze (akademia Talentów) otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym ph. „Kosz pełen jesiennych darów –  gruszka”.
Ponieważ każda świetlica mogła dostarczyć tylko trzy prace plastyczne, do konkursu międzyszkolnego zakwalifikowały się prace następujących autorów: Zosi Grelowskiej, Kingi Szonda oraz Aleksandry Kościak.
27 listopada otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość! Komisja Konkursowa I miejsce przyznała Zosi Grelowskiej, natomiast III – Kindze Szonda. Ola Kościak otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!!!