Zbiórka kasztanów

Zakończyła się akcja zbiórki kasztanów, która miała w szkole formę konkursu. Łącznie zebrano 823,30 kg kasztanów i wyłoniono zwycięską klasę. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1a, która zebrała 253,60 kg kasztanów, tym samym zdobywając puchar Kasztaniaka Roku 2021. Drugie miejsce zajęła klasa 5b z wynikiem 112,20 kg oraz trzecie miejsce zajęła klasa 2d, która zebrała 91,90 kg.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim klasom za wzięcie udziału w akcji.

Koordynator akcji Dorota Krawczak – Dzieńdziura

 


UNICEF dyplom

UNICEF dyplom

Dyplom UNICEF – Prawa Dziecka


„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

 nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

JAN PAWEŁ II

PO RAZ TRZECI SZUKAMY LUDZI O WIELKIM SERCU!

Zespół Edukacyjny nr 3  ponownie włącza się do akcji

SZLACHETNA PACZKA

logo szlachetna paczka

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!

POMÓŻMY RODZINOM

PRZED ŚWIĘTAMI !

PAN TOMASZ

Historia Rodziny

            Pan Tomasz ma 70 lat, jest osobą samotną, niepełnosprawną i schorowaną. Pierwsze problemy zaczęły się od zdiagnozowania cukrzycy. Około 10 lat temu właśnie przez cukrzycę Panu Tomaszowi amputowano pierwszą nogę. Do tego doszła choroba trzustki. Nie tak dawno, bo ponad rok temu lekarze musieli amputować Panu Tomaszowi drugą nogę, aby ratować jego życie. Pan Tomasz jest po udarze, który skutkował lekkim niedowładem ręki. Dom, w którym mieszka jest w opłakanym stanie. Mieszka w bliźniaczym domu jednorodzinnym. Jest tam kuchnia, jeden pokój i łazienka. Budynek nadaje się do generalnego remontu. Ostatnia inwestycja Pana Tomasza to częściowe ocieplenie domu, ponieważ na całe zabrakło pieniędzy. Pan Tomasz większość czasu spędza w kuchni, tam gdzie jest najcieplej. Przez okno dogląda kur i spogląda na kwiaty, które jeszcze wcześniej uwielbiał pielęgnować. Zagląda zza firany z nadzieją, że może ktoś go odwiedzi. Pan Tomasz ma duże trudności finansowe. Otrzymuje emeryturę, ok. 1400 zł, z której po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia (1200 zł) zostaje 200 zł. Martwi się, czy będzie go stać na leki, w tym na leki przeciwbólowe. Pozostaje mu niewiele na jedzenie i nie stać go już nawet na opał. Przez amputację nogi i zaburzone krążenie, Pan Tomasz ciągle odczuwa dyskomfort związany z nieustającym zimnem w domu.

Piękno Rodziny

            Pan Tomasz jest w znacznym stopniu osobą niepełnosprawną. Porusza się na wózku inwalidzkim, jest po udarze i choruje na cukrzycę. Mimo swoich trudności nie załamał się całkowicie. Cieszy się z każdej chwili, szczególnie gdy ktoś go odwiedza. Czasami w odwiedziny  przychodzą sąsiedzi  i pomagają  jak mogą. Pan Tomasz jest miłośnikiem zwierząt, ma kota, którego traktuje jak członka rodziny. Docenia pomoc szwagra w opiece, z rodziny praktycznie tylko on mu został.

 

POTRZEBY RODZINY

Węgiel

Zbliża się zima, a Pan Tomasz nie ma pieniędzy na opał. Z jego emerytury prawie nic mu nie zostaje. Już teraz ma bardzo zimno w domu. Piec jest również bardzo stary i mało wydajny, dlatego potrzebuje dużej ilości opału.

Środki czystości

Pampersy dla dorosłych rozmiar L, obecnie ma z firmy „Tena”.

Inne potrzeby materialne

Taczka na węgiel

W tym roku przede wszystkim zbieramy fundusze na węgiel.

Pieniądze będzie można składać do puszek znajdujących się w portierni i bibliotece szkolnej.

                                                                                             Dziękujemy!

Zespół do Spraw  Wolontariatu

 


Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2021 r. w Zielonej Górze odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym uroczystym dniu naszą szkołę – Zespół Edukacyjny nr 3  – reprezentowali uczniowie klasy 8b: Filip Szonda, Martyna Bania, Malwina Zając.

 


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – UNICEF
#dlakazdegodziecka

Ponieważ jesteśmy szkołą członkowską UNICEF, świetlica szkolna włączyła się  w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Przez cały tydzień uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej podejmowali wiele wspólnych działań przybliżających wiedzę na temat ich praw. Oto działania, które zostały zrealizowane:

– prezentacja medialna dotycząca praw i obowiązków,

– gazetka tematyczna na szkolnym korytarzu,

– pogadanki na podstawie układanek i plansz edukacyjnych,

– czytanie opowiadań z książki Artura Maciaka pt. „Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa”,

– wykreślanki interaktywne na platformie LerningApss,

– piosenka „Prawa Dziecka”,

– zajęcia plastyczne – tematyczne kolorowanki,

– wspólne, pamiątkowe zdjęcia z obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

 


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 20.11.2021 UNICEF

Już niedługo 20 listopada 2021 r. przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jako szkoła członkowska UNICEF dołączamy w tym roku również do obchodów!!! Nie możemy jednak w tym roku przeprowadzić obchodów zbiorowo jak to miało miejsce 2 lata temu, ale zaakcentowanie tego dnia w trochę zmienionej formie chcielibyśmy przeprowadzić 19 listopada (piątek). Bardzo prosimy, aby uczniowie by tego dnia ubrali się na niebiesko lub mieli chociaż niebieskie dodatki. W holu będzie specjalne miejsce, w którym klasy będą mogły zrobić sobie zdjęcie. Być może klasy zechcą przystroić w tym dniu swoją salę lekcyjną na niebiesko (balonami, dekoracjami, girlandami, serduszkami, niebieskimi odciskami dłoni…).

UNICEF Polska – Konwencja o prawach dziecka

Prezentacja o prawach dziecka

UNICEF Polska – Plakat – konwencja o prawach dziecka

UNICEF Polska – Książeczka o prawach dziecka dla najmłodszych

 


Konkurs „Ojczyzno Ma”

5 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się finał kolejnej edycji konkursu „Ojczyzno Ma”, którego organizatorem jest diecezjalna Akcja Katolicka. Konkurs był skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat Polski z zakresu historii, geografii, religii czy administracji. W finałowej rozgrywce zmierzyło się 30 osób z różnych zakątków diecezji. W części pisemnej wyłoniono najlepszą dziesiątkę, która wystartowała w etapie ustnym. Znalazł się w niej Jeremi Łepecki, uczeń naszej szkoły, uzyskując tytuł finalisty oraz Zofia Woźna, Kiara Harasimiuk i Hanna Dżyga. Gratulujemy!

 


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami” realizowanego przez uczniów klas 1-3 pod opieką Anny Wańczko i Adeli Stępień dzieci zostały zabrane w magiczny świat dźwięków. Dzięki uprzejmości naszego muzyka, Pana Michała Nienadowskiego, dzieci wzbogaciły język o nowe słowa: rezonans, otwór rezonansowy, miech, klawisze, kalafonia, legato, staccato, crescendo, diminuendo. Zapoznały się z dźwiękami wydawanymi przez akordeon, gitarę, kontrabas. Wskazywały, które dźwięki są smutne – wesołe, niskie – wysokie, szybkie – wolne, krótkie – długie, ostre – okrągłe. Uczniowie mieli możliwość zagrać na wybranych instrumentach. Dzieci były zafascynowane przeprowadzonymi zajęciami.

 


Warsztaty kulinarne – klasa 7c

Dzięki warsztatom kulinarnym zorganizowanym 9 listopada w ramach współpracy z fundacją „Nasze Wolne Życie” klasa 7 c spędziła fantastycznie i owocnie czas!!! Jak zrelacjonowali nasz pobyt pan Przemek i pani Małgosia? „U nas, powiemy niedługo, dzień jak co dzień 🙂 Wrzawa i akcja. 7 c z SP 21 Zielona Góra przyjechała upiec sobie chlebki i poznać tajniki wypieku pieczywa. Rodzaje mąki, co to jest gluten, jak wyrabiać ciasto, ile trwa cały proces… oni to już wiedzą! Dziękujemy Pani Agnieszce Grzesik za pomysłowe działania, pomoc i zdjęcia!” W ramach warsztatów 7 c realizowała także zadanie konkursowe z programu Winiary Gotuj się na zmiany – „Świętujemy, że nie marnujemy“.

 


W terenie i w klasie na lekcjach przyrody
Uczniowie klasy 4 b i 4 c podjęli się trudnego zadania wykonania szkicu szkoły i terenu wokół niej. Najpierw podczas lekcji przyrody udaliśmy się na zajęcia w terenie – wokół szkoły. Podczas tych zajęć uczyli się orientować mapę za pomocą kompasu i charakterystycznych obiektów oraz mierzyć odległości za pomocą kroków. Ważnym zadaniem było obserwowanie i notowanie, jakie obiekty znajdują się wokół szkoły i jak wygląda budynek samej szkoły.
Na kolejnej lekcji przyrody, tym razem w klasie uczniowie wykonywali samodzielnie szkic szkoły i terenu wokół niej. Musieli wymyślić znaki topograficzne, opisać je w legendzie i wreszcie narysować budynek szkoły i charakterystyczne obiekty wokół niej. Ważnym zadaniem było również oznaczenie kierunków geograficznych.
Prace uczniów przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Zachęcam do obejrzenia galerii.

 


Akcja BohaterON po raz trzeci w naszej szkole! 

W tym roku, uczniowie naszej szkoły, realizując akcję BohaterON przygotowali prawie czterdzieści listów i kartek dla Powstańców Warszawskich.  

Projekt ma sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń historycznych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej     i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje życie dla ojczyzny, stały się wzorami do naśladowania.  

Jan Paweł II powiedział:  „Naród , który traci pamięć, traci swą tożsamość”,a my realizując projekt BohaterON chcemy podkreślić, że pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. 

 


Pamiętamy o chorych – dajemy nadzieję!

Pola Nadziei to kampania, w którą włączamy się od kilku lat. W ramach tegorocznej akcji sprzedaliśmy tysiąc cebulek. Na konto Zielonogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. św. Pawła zostało przelane 2600 zł.

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia. Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję.

 


Projekt edukacyjny „Gramy zmysłami”

Realizacja zadań terapeutycznych i logopedycznych w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Zadanie na październik – sensoryczne drzewo. Każda gałąź drzewa wymagała od dziecka realizacji zadania pedagogicznego lub logopedycznego.
Realizatorzy projektu: uczniowie klas 1-3 pod opieką Adeli Stępień (logopeda) oraz Anny Wańczko (pedagog terapeuta)

 


Dzień Języków Obcych

Z okazji Dnia Języków Obcych, obchodzonym 26 września, uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 wykonali prace projektowe przybliżające społeczności szkolnej różnorodność języków europejskich oraz ciekawostki z różnych stron świata.

Nad całością czuwały nauczycielki języków obcych:
Anna Kucharczyk, Agnieszka Grzesik oraz Edyta Koprowicz.