Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk to inicjatywa UNICEF, skierowana do różnych grup społecznych, która obchodzona jest corocznie 15 października. To ogólnoświatowa akcja, która ma edukować i uświadamiać wagę zagrożenia wynikającego z chorób zakaźnych i lekceważenia mycia rąk.
Każdy wie, że mycie rąk to podstawowa czynność związana z higienicznym trybem życia. Czynność ta powinna być wykonywana jak najczęściej w ciągu dnia, zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-COV-2 i transmisji wirusa także na skażonych dłoniach i przedmiotach.
Podczas zajęć uczniowie z klas I-III dowiedzieli się, jak skutecznie myć ręce – 6 kroków do czystych rąk oraz jakie choroby mogą nich spotkać w wyniku niedostatecznej higieny dłoni. Same nazwy chorób „brudnych rąk” wywołały u dzieci przerażenie. Główną przyczyną zachorowań jest znajdujący się na dłoniach, jedzeniu lub napojach, patogen, który wywołuje daną chorobę i zostaje przeniesiony do ust. Niewłaściwie umyte warzywa czy owoce oraz nieodpowiednia higiena rąk przybliżają nas do zakażenia.
Dzieci wspólnie wykonały plakat przypominający o konieczności częstego mycia dłoni, a następnie zawiesiły go na tablicy w pobliżu toalet uczniowskich.


Śnieżnobiały uśmiech mam, bo o zęby dbam

W ramach działań profilaktycznych w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia plastyczne pod hasłem „Zdrowy ząb – chory ząb”. Zadanie polegało na przygotowaniu dwóch plakatów. Zespół dziewczynek miał za zadanie przygotowanie plakatu ukazującego zdrowego zęba, chłopcy natomiast – chorego, zepsutego nieprawidłowym odżywianiem. Oba zespoły bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę na temat negatywnego wpływu nadmiernej ilości cukru w codziennej diecie na stan uzębienia.


Moje przybory toaletowe

Artykuły higieniczne to produkty, które ułatwiają utrzymanie higieny oraz wpływają na komfort codziennego funkcjonowania.
W październiku uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej za pomocą kredek pokazali, jakich przyborów toaletowych używają do codziennej higieny osobistej. Oto efekty ich pracy.


Spotkanie z pielęgniarką

1 października 2021 r. w ramach działań profilaktycznych w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Barbarą Kosowicz. Tematem pogadanki, którą przygotowała pani pielęgniarka, była „Higiena jamy ustnej”.
Dzieci z klas I-III dowiedziały się, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie oraz dlaczego należy myć zęby i jak często to robić. Na modelu szczęki zademonstrowała, w jaki sposób należy prawidłowo myć zęby. Pani pielęgniarka zwróciła uwagę na różnorodność past do zębów i najważniejszy składnik, jakim jest fluor. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Wyjaśniła też dlaczego i jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz zachęcała do systematycznego odwiedzania stomatologa. Na zakończenie odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów.

 


Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam

We wrześniu uczniowie klasy Ia spotkali się z pielęgniarką szkolną, panią Barbarą Kosowicz, która przypomniała uczniom, jak ważną rolę w naszym organizmie pełnią zęby i dlaczego należy o nie dbać. Pani pielęgniarka przypomniała również dlaczego tak ważne jest, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia jamy ustnej i  regularnie odbywać wizyty w gabinecie stomatologicznym.