Pamiętnik Chrumasa – Jądro nieczystości, a konieczność segregowania odpadów

Dzieci kolejny raz obejrzały odcinek przygód Ekipy Chrumasa pt.: „Jądro nieczystości”, aby przypomnieć sobie, dlaczego musimy segregować odpady. Wrzucały śmieci do odpowiednich pojemników, a także samodzielnie wymieniały działania, które na rzecz ochrony przyrody może podejmować każdy z nas. Bezbłędnie rozwiązały również krzyżówkę i wyjaśniły znaczenie hasła: EKOLOGIA.


Pamiętnik Chrumasa – Chrumas i przyjaciele zakładają ogródki

W kolejnym odcinku „Pamiętnika Chrumasa”, Chrumas wraz z przyjaciółmi dowiedzieli się, jak oznacza się produkty ekologiczne. Euroliść/Ekoliść to znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Jest on umieszczany obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe.

Dzieci obejrzały również prezentację, z której dowiedziały się, co to są ryby ekologiczne, gdzie rosną ekologiczne grzyby oraz jak produkowany jest ekologiczny miód.


Pamiętnik Chrumasa – Chrumas i przyjaciele zakładają ogródki

W kolejnym odcinku „Pamiętnika Chrumasa”, Chrumas wraz z przyjaciółmi postanowili wziąć udział w targu ekologicznym. Jednak, aby sprzedawać warzywa i owoce, muszą najpierw założyć własne ogródki. Kto będzie mieć większe zbiory, dziewczyny czy chłopaki? Kto skusi się na użycie nawozów sztucznych, a czyje uprawy będą w 100 % ekologiczne?

Film był dobrą okazją do wytłumaczenia dzieciom, co to są nawozy sztuczne oraz środki ochrony roślin. Dowiedziały się również, co to są uprawy ekologiczne, w jakich warunkach muszą żyć krowy, aby ich mleko również uznano za ekologiczne oraz jak odczytywać kody na jajkach kurzych. Obejrzały również symbol umieszczany na produktach ekologicznych.

Dzieci dowiedziały się również, że słowo „ekologiczny” nie odnosi się tylko do spożywanej żywności. Dlatego też obejrzały film edukacyjny „Ekologiczny dom” i same podawały przykłady, jak we własnym domu mogą żyć ekologicznie.


Ekipa Chrumasa gotuje – „Podróż w czasie”

W kolejnym odcinku filmu „Ekipa Chrumasa gotuje”, dzieci zobaczyły, jakie skutki dla naszych organizmów może przynieść brak owoców i warzyw w codziennej diecie.
Dzieci własnym słowami opowiadały, co rozumieją pod pojęciem „nawyk żywieniowy”, a następnie wspólnie opracowały listę zdrowych nawyków żywieniowych.


Ekipa Chrumasa gotuje – „Podaj … gruszkę”

W kolejnym odcinku filmu „Ekipa Chrumasa gotuje”, dzieci zobaczyły, w jaki sposób Chrumas i Uchol traktują owoce – są dla nich zabawką, którą można np. kopać, jak piłkę.

Była to okazja do rozmowy z dziećmi na temat konieczności szanowania jedzenia i dzielenia nim z osobami potrzebującymi.

Dzieci poznały też nowego bohatera „Chrumasa …” – Panią Sowę. Podczas zajęć plastycznych pokolorowały swoich ulubionych bohaterów.


Ekipa Chrumasa gotuje – Zombie atakują

Zombie – czyli przegniłe owoce i warzywa, to bohaterowie kolejnego odcinka „Ekipy Chrumasa”. Owoce i warzywa żalą się, że zamiast zostać zjedzone, kiedy były piękne, pachnące i pełne witamin, to zostały wrzucone do szkolnych szafek. A po tygodniu … stały się zombie, które tylko straszą i do niczego się już nie nadają…

Odcinek ten był okazją do rozmowy z dziećmi na temat marnowania żywności. W naszym kraju na śmietnikach ląduje co roku  5 milionów ton żywności, a całe to wyrzucone jedzenie mogłoby być bardzo dobrze wykorzystane. Aż 60% wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych. Najczęściej wyrzucamy: pieczywo, wędliny, owoce.

Dzieci obejrzały przygotowaną prezentację pt. „Sposoby na niemarnowanie żywności”, a następnie same podawały przykłady, jak w ich domach wykorzystuje się nadmiar jedzenia.

Dowiedziały się również, jak działa jadłodzielnia, która już niebawem stanie tuż przy naszej szkole.

Ekipa Chrumasa gotuje – Słodkie złego początki

W nowym półroczu kolejne klasy przystąpiły do realizacji programu z zakresu zdrowego odżywiania.

Ekipa Chrumasa gotuje” to seria filmów edukacyjnych dla szkół podstawowych uczestniczących w Programie dla szkół. Filmy pokazują jak zdrowo się odżywiać, pamiętając zwłaszcza o owocach, warzywach i produktach mlecznych.

Pierwszy odcinek „Słodkie złego początki” nawiązywał do uzależnienia od słodyczy. Dzieci obejrzały film, a następnie odczytywały zdania dotyczące słodyczy, zapisane na kartkach określając, czy są to zdania prawdziwe czy fałszywe.

Pod koniec zajęć dzieci obejrzały jeszcze prezentację ukazującą jakie ilości cukru zawierają słodycze i słodkie napoje.

W kolejnym odcinku „Pamiętnika Chrumasa”, Uchol wraz z przyjaciółmi udają się do stomatologa. Niestety ta kontrola przyprawia Uchola o dreszcze, bo dobrze wie, że jego zęby są w nienajlepszym stanie… Na wsparcie przyjacielowi przybywają przyjaciele, którzy mają dla niego garść cennych porad, aby zachęcić go do dbania o zęby.

Po obejrzeniu kolejnego odcinka filmu, dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z wizytami u stomatologa. Przypomniały zasady związane z higieną jamy ustnej oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych.


Pamiętnik Chrumasa – Jądro nieczystości

Kolejny odcinek przygód Ekipy Chrumasa pt.: „Jądro nieczystości” w sposób bardzo humorystyczny porusza problem utrzymywania porządku w naszym otoczeniu. Tym razem Uchol gubi swoją pracę domową nt. „Programu dla szkół”, a Pani Sowie daje mu czas do końca dnia na jej dostarczenie…

Była to okazja do utrwalenia wiedzy na temat konieczności segregowania odpadów, ponieważ surowce wtórne, takie jak papier, tworzywa sztuczne, szkło i metal, mogą być powtórnie wykorzystane. Bo dzięki recyklingowi oszczędzamy energię i wodę – a więc chronimy środowisko.
Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Marsz do kosza” Marcina Brykczyńskiego, oglądały film edukacyjny na temat recyklingu, a także relacje ekologów z powiększającej się plamy śmieci dryfującej na Pacyfiku.
Podsumowaniem zajęć był quiz – dzieci w grupach rozwiązywały krzyżówkę, segregowały odpady i zmierzyły się ze słowem „wysypisko”.


Pamiętnik Chrumasa – Dzielny pacjent

W kolejnym odcinku „Pamiętnika Chrumasa”, Uchol wraz z przyjaciółmi udają się do stomatologa. Niestety ta kontrola przyprawia Uchola o dreszcze, bo dobrze wie, że jego zęby są w nienajlepszym stanie… Na wsparcie przyjacielowi przybywają przyjaciele, którzy mają dla niego garść cennych porad, aby zachęcić go do dbania o zęby.

Po obejrzeniu kolejnego odcinka filmu, dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z wizytami u stomatologa. Przypomniały zasady związane z higieną jamy ustnej oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych.


Pamiętnik Chrumasa – Wizyta w szklarni

W kolejnym odcinku „Pamiętnika Chrumasa”, pani Sowa zabiera klasę na zwiedzanie „szklanych domów”, czyli szklarni. Uchol nie lubi wycieczek, ponieważ na jednej z nich zgubił swój ulubiony koralik. Przyjaciele doradzają mu, jak poradzić sobie z tym faktem. Tłumaczą Ucholowi, że pozytywne myślenie wpływa na przebieg wydarzeń i zależy to tylko od nas samych.

Ten odcinek „Pamiętnika Chrumasa” był dobrym wprowadzeniem do poznania właściwości zdrowotnych POMIDORÓW. Dzieci dowiedziały się skąd i kiedy do Europy dotarły pomidory oraz dlaczego warto włączać je do codziennej diety.

Dzieci obejrzały również film edukacyjny: „Pomidory – fakty i mity” oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych.

Pamiętnik Chrumasa – Rodzeństwo

Co może być bardziej uciążliwie niż wysypka czy odcisk? Zdaniem Uchola – rodzeństwo. W czwartym odcinku szóstej serii „Pamiętnika Chrumasa”, Uchol ponownie zaczyna podjadać rogaliki z nadzieniem pseudokakaowym. Chrumas proponuje, aby zapisać Uchola do Klubu Anonimowych Słodyczożerców. Do tego Uchol nie wysypia się, ponieważ w domu pojawiły się bilźniaki – Bili i Boli….
W trakcie zajęć przypomniano uczniom o negatywnych skutkach jedzenia słodyczy oraz o tym, że słodycze zawierają cukry proste, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, na pracę narządów i układów, w szczególności układu trawiennego.
Drugim problemem poruszonym w tym odcinku, był zdrowy sen, który jest niezbędny dla naszego organizmu. W czasie pogadanki rozmawiano na temat tego, co daje organizmowi sen oraz jak niedobór snu wpływa na zdrowie człowieka. Dzieci obejrzały również film edukacyjny pt. „25 niezwykłych faktów na temat snu”.


Pamiętnik Chrumasa – Lekcja WF-u

Trzeci odcinek szóstej serii „Pamiętnika Chrumasa”, to lekcja wf-u. Ekipa Chrumasa wie, że sport to zdrowie, dlatego pełni energii, po zjedzeniu drugiego śniadania, grają w piłkę nożną…

Uczniowie dowiedzieli się, że współpraca w zespole jest podstawą powodzenia, a zasada fair play jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę.

W trakcie zajęć poruszono również problem słodkich napojów. Uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację „Woda – to podstawowy napój każdego dziecka”.


Poznajemy kolejnych bohaterów PAMIĘTNIKA CHRUMASA

„Pamiętnik Chrumasa” to serial, który opowiada o trzech uczniach: Chrumasie, Mee oraz Ucholu, którzy uczą się w jednej ze szkół. W każdym odcinku bohaterowie wspominają o owocach, warzywach i o mleku. Głównym bohaterom towarzyszy kotka Miau, ich wychowawczyni Pani Sowa, Lis Fris oraz Pies Raptus.


Pamiętnik Chrumasa – W magicznym śnie

W drugim odcinku szóstej serii „Pamiętnika Chrumasa”, Chrumas wraz z przyjaciółmi wybrał się na wycieczkę rowerową. Zmęczeni podróżą zasypiają pod drzewem… Śni im się magiczna warzywno-owocowo-mleczna kraina, w której są dobrymi piratami walczącymi ze złą mocą cukru i próbującymi pokonać batonowy okręt kierowany przez Raptusa.

W trakcie zajęć dzieci wymieniały skutki jedzenia zbyt dużych ilości cukru, a następnie w grupach wiekowych przygotowywały zdrowe owocowo-warzywne posiłki.


Pamiętnik Chrumasa – Pole kukurydzy

W pierwszym odcinku szóstej serii „Pamiętnika Chrumasa”, Chrumas z okazji swoich urodzin, zaprosił przyjaciół do labiryntu na polu kukurydzy. Aktywność ta wymagała dobrej orientacji w terenie i współpracy pomiędzy przyjaciółmi.

Była to okazja do poznania właściwości prozdrowotnych kukurydzy i przygotowania własnego pola kukurydzianego na zajęciach plastycznych.