Szkoła w domu
W 14. odcinku filmu „Pamiętnik Chrumasa” poruszony zostaje problem związany z marnowaniem żywności.
Rocznie marnuje się ok. 1,3 mld ton żywności na świecie, przy czym są to części jadalne produktów. Ogółem szacuje się, że rocznie w koszu ląduje 1,6 mld ton produktów żywnościowych. W samej Unii Europejskiej marnuje się 88 mln ton żywności…
Na dzisiejszych zajęciach dzieci dowiedziały się, jakie są przyczyny wyrzucania żywności oraz o problemie głodu występującym na świecie. Uczniowie obejrzeli prezentację medialną „Sposoby na niemarnowanie żywności”, a następnie dzieliły się swoimi prostymi zasadami ograniczającymi straty żywności.
Wiosna – lato
Na dzisiejszych zajęciach w ramach Programu dla szkół „Ekipa Chrumasa gotuje”, dzieci obejrzały film edukacyjny oparty na warsztatach kulinarnych prowadzonych przez kucharza pana Grzegorza Łapanowskiego. Autorzy filmu przypomnieli dzieciom, jak zdrowo się odżywiać w poszczególnych porach roku, w oparciu o sezonowość owoców i warzyw. Zachęcali również do samodzielnego przygotowywania zdrowych posiłków.
Film był również okazją do przeprowadzenia pogadanki na temat NOWALIJEK, z których pan Grzegorz wraz z dziećmi przygotował smaczny twarożek z dodatkiem szczypiorku, rzodkiewki, cebulki oraz szpinaku. Całość przyozdobił kiełkami i rzeżuchą. Dzieci dowiedziały się również co to jest „chłodnik” i jak go wspólnie z rodzicami przygotować w domu.
W filmie pokazał się również Pan Rabarbar oraz Pani Botwinka. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały pani dietetyk, która opowiedziała, jak można wykorzystać te warzywa w kuchni, przygotowując zdrowe, pełne witamin posiłki.
Kosmiczna podróż
W kolejnym odcinku „Pamiętnika Chrumasa” dzieci wraz z Ucholem i Chrumasem lecą w kosmos… I tam dowiadują się, że kosmonauci zajadają się żywnością liofilizowaną.
Brzmi to bardzo skomplikowanie, więc wyjaśniono dzieciom na czym polega liofilizacja. Nic nie zastąpi świeżych owoców i warzyw, jednak proces ten jest najlepszy pod względem zachowania wartości odżywczych produktów. Liofilizowana żywność charakteryzuje się bardzo wysoką jakością – zachowuje smak, zapach oraz pełną wartość odżywczą i biologiczną (np. witaminy, enzymy).
Dzieci dowiedziały się również, jakie owoce i warzywa liofilizowane są dostępne w naszych sklepach. Omówiono też zalety takiej żywności oraz wadę, jaką stanowi jej cena – wysoka, ze względu na duże koszty procesu suszenia.
Wycieczka do babci
Kolejny odcinek „Pamiętnika Chrumasa” to kontynuacja opowieści o ekologicznej żywności. Tym razem Chrumas wraz z całą klasą udają się do gospodarstwa ekologicznego babci kozy Me.
W trakcie zajęć dzieci rozmawiały na temat zalet gospodarstw ekologicznych. Dowiedziały się również, jakie warunki należy spełnić, aby zostać „ekologicznym rolnikiem”. Poznali produkty z gospodarstw ekologicznych, np. kasze, mąki, syropy, soki, otręby, płatki, oleje, warzywa, owoce czy zioła.
Chrumas i przyjaciele zakładają ogródki ekologiczne. Eko liść.
Siódmy odcinek „Pamiętnika Chrumasa” to opowieść o ekologicznej żywności, natomiast w jedenastym – dzieci dowiedziały się, co to jest Certyfikat ekologicznej żywności, czyli Eko liść (biały liść z gwiazdek na zielonym tle, znak europejskiego rolnictwa ekologicznego przyznawany przez Komisję Europejską).
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, co to jest żywność ekologiczna, co to są pestycydy oraz środki ochrony roślin. Dowiedziały się również, że żywność ekologiczna wytwarzana jest metodami rolnictwa ekologicznego, a więc przy użyciu naturalnych zasobów i metod z zapewnieniem najlepszych warunków dla środowiska i zwierząt.
Poznały też zalety tej żywności oraz jej wpływ na nasze zdrowie. Żywność ekologiczna nie zawiera, bowiem pozostałości środków chemicznych lub ich poziom jest zdecydowanie niższy niż w produktach konwencjonalnych. Substancje szkodliwe nie pozostają w naszym organizmie i nie są kumulowane, co samo w sobie stanowi profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych.
Wspólną pracą dzieci zapełniły również półki szkolnego sklepiku ze zdrową żywnością przygotowując ciekawy plakat.
Wycieczka do mleczarni i wielka miłość Uchola
Szósty odcinek „Pamiętnika Chrumasa” to wycieczka do mleczarni. Ten odcinek był wprowadzeniem do tematu „Skąd się bierze mleko?”. Uczniowie poznali drogę, jaką mleko musi przejść, zanim znajdzie się na naszym stole. Dowiedzieli się, w jaki sposób określana jest jakość mleka, w jaki sposób testowane jest mleko w zakładowym laboratorium oraz po co sprawdzana jest temperatura mleka. Dowiedzieli się również, jaki jest jego skład. Poznali też nowe słowo: PASTERYZACJA oraz mleko UHT.
Kilka słów do mikrofonu
Kolejne odcinki animowanego serialu „Ekipa Chrimasa gotuje” to próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?
Uczniowie klas I-III nie mieli żadnych problemów z odpowiedzą na to pytanie. Owoce i warzywa należy jeść „bo są zdrowe i zawierają witaminy”. Wysłuchali wiersza pt. „Witaminy” Radosława Ragana, bezbłędnie rozwiązywali przygotowane zagadki a następnie wzięli udział w zabawie dydaktycznej „Witaminowy alfabet”.
Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli 5 odcinek filmu pt. „Podróż w czasie”, który ukazał skutki niewłaściwego odżywiania, a zwłaszcza unikania jedzenia owoców i warzyw.
Zombie atakują
Drugi odcinek animowanego serialu „Ekipa Chrimasa gotuje” nawiązywał do problemu związanego z marnowaniem żywności.
Uczniowie po obejrzeniu filmu rozmawiali na temat skutków marnowania żywności. Następnie obejrzeli prezentację medialną ukazującą sposoby na niemarnowanie żywności:
– Szacujmy, ile jedzenia potrzebujemy.
– Planujmy jadłospis i zakupy.
– Czytajmy etykiety produktów.
– Produkty po otwarciu przechowujmy w oddzielnych, zamkniętych pojemnikach.
– Regularnie porządkujmy kuchenne szafki i lodówkę.
– Wykorzystujmy produkty do końca.
– Pamiętajmy o zasadzie FIFO – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”.
– Powróćmy do prostych, domowych sposobów konserwacji żywności.
– Dzielmy się żywnością.
W dwuosobowych zespołach uczniowie segregowali produkty żywnościowe na te, które należy przechowywać w lodówce oraz te, które można przechowywać w szafkach kuchennych. Zabawa bardzo się podobała, dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem.
Słodkie złego początki
Pierwszy odcinek animowanego serialu „Ekipa Chrumasa gotuje” nawiązywał do skutków nadmiernego jedzenia słodyczy.
Uczniowie po obejrzeniu filmu rozmawiali na temat tego, czym może grozić codzienne jedzenie ulubionego batonika i picie słodkich napojów gazowanych. W kilkuosobowych zespołach zastanawiali się czy cukier powinien być zupełnie wyeliminowany z codziennej diety i czego dostarcza naszemu organizmowi. Przygotowali też plakaty ostrzegające przed nadmiernym spożywaniem cukru w codziennej diecie.
Wszystkie plakaty prezentowane były na tablicy na szkolnym korytarzu.
O PROGRAMIE
„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.
Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.
Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych zgodnie z wytycznymi MEN, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.