Higiena osobista
Pod koniec kwietnia w świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia na temat higieny osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem problemu wszawicy. Uczniowie klas I-II obejrzeli przygotowaną prezentację oraz w kilkuosobowych grupach rozwiązywali różne zadania, np. krzyżówkę z hasłem czy rozsypanki wyrazowe. Wspólnie ustalali zasady utrzymania czystości oraz układali dekalog zasad, które każdy człowiek powinien przestrzegać.
Spotkanie z panią doktor
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia oraz Dnia Pracownika Służby Zdrowia, nasze zaproszenie do świetlicy szkolnej przyjęła lekarz medycyny rodzinnej, Pani Anita Woźniak-Mocna.
Pani doktor bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o zasadach zdrowego trybu życia, omówiła też zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dzieci mogły również obejrzeć sprzęt medyczny, który przyniosła pani doktor. Poznały również tajniki pracy lekarza oraz zadawały Pani Anicie wiele nurtujących ich pytań.
W ramach podziękowań dzieci wręczyły pani doktor własnoręcznie przygotowaną laurkę i obiecały stosować się do zasad, o których opowiadała.
Bardzo dziękujemy za wizytę i czekamy na kolejną.
Z najlepszymi życzeniami
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej postanowili podziękować pani pielęgniarce – Barbarze Kosowicz, za Jej codzienna pracę, za życzliwość i uśmiech na twarzy.
Dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego!
Jak oszczędzać wodę?
Jak co roku, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem przewodnim tego święta jest: ,,Wody gruntowe – uczynienie niewidzialnego widocznym”.
Uczniowie klasy II a wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez studentkę – panią Sandrę, która opowiedziała dzieciom jak można oszczędzać wodę. Każdy otrzymał kartę pracy i odpowiadał na pytania zawarte w quizie. Na zakończenie zajęć uczniowie wspólnie wykonali plakat ukazujący sposoby na oszczędzanie wody.
Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam!
W środę, 2 lutego uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zajęciach z zakresu profilaktyki stomatologicznej, podczas których poznali budowę i funkcje zębów oraz ich nazwy. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie modelu szczęki z plasteliny.
Efekty pracy były zdumiewające, zobaczcie sami!
Warsztaty z pielęgniarką szkolną w klasie 3b
W grudniu uczniowie klasy IIIb spotkali się ze szkolną pielęgniarką panią Barbarą Kosowicz, która przypomniała dzieciom o prawidłowym myciu rąk, zasadach zachowania w okresie pandemii oraz o konieczności dbania o higienę osobistą.
Światowy Dzień Mycia Rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk to inicjatywa UNICEF, skierowana do różnych grup społecznych, która obchodzona jest corocznie 15 października. To ogólnoświatowa akcja, która ma edukować i uświadamiać wagę zagrożenia wynikającego z chorób zakaźnych i lekceważenia mycia rąk.
Każdy wie, że mycie rąk to podstawowa czynność związana z higienicznym trybem życia. Czynność ta powinna być wykonywana jak najczęściej w ciągu dnia, zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-COV-2 i transmisji wirusa także na skażonych dłoniach i przedmiotach.
Podczas zajęć uczniowie z klas I-III dowiedzieli się, jak skutecznie myć ręce – 6 kroków do czystych rąk oraz jakie choroby mogą nich spotkać w wyniku niedostatecznej higieny dłoni. Same nazwy chorób „brudnych rąk” wywołały u dzieci przerażenie. Główną przyczyną zachorowań jest znajdujący się na dłoniach, jedzeniu lub napojach, patogen, który wywołuje daną chorobę i zostaje przeniesiony do ust. Niewłaściwie umyte warzywa czy owoce oraz nieodpowiednia higiena rąk przybliżają nas do zakażenia.
Dzieci wspólnie wykonały plakat przypominający o konieczności częstego mycia dłoni, a następnie zawiesiły go na tablicy w pobliżu toalet uczniowskich.
Śnieżnobiały uśmiech mam, bo o zęby dbam
W ramach działań profilaktycznych w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia plastyczne pod hasłem „Zdrowy ząb – chory ząb”. Zadanie polegało na przygotowaniu dwóch plakatów. Zespół dziewczynek miał za zadanie przygotowanie plakatu ukazującego zdrowego zęba, chłopcy natomiast – chorego, zepsutego nieprawidłowym odżywianiem. Oba zespoły bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę na temat negatywnego wpływu nadmiernej ilości cukru w codziennej diecie na stan uzębienia.
Moje przybory toaletowe
Artykuły higieniczne to produkty, które ułatwiają utrzymanie higieny oraz wpływają na komfort codziennego funkcjonowania.
W październiku uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej za pomocą kredek pokazali, jakich przyborów toaletowych używają do codziennej higieny osobistej. Oto efekty ich pracy.
Spotkanie z pielęgniarką
1 października 2021 r. w ramach działań profilaktycznych w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Barbarą Kosowicz. Tematem pogadanki, którą przygotowała pani pielęgniarka, była „Higiena jamy ustnej”.
Dzieci z klas I-III dowiedziały się, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie oraz dlaczego należy myć zęby i jak często to robić. Na modelu szczęki zademonstrowała, w jaki sposób należy prawidłowo myć zęby. Pani pielęgniarka zwróciła uwagę na różnorodność past do zębów i najważniejszy składnik, jakim jest fluor. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Wyjaśniła też dlaczego i jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz zachęcała do systematycznego odwiedzania stomatologa. Na zakończenie odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów.
Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam
We wrześniu uczniowie klasy Ia spotkali się z pielęgniarką szkolną, panią Barbarą Kosowicz, która przypomniała uczniom, jak ważną rolę w naszym organizmie pełnią zęby i dlaczego należy o nie dbać. Pani pielęgniarka przypomniała również dlaczego tak ważne jest, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia jamy ustnej i regularnie odbywać wizyty w gabinecie stomatologicznym.