Podsumowanie pierwszego półrocza 

Pierwsze półrocze nowego roku szkolnego 2024/2025 dobiegło końca. Tak jak dotychczas dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej bawiły się, uczyły i poznawały podstawy programowania z edukacyjnymi, mówiącymi robotami. Uczniowie klas I programowały za pomocą robota Super- DOC z serii CodingLab, uczniowie klas II utrwalili dodawanie, odejmowanie i figury geometryczne z robotem MIND z serii CodingLab. Uczniowie klas III natomiast, „pisali” Długopisami 3D, gdzie założenie jest proste – długopis rysuje podgrzanym filamentem PLA, co daje możliwość tworzenia fantastycznych obiektów 2D jaki i 3D.
W 2 półroczu zajęcia będą kontynuowane, a w pierwszej kolejności z pozostałymi uczniami klas I-III uczęszczającymi do świetlicy szkolnej. Do zobaczenia po feriach!
Sylwia Szonda

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

17.01.2025 r.


Laboratoria Przyszłości w klasach 1-3

Właśnie dobiegły końca zajęcia w laboratorium przyszłości dla uczniów klas trzecich uczęszczających do świetlicy szkolnej. Tym razem uczniowie „pisali” Długopisami 3D. Założenie jest proste – długopis rysuje podgrzanym filamentem PLA, co daje możliwość tworzenia fantastycznych obiektów 2D jaki i 3D. Aby rozpocząć świetną zabawę wystarczy umieścić wybrany kolor filamentu w prowadnicy i po chwili możesz już zacząć tworzyć bez ograniczeń. Poniżej przedstawiam rezultaty świetnej zabawy i pracy uczniów klasy 3a i 3b.
Sylwia Szonda
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
25.01.2024 r.


Mobilne Laboratoria Przyszłości z wizytą w naszej szkole

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
02.10.2023 r.


STEAM w MP24

Przedszkolaki z grupy „Zajączki” uczestniczyły w zajęciach poprowadzonych przez Panią Paulinę Woźniak-Chojnacką z zakresu matematyki z zastosowaniem metody STEAM. Dzieciaki poznały figury geometryczne, samodzielnie konstruowały modele figur z patyczków oraz plasteliny, także badały własności wybranych figur geometrycznych z zastosowaniem robotów Photon-EDU.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
20.06.2023 r.


Fiszki sentencjami łacińskimi – podstawowe słownictwo ukraińskie

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
19.06.2023 r.


STEAM w klasie 2b

Uczniowie klasy 2b uczestniczyli w zajęciach prowadzonych metodą STEAM. Dzieciaki badały własności wybranych figur geometrycznych oraz programowały ścieżki robotów Photon-EDU na kształt poznanych figur. Uczniowie budowali figury z wykorzystaniem klocków REKO oraz patyczków i plasteliny.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
17.06.2023 r.


3b w Laboratorium Przyszłości

Uczniowie klasy 3b poznali magiczny świat techniki i elektroniki ukryty w sali Laboratorium Przyszłości. Testowali okulary 3D a wraz z nimi symulację jazdy kolejką górską oraz długopisy do druku 3D. Poznali również działanie drukarki 3D oraz robotów Photon-Edu i mBotów. Uczniowie samodzielnie budowali roboty z wykorzystaniem klocków Lego Spike.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
17.06.2023 r.


Laboratorium Przyszłości w klasach I-III

Zgodnie z zapowiedzią, także przez całe 2 półrocze, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej pod okiem Pani Sylwii Szondy bawiły się, uczyły i poznawały podstawy programowania z edukacyjnymi i mówiącymi robotami. Klasy 1 (a i b) programowały za pomocą robota Super-DOC z serii CodingLab. Wcieliły się w postać smoka, wróżki, czarodzieja i rycerza. Uczniowie klasy 2b z robotem EduRobot zaprogramowali trasę i poznali bliżej zwierzęta świata oraz kontynenty. Dodatkowo z zajęć skorzystali uczniowie klas 3 (a i b), którzy utrwalili dodawanie, odejmowanie i figury geometryczne z robotem MIND z serii CodingLab.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
15.06.2023 r.


3a w Laboratorium Przyszłości

W czerwcu uczniowie klasy 3a poznali techniki i sekrety elektroniki ukryte w Laboratorium Przyszłości. Testowali tzw. sprzęty 3D m. in. Okulary i długopisy oraz poznali działanie drukarki 3D oraz robotów. Dziękujemy Pani Paulinie Woźniak Chojnackiej oraz Pani Sylwii Szondzie za ciekawe i wciągające zajęcia.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
13.06.2023 r.


Szkolenie WDN dla nauczycieli z obsługi drukarki Banach School 3D

We wtorek 16 maja 2023 r. w ramach szkolenia WDN w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie dla nauczycieli pt. „Kompendium wiedzy dla nauczycieli – obsługa drukarki 3D, praca z filamentami i oprogramowaniem do druku 3D”. Zespół ds. Laboratoria Przyszłości wyjaśnił nauczycielom jak podłączyć drukarkę 3D, wymienić filament w drukarce 3D, znaleźć i wgrać gotowy projekt oraz dostosować go do własnych potrzeb i zaprojektować własny obiekt do wydruku 3D.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
17.05.2023 r.


Tinkercad Minionki i druk3D 

W ramach realizacji projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie brali udział w zajęciach informatycznych, podczas których zapoznali się z bezpłatnym programem Tinkercad służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D, tworzenia obwodów elektronicznych i kodowania blokowego. W trakcie zajęć każdy z uczestników zaprojektował własnego Minionka #modele #3D. Praca w programie Tinkercad rozwija kreatywność uczniów; myślenie przestrzenne; oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D. Bardzo ważne jest również poczucie sukcesu i dumy z własnej pracy, motywowanie do działania, wyzwalanie inicjatywy.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
14.05.2023 r.


Zajęcia STEAM i Druk 3D

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
27.04.2023 r.


Wielkanocny Druk 3D

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
06.04.2023 r.


Warsztaty Laboratoria Przyszłości cz. 3

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
03.04.2023 r.


Cykl warsztatów STEAM w klasach 4-8 cz. 2

W tym tygodniu wszyscy uczniowie klas 4-8 kontynuowali cykl warsztatów STEAM z programowania robotów edukacyjnych Photon Education oraz LEGO Spike Education wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
09.03.2023 r.


Cykl warsztatów STEAM w klasach 4-8

W piątek uczniowie klas 6b i 8b wystartowali z cyklem warsztatów STEAM z programowania robotów edukacyjnych Photon Education wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia te zostaną przeprowadzone we wszystkich klasach 4-8. Raz jeszcze dziękujemy Radzie Rodziców za zakup tabletów Samsung, które pomagają Nam realizować Ministerialny program Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
05.03.2023 r.


Robot Photon poznaje sąsiadów Polski

Podczas zajęć koła informatycznego #Koderzy zabrali robota edukacyjnego Photon w podróż po krajach sąsiadujących z Polską. Uczniowie: poznali robota Photon oraz aplikację Photon EDU; ćwiczyli umiejętność korzystania z tabletu łącząc się z robotem poprzez Bluetooh; rozpoznali jakie państwa graniczą z Polską i określili ich położenie; rozpoznawali flagi państw graniczących z Polską; wybierali optymalną trasę i programowali robota w aplikacji Photon EDU tworząc algorytmy za pomocą bloczków; wykorzystali pętle i instrukcje warunkowe do sterowania robotem po macie; zmieniali kolor oczu i czułków robota oraz nauczyli robota wydawać dźwięki. Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup tabletów Samsung, które pomagają realizować interesujące zajęcia w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
28.02.2023 r.


Długopisy 3D

Uczestnicy koła informatycznego #Koderzy brali udział w innowacyjnych warsztatach z wykorzystaniem długopisów 3D zorganizowanych w ramach zajęć z projektu Cyfryzacji Szkół Podstawowych dla Gminnych Ośrodków Kultury. Zadaniem uczestników było stworzenie trójwymiarowej zakładki do książki. Podczas warsztatów uczniowie wykazali się kreatywnością, pobudzili wyobraźnię oraz ćwiczyli dokładność i cierpliwość. Nasza placówka w ramach nawiązania współpracy z firmą Tylda Sp. z o.o. Oddział Zielona Góra otrzyma komplet długopisów oraz okulary VR wirtualnej rzeczywistości na salę informatyczną. Dziękujemy Annie Murias za możliwość udziału w ciekawych warsztatach oraz nawiązanie współpracy z zespołem Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
28.02.2023 r.


Ukryty świat

Podczas ferii zimowych odbywających się w naszej szkole, uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach pod hasłem „Ukryty świat – jak wyglądają zwyczajne rzeczy pod mikroskopem”. Mikroskop jest przedmiotem, który uświadamia, że poza tym, co namacalne, są też rzeczy, które mają wpływ na nasze życie, choć gołym okiem ich zupełnie nie widać. A poza tym otwiera nam wrota do zupełnie innego świata… Pod czujnym okiem pani Pauliny Kramskiej dzieci samodzielnie obsługiwały mikroskopy i poznawały ten ukryty, nieznany świat…

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
09.02.2023 r.


Laboratoria Przyszłości w klasach I-III

Przez całe półrocze, raz w miesiącu, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej pod okiem Pani Sylwii Szondy bawiły się, uczyły i poznawały podstawy programowania z edukacyjnymi i mówiącymi robotami. Klasy 1 (c i d) programowały za pomocą robota Super- DOC z serii CodingLab. Wcieliły się w postać smoka, wróżki, czarodzieja i rycerza. Uczniowie klasy 2a z robotem EduRobot zaprogramowali trasę i poznali bliżej zwierzęta świata. Z kolei uczniowie klas 3 (c i d) utrwalili dodawanie, odejmowanie i figury geometryczne z robotem MIND z serii CodingLab. W przyszłym półroczu zajęciami zostaną objęte kolejne klasy uczęszczające rano do świetlicy. Do zobaczenia!

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
25.01.2023 r.


Robotyka STEAM z LEGO Education 

Podczas zajęć koła Centrum Mistrzostwa Informatycznego uczniowie klas 4b, 5a i 6b budowali, programowali i synchronizowali pracę silników tancerza breakdance, aby tańczył w rytm świateł i muzyki. Wykorzystany pakiet LEGO Education SPIKE Prime zakupiony został z Rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci


12.12.2022 r.


Warsztaty Mikołajkowe z Druku 3D

W ramach realizacji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego oraz #Laboratoria #Przyszłości rozpoczęliśmy cykl mikołajkowych weekendowych warsztatów z DRUKU 3D, które zostały przeprowadzone przez doświadczonych szkoleniowców Nikę Polańczyk i Michała Wójtowicza z Akademii Programowania i Robotyki działającej przy Stowarzyszeniu „ZA-BOREM”. Uczestnicy warsztatów poznali: czym jest druk 3D, jakie są zastosowania druku 3D, jak działa drukarka 3D, ograniczenia związane z modelowaniem 3D oraz zaprojektowali swoje pierwsze projekty w programie TinkerCAD. Akademii Programowania i Robotyki serdecznie dziękujemy za przesympatyczną współpracę i wystrzałowe zajęcia warsztatowe. Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć. Współpraca:
Akademia Programowania i Robotyki; Stowarzyszenie „ZA BOREM”; Uniwersytet Zielonogórski; Koło naukowe Info-Arche; Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych. Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.
Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka
grupa I:
grupa II:
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
19.11.2022 r.

Robotyka STEAM z LEGO Education

Podczas zajęć koła informatycznego realizowanego w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Pakiet Lego Education SPIKE Prime dla klas 4-8 Laboratoria Przyszłości składający się z zestawów: LEGO Education SPIKE Prime + zestaw rozszerzający; LEGO Education BricQ Motion Prime angażuje uczniów do zdobywania podstawowej wiedzy z zakresu robotyki poprzez udział w kreatywnej zabawie polegającej na budowaniu robotów. Cele edukacyjne, które obejmuje pakiet, to m.in rozwój logicznego i algorytmicznego myślenia, umiejętności współpracy, kompetencji społecznych, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, naukę kodowania i programowania, a także badanie zjawiska siły wzajemnego oddziaływania ciał.

Aneta Raczykowska, Paulina Woźniak-Chojnacka

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
14.11.2022 r.


Po lupą i pod mikroskopem

Podczas dwóch godzin zajęć Koła Młodego Biologa uczniowie testowali możliwości zakupionych  w ramach programu Laboratoria Przyszłości mikroskopów i lup stereoskopowych. Uczniowie oglądali różne preparaty roślinne po mikroskopami. Natomiast przedmioty obserwowane za pomocą lup były bardzo różnorodne. Uczniowie sprawdzali jak wygląda kreda, własne paznokcie, różnego rodzaju materiały. Wszystko co im przyszło do głowy można było zobaczyć w powiększeniu.

Karolina Kopaczyńska

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci


Mikroskopowanie w klasach V

Uczniowie klas V na lekcjach biologii poznali budowę mikroskopu optycznego. Po części teoretycznej przeprowadzonej przez nauczyciela przyszła kolej na praktykę. Uczniowie w parach prowadzili obserwacje mikroskopowe. Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości prace przebiegały bardzo sprawnie.  Pod mikroskopem uczniowie oglądali preparaty roślinne – m.in.  budowę tkanek roślinnych. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem patrzyli w okular mikroskopu. Wykonywali również rysunki tego co widzieli. Miłym podsumowaniem lekcji było stwierdzenie przez uczniów „super lekcja”.

Karolina Kopaczyńska

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
17.10.2022 r.


Konferencja „Druk 3D i inne sposoby angażowania uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych”

Dużym zainteresowaniem nauczycieli informatyki i matematyki cieszyła się zorganizowana w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli konferencja „Druk 3D i inne sposoby angażowania uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych”, która odbyła się 14 września 2022 roku. Współorganizatorami były wydawnictwa MiGra i Helion Edukacja dzięki którym nauczyciele otrzymali solidną dawkę informacji niezbędnych do wykorzystania drukarek 3D, które w szkołach w związku z realizacją projektu Laboratoria Przyszłości.
W Konferencji udział wzięły nasze szkolne koordynatorki projektu: Aneta Raczykowska i Paulina Woźniak-Chojnacka.
Pani Grażyna Koba, autorka podręczników do informatyki wydawnictwa MiGra i pan Krzysztof Fortuna – ekspert druku 3D, wprowadzili nauczycieli w
świat trójwymiarowych wydruków przedstawiając praktyczne zasady dotyczące obsługi drukarek i programów do tworzenia modelu 3D, podając adresy przydatnych stron internetowych, informacje o materiałach edukacyjnych. Udział w Konferencji pozwolił wzbogacić szkolnym koordynatorkom projektu swój warsztat pracy oraz zasoby pracowni laboratoria przyszłości o nowe pozycje wydawnicze. 

Źródło i więcej informacji pod adresem: Strona internetowa Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Dla osób zainteresowanych gotowe projekty do wykorzystania w druku 3D:
Strona internetowa z gotowymi projektami do druku w 3D

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
13.09.2022 r.


logo programu laboratoria przyszlości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu nasza szkoła otrzymała 152 400,00 zł. Uzyskane wsparcie zostało przede wszystkim przeznaczone na wyposażenie nowopowstałej pracowni STEAM, zakupiono m.in. drukarki 3D, skaner 3D, wizualizer, mikrokontrolery z czujnikami, bogate zestawy klocków konstrukcyjnych oraz roboty edukacyjne i wyposażenie meblowe pracowni. Sala do zajęć muzycznych została wzbogacona o profesjonalny system nagłośnienia, mikrofony, zestaw oświetleniowy, a także kamerę i aparat cyfrowy. Pracownia biologiczna otrzymała wsparcie w postaci mikroskopów wraz akcesoriami, w tym kamerę. Pozyskane środki przeznaczone zostały również na zakup elektronicznych maszyn do szycia z przeznaczeniem na zajęcia techniczne.

govtech logo