Kilka słów do mikrofonu

Kolejne odcinki animowanego serialu „Ekipa Chrimasa gotuje” to próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?
Uczniowie klas I-III nie mieli żadnych problemów z odpowiedzą na to pytanie. Owoce i warzywa należy jeść „bo są zdrowe i zawierają witaminy”. Wysłuchali wiersza pt. „Witaminy” Radosława Ragana, bezbłędnie rozwiązywali przygotowane zagadki a następnie wzięli udział w zabawie dydaktycznej „Witaminowy alfabet”.
Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli 5 odcinek filmu pt. „Podróż w czasie”, który ukazał skutki niewłaściwego odżywiania, a zwłaszcza unikania jedzenia owoców i warzyw.


Drugi odcinek animowanego serialu „Ekipa Chrimasa gotuje” nawiązywał do problemu związanego z marnowaniem żywności.
Uczniowie po obejrzeniu filmu rozmawiali na temat skutków marnowania żywności. Następnie obejrzeli prezentację medialną ukazującą sposoby na niemarnowanie żywności:
– Szacujmy, ile jedzenia potrzebujemy.
– Planujmy jadłospis i zakupy.
– Czytajmy etykiety produktów.
– Produkty po otwarciu przechowujmy w oddzielnych, zamkniętych pojemnikach.
– Regularnie porządkujmy kuchenne szafki i lodówkę.
– Wykorzystujmy produkty do końca.
– Pamiętajmy o zasadzie FIFO – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”.
– Powróćmy do prostych, domowych sposobów konserwacji żywności.
– Dzielmy się żywnością.
W dwuosobowych zespołach uczniowie segregowali produkty żywnościowe na te, które należy przechowywać w lodówce oraz te, które można przechowywać w szafkach kuchennych. Zabawa bardzo się podobała, dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem.


Słodkie złego początki

Pierwszy odcinek animowanego serialu „Ekipa Chrumasa gotuje” nawiązywał do skutków nadmiernego jedzenia słodyczy.
Uczniowie po obejrzeniu filmu rozmawiali na temat tego, czym może grozić codzienne jedzenie ulubionego batonika i picie słodkich napojów gazowanych. W kilkuosobowych zespołach zastanawiali się czy cukier powinien być zupełnie wyeliminowany z codziennej diety i czego dostarcza naszemu organizmowi. Przygotowali też plakaty ostrzegające przed nadmiernym spożywaniem cukru w codziennej diecie.
Wszystkie plakaty prezentowane były na tablicy na szkolnym korytarzu.

Zombie atakują


O PROGRAMIE

„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.
Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.
Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.