Podziękowania…

dla wszystkich wychowawców klas I-III za pomoc w przeprowadzeniu Dnia Ziemniaka i Dnia Buraka oraz za zorganizowanie klasowych warsztatów kulinarnych – Zdrowa kanapka,

dla nauczycieli wychowania fizycznego za przeprowadzenie międzyklasowych rozgrywek sportowych pod hasłem: „Moim jedynym uzależnieniem jest sport”,

dla pani wicedyrektor Karoliny Kopaczyńskiej oraz pani Pauliny Kramskiej za pracę w komisji konkursu kulinarnego „Zielono-żółto-biały przysmak na talerzu”,

dla wychowawców klas IV-VIII za pomoc w przygotowaniu plakatów na temat szkodliwości palenia papierosów,

dla pani Sylwii Szonda za zaprojektowanie dyplomów dla laureatów konkursu kulinarnego,

dla pani Katarzyny Przybyła za pomoc w zakupie nagród i zamieszczanie informacji dotyczących realizacji projektu na stronie internetowej szkoły,

dla pani Anety Raczykowskiej za zamieszczanie informacji dotyczących realizacji projektu na szkolnym Facebooku.

Podziękowania składamy również pani Dyrektor Dorocie Konopackiej za życzliwość i finansowe wspieranie działań podejmowanych w ramach Szkolnego Projektu Edukacyjnego promującego zdrowie.

Szkolny Projekt Edukacyjny odbył się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Zielona Góra, za co serdecznie dziękujemy.

Marta Muszyńska i Anna Nowak


Laureaci Szkolnego Projektu Edukacyjnego

Podczas uroczystego apelu podsumowującego I półrocze, omówiono działania realizowane w naszej szkole w listopadzie w ramach Szkolnego Projektu Edukacyjnego promującego zdrowie.

Wręczono nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu kulinarnego – „Zielono-żółty-biały przysmak na talerzu”. Przedstawiciele poszczególnych klas IV – VIII odebrali puchary za udział w rozgrywkach sportowych pod hasłem „Moim jedynym uzależnieniem jest sport”. Natomiast przedstawiciele klas I-III odebrali nagrodę za bardzo aktywny udział we wszystkich działaniach przygotowanych dla tej grupy wiekowej.

Wszystkie nagrody wręczyła Pani Dyrektor Dorota Konopacka.


PODSUMOWANIE ROZGRYWEK SPORTOWYCH

pod hasłem: MOIM JEDYNYM UZALEŻNIENIEM JEST SPORT

Klasy 4 (rozgrywki w „dwa ognie”)
I miejsce – kl. 4c
II miejsce – kl.a
III miejsce – kl. 4b

Klasy 5 (rozgrywki w „dwa ognie”)
I miejsce – kl. 5c
II miejsce – kl. 5b
III miejsce – kl. 5a

Klasy 6 i klasa 7 (rozgrywki w ringo)
I miejsce – kl. 6c
II miejsce – kl. 6d
III miejsce – kl. 6b i kl. 7a
IV miejsce – kl. 6a

Klasy 8 (rozgrywki w ringo)
I miejsce – kl. 8e
II miejsce – kl. 8a
III miejsce – kl. 8d
IV miejsce – kl. 8b
V miejsce – kl. 8c


PODSUMOWANIE SZKOLNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO  
promującego zdrowie pod hasłem:

Choć ostatni liść już opadł, my w Winnym Grodzie – mamy zdrowy listopad.

Wyniki szkolnego konkursu kulinarnego

5 grudnia Komisja Konkursowa w składzie: pani wicedyrektor Karolina Kopaczyńska – nauczyciel biologii oraz pani Paulina Kramska – nauczyciel biologii oraz dietetyk kliniczny, oceniła prace, które napłynęły na szkolny konkurs kulinarny „Zielono – żółto – biały przysmak na talerzu”. Na konkurs wpłynęło 15 prac w kategorii klas I-III oraz 9 prac w kategorii klas IV-VIII.

Wszystkie śniadania przygotowane przez uczniów naszej szkoły były bardzo zdrowe i spełniały wszystkie wymogi konkursowe. Dlatego też członkom komisji bardzo trudno było podjąć decyzję i wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie w kategorii klas I-III:
I miejsce – Zosia Grelowska z kl. 3b
II miejsce –  Hubert Bitner z kl. 3c
III miejsce – Julia Łuszczyńska z kl. 2b

wyróżnienie: Julia Świerszko oraz Piotr Trojanowski z kl. 2b

W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Daniel Garguła z kl. 6b
II miejsce –  Mateusz Grzymkowski z kl. 4a
III miejsce – Mikołaj Kaźmierski z kl. 4a

wyróżnienie: Adam Kozłowski-Pikuła z kl. 4a oraz Ksawery Sawicki z kl. 6a

Gratulujemy laureatom konkursu. Wszystkim uczniom, którzy przygotowali w domu zdrowe śniadania, serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkie nadesłane przepisy zdrowych śniadań są zamieszczone w zakładce „Szkoła Promująca Zdrowie” – Szkolny Projekt Edukacyjny.

Nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone laureatom konkursu w trakcie apelu podsumowującego I półrocze.

Marta Muszyńska

Anna Nowak


26 listopada – Światowy Dzień Drzewa Oliwnego

Drzewo oliwne to od zawsze symbol witalności oraz zdrowia. Dzisiaj jest źródłem uwielbianej przez wszystkich oliwy.
Drzewko oliwne nierozerwalnie związane jest z mitologią grecką. Gałązki z tego drzewa stanowiły dary ofiarne. Podczas pierwszych igrzysk olimpijskich wieczny płomień zapalano właśnie przy pomocy oliwy z oliwek.
W dzisiejszych czasach oliwa z oliwek na dobre zadomowiła się w naszych kuchniach. Najczęściej pochodzi z Grecji, Włoch, Hiszpanii. Oliwa z oliwek posiada wiele związków antyoksydacyjnych. Zwalczają one wiele chorób i spowalniają procesy starzenia się.
Oliwa jest też źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, których niestety brakuje w naszej codziennej diecie. Oliwę z oliwek chętnie spożywają zwłaszcza osoby odchudzające się, ponieważ minimalizuje ona uczucie głodu.

Choć przyzwyczailiśmy się do stosowania oliwy z oliwek głównie w kuchni, jej możliwości są znacznie większe. Już w czasach Hipokratesa używało się jej do opatrywania ran i nacierania ciała, często zamaczało się w niej wewnętrzną stronę bandaża, zakładanego na zwichniętą nogę, by szybciej doprowadzić ją do zdrowia. W dzisiejszych czasach oliwę z oliwek powszechnie wykorzystuje się w kosmetyce: produkuje się z niej mydło, balsamy do ciała i płatki piorące do odzieży niemowlęcej.
W czasie zajęć dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej obejrzały film animowany o procesie powstawania oliwy z oliwek – „Mo i Nini – jak powstaje oliwa?”, poznały znaczenie oliwy w diecie człowieka, jej rodzaje, miejsce oliwy w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Wzięły też udział w zajęciach plastycznych – Nasze drzewko oliwne.

24 listopada – Dzień Buraka

Niestety nie wszyscy pozytywnie wypowiadają się na temat buraka. A to błąd, ponieważ posiada wiele składników mineralnych, np. potas, który prawidłowo wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a także pomaga w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi. Dodatkowo reguluje gospodarkę wodną organizmu i poprawia funkcjonowanie mięśni.

Burak wędrował przez Rzym, Francję i Hiszpanię, aby do XV w. objąć swoim zasięgiem całą Europę. I choć rodzajów tego warzywa od tamtej pory przybyło, a samo warzywo już nie przypomina swojej dzikiej odmiany sprzed kilku tysięcy lat, jego prozdrowotne właściwości wciąż są doceniane na współczesnych stołach.

Uczniowie klasy 3a w Dniu buraka degustowali buraki gotowane, surówkę, kotlety, soki i batony. W klasach I-III uczniowie wykonali prace plastyczne, np. malowali naturalnymi barwnikami: burakiem i listkami bazylii i mięty, wyklejali buraki papierem kolorowym, bibułą, kolorowali je farbami. Wysłuchali też audycji o właściwościach zdrowotnych tych wyśmienitych warzyw. Dużo radości sprawiła dzieciom fotobudka buraczana.


18 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Wydaje się, że o szkodliwości palenia papierosów powiedziano już wszystko, a jednak nadal palenie papierosów jest w czołówce przyczyn chorób i zgonów wśród ludzi.

Dlaczego mimo powszechnej wiedzy, wielu kampanii o negatywnych skutkach palenia, chorób i śmierci bliskich znaczna część osób palących nie potrafi rozstać się z nałogiem? Co daje nikotyna? Dlaczego papieros nadal jest w „modzie”? Dlaczego tak wielu nastolatków po niego sięga?

Uczniowie klas IV-VIII na zajęciach w wychowawcą rozmawiali na temat negatywnych skutków palenia papierosów, a następnie przygotowali plakaty, które prezentowane były w holu szkoły.

Również na zajęciach informatycznych uczniowie przygotowali plakaty wykorzystując techniki komputerowe.

Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili w klasach IV-VIII rozgrywki sportowe pod hasłem: MOIM JEDYNYM UZALEŻNIENIEM JEST SPORT.

Klasy IV i V rywalizowali w dwa ognie, klasy VI-VIII – w ringo.


14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, diagnozowana u co 11 dorosłej osoby na świecie! Wyróżniamy cukrzycę typu 1 i 2. Pierwsza ma swoje źródło głównie w czynnikach genetycznych. Aż 90% zachorowań dotyczy jednak cukrzycy typu 2, której głównymi przyczynami występowania są nadwaga, otyłość, brak właściwej diety oraz brak aktywności fizycznej.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada 14 listopada, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, w czasie których dzieci dowiedziały się, co to jest cukrzyca typu 1 oraz typu 2. Obejrzały też komiks o „Dzień z życia Tomka – chłopca z cukrzycą typu 1. Dowiedziały się, że nieleczona cukrzyca może doprowadzić do poważnych chorób, a także jak dbać o zdrowie, aby zapobiec cukrzycy typu 2. Dzieci utrwaliły też wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania oraz obejrzały prezentację „Cukier mój wróg!”.

Wychowawcy uczniów klas IV-VIII otrzymali materiały dotyczące CUKRZYCY, które wykorzystane zostały na godzinach wychowawczych („Dziecko z cukrzycą w szkole”, „One są wśród nas”, „Jak Marcyś Mały cukrzydło-męczydło okiełznał”).


13 listopada – Dzień Pyry, Ziemniaka, Kartofla

Ziemniak to nie taka zwyczajna roślina, jak by się mogło wydawać. Ma bogaty rodowód. Do Europy przypłynął wraz z Kolumbem.

Do Polski pierwszy worek ziemniaków przysłał z wyprawy pod Wiedeń, król Jan III Sobieski. Początkowo gościły na dworskich i królewskich stołach, uchodząc za drogi przysmak. Dzisiaj są powszechne i goszczą codziennie na polskich stołach.

Była to okazja, aby dzieci z klas I-III dowiedziały się, że np. ziemniak zawiera więcej witaminy C, niż np. pomarańcza. Miały okazję spróbowania beztłuszczowych frytek.

Poznały też sposoby wykorzystania tej rośliny, a także wzięły udział w różnorodnych zajęciach plastycznych. Powstały niepowtarzalne ziemniaczki-cudaczki oraz ziemniaczane pieczątki. Wszystkie dziecięce prace prezentowane były na szkolnym korytarzu.

8 listopada – Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania dla uczniów szkoły przygotowano konkurs kulinarny pod hasłem „Zielono-żółto-biały przysmak na talerzu”.

Na konkurs wpłynęło 15 prac w kategorii klas I-III oraz 9 prac w kategorii klas IV-VIII. Oto uczestnicy konkursu:

Kategoria klas I-III

Ada Augustyniak, Aleksander Szendi, Alicja Grzymkowska, Filip Szczeciak, Hubert Bitner, Jowita Wieczorek, Julia Łuszczyńska, Julia Świerszko, Lidia Piosik, Maciej Tumala, Michał Kleszczyński, Piotr Trojanowski, Wojtek Gruca, Zosia Grelowska oraz Zuzanna Chojnacka.

Kategoria klas IV-VIII

Adam Kozłowski-Pikuła, Alicja Cembrowicz, Anna Gruca, Daniel Garguła, Ksawery Sawicki, Maja Obuchowicz, Mateusz Grzymkowski, Mikołaj Kazimierski oraz Tatiana Prokopiuk.

8 listopada – Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenie i Gotowania w holu szkoły Zespół ds. Promocji Zdrowia przygotował gazetkę informacyjną promującą zdrowe odżywianie wśród uczniów, zachęcającą do dokonywania dobrych nawyków żywieniowych oraz spożywania regularnych posiłków, a także ukazującą konsekwencje złej diety.

Uczniowie klasy 3a postanowili w tym dniu wykorzystać różnorodne owoce i przygotować pyszne sałatki owocowe oraz kolorowe, owocowe szaszłyki pełne witamin. Wykorzystali m.in. jabłka, gruszki, śliwki i winogrona, ale także owoce tropikalne. Przygotowanie sałatki było wielką frajdą i smakowały wyśmienicie!


3 listopada – Dzień Kanapki

Kanapka to najpopularniejsza na świecie przekąska. Jest szybka w przygotowaniu i potrafi zaskakiwać różnorodnością – z kilkoma rodzajami pieczywa, past, hummusów, wędlin, serów czy dodatków.

Słowo kanapka pochodzi od francuskiego „canapé” – które oznacza przekrojoną bułkę z wędliną ułożoną niczym poduszki na kanapie.

W naszym kraju najchętniej przygotowujemy je z wędliną, serem, warzywami, jajkiem lub dżemem.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach kulinarnych – każdy uczeń przygotował swoją ulubioną kanapkę, którą zjadł ze smakiem w czasie przerwy śniadaniowej.


Szkolny projekt edukacyjny promujący zdrowie pod hasłem:

Choć ostatni liść już opadł,
my w Winnym Grodzie – mamy zdrowy listopad.

W szkolnym projekcie edukacyjnym wzięła udział cała społeczność uczniowska. Zaplanowane zostały w nim zadania dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Projekt był realizowany przez cały miesiąc listopad i obejmował następujące zagadnienia:

3 listopada – Dzień Kanapki:
warsztaty kulinarne we wszystkich oddziałach klas I-III.

8 listopada – Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania:
– konkurs kulinarny pod hasłem „Zielono-żółto-biały przysmak na talerzu” dla całej społeczności uczniowskiej,
– gazetka informacyjna w holu szkoły promująca zdrowe odżywianie wśród uczniów, zachęcająca do dokonywania dobrych nawyków żywieniowych oraz spożywania regularnych posiłków, a także ukazująca konsekwencje złej diety;

13 listopada – Dzień Ziemniaka:
– zajęcia plastyczne dla klas I-III z wykorzystaniem ziemniaków
– gazetka informacyjna dotycząca właściwości zdrowotnych i odżywczych ziemniaka oraz sposoby na kulinarne wykorzystanie tej rośliny;

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy:
– prezentacja medialna dla klas IV-VIII (cukrzyca typu 2 – przyczyny, objawy i skutki zdrowotne”),
– zajęcia przeprowadzone w świetlicy szkolnej pod hasłem „Cukier – nasz wróg!”;

18 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu:
– zajęcia plastyczne dla klas IV-VIII „Nie palę, dbam o swoje zdrowie!”,
– gazetka informacyjna w holu szkoły ukazująca negatywne skutki zdrowotne palenia papierosów,
– sportowe rozgrywki klas IV-VIII: „Moim jedynym uzależnieniem jest sport!”;

24 listopada – Dzień Buraka:
– gazetka informacyjna w holu szkoły dotycząca właściwości zdrowotnych i odżywczych buraka oraz ukazująca sposoby na kulinarne wykorzystanie tej rośliny,
– buraczana fotobudka – wspólne zdjęcia klasowe,
– uczniowie w tym dniu ubierają się na czerwono/buraczkowo,
– barszczyk/buraczki w jadłospisie obiadowym;

26 listopada – Światowy Dzień Drzewka Oliwnego:
– zajęcia przeprowadzone w świetlicy szkolnej: znaczenie oliwy w diecie człowieka, rodzaje oliwy, miejsce oliwy w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia – pogadanka; Nasze drzewko oliwkowe – zajęcia plastyczne;