Bezpieczne ferie zimowe – kolorowanka XXL


Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie

Podczas kolejnych zajęć związanych z BEZPIECZEŃSTWEM podczas ferii zimowych, dzieci pracowały w grupach: losowały przygotowane hasła, wyszukiwały odpowiednich ilustracji, a następnie prezentowały to hasło na forum grupy świetlicowej.


Kodeks bezpiecznych zabaw

Podczas zajęć w świetlicy szkolnej, pani Gosia przypomniała dzieciom zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie, a także na stoku górskim. Dzieci obejrzały film edukacyjny „Edukredka – bezpieczne ferie”, układały hasła, tworzyły KODEKS BEZPIECZNYCH ZABAW. Dzieci wysłuchały również wiersza „5 zasad przechodzenia przez ulicę”.


Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym

Na kolejnych zajęciach w świetlicy szkolnej pan Hubert przypomniał, że nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne – jest to bardzo ryzykowne i może spowodować załamanie się tafli. Nigdy nie można mieć bowiem gwarancji, że w każdym miejscu lód będzie tak samo gruby.

Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?

Należy bezzwłocznie wezwać pomoc i unikać wchodzenia na powierzchnię lodu. Jeśli poszkodowany znajduje się blisko brzegu, należy pomóc mu wydostać się na powierzchnię lodu podając mu jakiś przedmiot, który mu to ułatwi, np. szalik, kij.

Gdy uda się wyciągnąć poszkodowanego na brzeg, należy koniecznie zabezpieczyć go przed dalszą utratą ciepła: zdjąć z poszkodowanego mokre ubrania, okryć go czymś suchym i ciepłym – np. folią NRC, podać letniego płynu do picia – może być słodki. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, należy sprawdzić, czy oddycha, i w razie czego przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Dzieci obejrzały film edukacyjny, który utrwalił zasady bezpiecznej zabawy na  śniegu i lodzie.


Hipotermia

Podczas styczniowych zajęć w świetlicy szkolnej pan Hubert opowiedział dzieciom, co to jest hipotermia, co ją powoduje oraz jakie mogą być jej skutki. Omówił objawy hipotermii, które można podzielić na: łagodne, umiarkowane, ostre i krytyczne oraz sposoby udzielania pomocy.

Z filmu edukacyjnego dzieci dowiedziały się również, jak postępować, gdy napotykamy osobę z hipotermią – należy: zadzwonić po pomoc medyczną, przenieść osobę w cieplejsze miejsce, usunąć mokre ubrania, ogrzać ciało, czyli przykryć poszkodowanego ciepłymi kocami, a także ogrzewać jego tułów, ręce i nogi oraz podać poszkodowanemu ciepłe słodzone napoje.


Energia Życia po raz trzeci w naszej szkole!

W ramach cyklu warsztatów szkoleniowych skierowanych do uczniów z zielonogórskich szkół podstawowych, uczniowie klas VII wzięli udział  w warsztatach z zakresu bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz udzielania pierwszej pomocy.
Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz z części praktycznej, w trakcie której każdy uczeń mógł poćwiczyć na specjalistycznym sprzęcie szkoleniowym.
Dziękujemy WOPR WL za tak ciekawe warsztaty, przekazaną wiedzę i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na specjalistycznym sprzęcie ratowniczym.


Apteczka pierwszej pomocy przedmedycznej

Apteczka pierwszej pomocy to zbiór niezbędnych produktów – opatrunków, preparatów oraz przydatnych akcesoriów, który powinien się znajdować w łatwo dostępnym miejscu. Taka apteczka pozwala na udzielenie pierwszej pomocy w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.
Podczas listopadowych zajęć w świetlicy szkolnej pan Hubert opowiedział dzieciom, co powinna zawierać apteczka, ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego systemu wyposażania apteczek pierwszej pomocy. Każda z nich w zależności od miejsca, w którym będzie wykorzystywana, powinna być skompletowana indywidualnie. Apteczki domowe, samochodowe, turystyczne czy zestawy medykamentów umieszczane w szkołach różnią się od siebie zawartością.


Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Podczas październikowych zajęć w świetlicy szkolnej pan Hubert opowiedział dzieciom, co to jest krwotok, co może być jego przyczyną, a także jakie są rodzaje krwotoków i objawy im towarzyszące. Szczegółowo omówił również postępowanie w przypadku krwawienia z nosa.


Bezpieczna droga do szkoły

Jak co roku w świetlicy szkolnej, odbyły się zajęcia mające na celu utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci dzieliły znaki na ostrzegawcze, zakazu, nakazu oraz informacyjne, oglądały film edukacyjny, rozwiązywały quizy, zagadki i łamigłówki.


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

W każdą drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. W tym dniu promujemy znaczenie pierwszej pomocy, która jest niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale w codziennym, zwykły życiu.
Dzieci utrwaliły numery telefonów alarmowych, rozmawiały o nieszczęśliwych wypadkach, jakim mogą ulec w szkole, a także ćwiczyły umiejętność zgłoszenia wypadku na numer alarmowy 112. Obejrzały film animowany Dr Kręciołek oraz kolorowały tematyczne kolorowanki.


Zasady ewakuacji

Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego w świetlicy szkolnej dzieci zapoznane zostały z zasadami ewakuacji w sytuacji zagrożenia. Dowiedziały się co zrobić i jak się zachować w razie wystąpienia pożaru lub innego niebezpieczeństwa wymagającego sprawnej i bezpiecznej ewakuacji z budynku.