Zbiórka środków higieny osobistej
Szkolny klub PCK ,,Wiewiórka” po raz kolejny zorganizował zbiórkę środków czystości dla potrzebujących rodzin. Jak zawsze przekonaliśmy się, jak Wielkie Serca mają dzieci i ich rodzice. Zebraliśmy ,,ogromną” ilość potrzebnych środków higieny osobistej: pasty, żele, szczoteczki do zębów, mydła, płyny do kąpieli…
Dziękujemy wszystkim za udział w tej szlachetnej zbiórce.
MOJE PRZYBORY TOALETOWE
W lutym w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć: „Dbamy o zdrowie, dbamy o urodę”.
Kolejne zajęcia dotyczyły dotyczyły przyborów toaletowych. Dzieci uczęszczające do świetlicy dowiedział się, że… mydło zostało wynalezione dwa tysiące lat temu, i że zaczęto je powszechnie używać dopiero około 200 lat temu, gdy lekarze stwierdzili, że czystość jest podstawą zdrowia…
Przypomniano dzieciom, iż należy korzystać tylko z własnych przyborów toaletowych.
Higiena osobista – TO PODSTAWA!!!
Wyobraźcie sobie, że w niektórych epokach ludzie uważali, iż mycie się jest… bardzo, bardzo niezdrowe! Tak, tak! Niezdrowe! Twierdzili, że ciało człowieka, który się często myje, „rozmięka” i przez szpary w jego skórze wnikają choroby… Dlatego myli się rzadko – raz na kilka miesięcy, choć ponad dwa tysiące lat temu wynaleziono mydło!!! Powszechnie zaczęto je używać dopiero około 200 lat temu, gdy lekarze stwierdzili, że czystość jest podstawą zdrowia.
Na pewno wszyscy znają Józia, bohatera wiersza Jana Brzechwy pt. „Brudas”. Józio przestał się myć, ponieważ już nie miał na to ochoty. Twierdził, że zbrzydła mu woda, szczotka i mydło… i stał się człowiekiem-straszydło…
W czasie nauki zdalnej uczniowie klas I-III obejrzeli prezentację pt. „Higiena osobista – TO PODSTAWA!!!, która zawierała następujące zagadnienia:
– elementy higieny osobistej,
– mycie rąk, zębów, włosów,
– pielęgnacja skóry i paznokci,
– noszenie czystego ubrania,
– skutki nieprzestrzegania zasad higieny osobistej.
CHOROBY BRUDNYCH RĄK
W lutym w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć: „Dbamy o zdrowie, dbamy o urodę”.
Pierwsze zajęcia dotyczyły chorób wywołanych przez brudne ręce. „Choroby brudnych rąk”, to wszystkie choroby przewodu pokarmowego wywołane przez bakterie, wirusy i pasożyty, które przedostają się do organizmu ludzkiego przez jamę ustną. Przyczyną powstania tych chorób jest niedostateczna higiena dłoni oraz niewłaściwie przygotowane do spożycia posiłki.
Uczniowie klas I-III poznali „choroby brudnych rąk”, dowiedzieli się, że można ich uniknąć, kiedy będą regularnie myć ręce. Najlepiej jest to robić po każdym powrocie do domu, by nie przynosić zarazków ze szkoły czy placu zabaw. Dłonie należy myć długo i dokładnie. Jeśli potraktujemy tę czynność pobieżnie, nic nie zdziałamy. Ciepła woda i mydło potrafią zabić nawet do 90% bakterii znajdujących się na skórze.
Przypomniano dzieciom również o tym, że nie tylko należy myć dłonie. Należy pamiętać, by pod bieżącą wodą myć również warzywa oraz owoce. Bakterie pochodzące z nawozów, mogą pojawić się także podczas zbierania i sortowania owoców i warzyw przez osobę, które miała brudne ręce. Myć należy również produkty zbierane w ogrodzie czy w lesie. Na nich również też mogą się znajdować chorobotwórcze bakterie. Zwrócono również uwagę, szczególnie teraz w okresie koronawirusa, na obowiązek mycia rąk po wyjściu z toalety. Klamki i drzwi, dotykane przez tych, którzy rąk nie myją, są siedliskiem bakterii wywołujących groźne choroby