Daj drugie życie odpadom – wyniki konkursu
Na szkolny konkurs Daj drugie życie odpadom – zbuduj rower z odpadów”wpłynęło 14 prac. Celem konkursu było krzewienie idei ekologii i troski o środowisko naturalne wśród uczniów oraz wśród rodziców, kreowanie pozytywnych postaw ekologicznych oraz promowanie idei powtórnego wykorzystania odpadów oraz zapobiegania powstawaniu odpadów.
Komisja Konkursowa w składzie: pan Krzysztof Fechner, pan Robert Krzyżyński oraz pan Hubert Muszyński oceniła prace wykonane przez uczniów klas I-III.
TYTYŁ LAUREATA otrzymali: Leon Kompiel z kl. 1d, Maja Czerwińska z kl. 3d, Stanisław Mierkiewicz z kl. 1a, Kaja Majer z klasy 3d, Aleksander Szendi z kl. 3b oraz Borys Madej z kl. 3c.
Nagrody dla uczestników konkursu wręczono 20 grudnia podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Anioła.
Rozstrzygnięcie konkursu
Na szkolny konkurs plastyczny „Na straganie” wpłynęły 122 prace. Zadaniem uczniów klas I-III było wykonanie ilustracji – dowolną techniką plastyczną – do wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.
26 listopada Komisja Konkursowa w składzie: pielęgniarka szkolna pani Barbara Kosowicz, intendentka szkolna pani Ewa Kaczmarek oraz pani Michalina Grinig, oceniła prace wykonane przez uczniów klas I-III.
W kategorii klas I:
I miejsce Joanna Krawcewicz z klasy Ib
II miejsce Zosia Drozdek z klasy Ib
III miejsce Egor Sokoliuk z klasy Id
wyróżnienie: Emilka Smolińska z klasy Ib
W kategorii klas II:
I miejsce Igor Dzikowicz z klasy IIc
II miejsce Hania Chojnacka z klasy IIc
III miejsce Maja Michalska z klasy IIa
wyróżnienie: Gabriel Bielecki oraz Natalka Zasada z klasy IIa
W kategorii klas III:
I miejsce Piotr Andrzejewski z klasy IIIb
II miejsce Karolina Prystai z klasy IIIb
III miejsce Micheasz Matera z klasy IIIb
wyróżnienia: Aleksander Szendi, Maria Kałużna oraz Hania Gordziejko z klasy IIIb
Nagrody dla uczestników konkursu wręczono 20 grudnia podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Anioła.
24 października – Międzynarodowe Święto Roweru
Rower towarzyszy człowiekowi od ponad 200 lat. To prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Na zajęciach w świetlicy szkolnej dzieci poznały jego historię – od celeryferu do roweru współczesnego, wyliczały zalety jazdy na rowerze, a także przygotowały zawieszki „Jestem przyjacielem rowerzystów”. Zaprojektowały też kaski, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.
Ogłoszono również szkolny konkurs „Daj drugie życie odpadom – zbuduj rower z odpadów”. Jego adresatem były pary: uczeń (klasy I-III) + rodzic.
Tematem konkursu było przygotowanie przestrzennego modelu ekologicznego środka transportu, czyli roweru. Praca musiała być w całości wykonana z wykorzystaniem różnorodnych odpadów. Liczya się wyobraźnia, ciekawy pomysł oraz kreatywność.
Spotkanie z Panem Krzysztofem Fechnerem
7 listopada odwiedził nas w świetlicy Pan Krzysztof Fechner – zielonogórski ultrakolarz, który jako pierwszy Polak i Europejczyk ukończył Race Across India i zajął w nim II miejsce!
Nasz gość opowiedział dzieciom o swoich hobby, jakim jest rower. Podzielił się swoimi wrażeniami z rajdu po Indiach, a także po Ameryce, w którym wziął udział w ubiegłym roku. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, np. ile kilometrów dziennie pokonywał nasz gość, gdzie spał po drodze, ile i co jadł, czy w Indiach nie było za gorąco…
Pan Krzysztof pokazał dzieciom medal oraz pamiątkowy dyplom, jaki otrzymał na mecie po przejechaniu 3758 km!!!
Dziękujemy Panu Krzysztofowi za wizytę i ciekawą rowerową opowieść. Życzymy dalszych sukcesów!
18 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw
W ramach Światowego Dnia Owoców i Warzyw w klasach I-III przeprowadzono warsztaty kulinarne – dzieci przygotowały pyszne owocowe sałatki.
W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, które miały na celu zachęcanie dzieci do spożywania pięciu porcji kolorowych, świeżych owoców i warzyw każdego dnia. Dzieci dowiedziały się, co daje codzienne jedzenie warzyw i owoców, dlaczego je warto jeść (bo wzmacniają odporność, mają mnóstwo witamin, dostarczają energii, wspomagają pracę układu trawiennego, mają niską wartość kaloryczną, dbają o dobry nastrój, budują niewidzialną tarczę przed chorobami, pomagają w nauce i koncentracji), a także wskazywały miejsce owoców i warzyw w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
Przygotowały też elementy tematycznej dekoracji oraz pozowały w owocowo-warzywnej fotobudce.
Również w klasie 1c odbyły się zajęcia plastyczne – dzieci wykorzystując plastelinę przygotowały swoje ulubione owoce i warzywa.
W ramach Światowego Dnia Owoców i Warzyw ogłoszono szkolny konkurs plastyczny. Zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do znanego wiersza Jana Brzechwy pt. Na straganie.
16 października – Światowy Dzień Żywności
Światowy Dzień Żywności to wspaniała okazja na zwiększenie świadomości uczniów na temat zjawiska marnowania żywności i promowania sposobów rozwiązywania tego problemu.
Ponieważ najwięcej żywności marnuje się w naszych domach, kluczowa jest zmiana mentalności ludzi i uświadomienie, że marnowanie żywności w dzisiejszych czasach stanie się niemodne. Dlatego w świetlicy szkolnej dzieci obejrzały prezentację, z której dzieci dowiedziały się, że ok. 5 mln ton żywności marnowanej rocznie w Polsce oznacza:
- 126 kg żywności zmarnowanej w przeliczeniu na jednego Polaka, w Europie średnio to 179 kg, a w krajach afrykańskich zaledwie 10 kg na osobę;
- aż 92 kg żywności trafia do kosza w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba;
- przeciętna polska rodzina wyrzuca do kosza żywność o wartości około 3 tys. zł. Najczęściej do kosza trafia pieczywo, wędliny, świeże owoce i warzywa.
Dzieci obejrzały również zawartość lodówki i dowiedziały się, jak przechowywać żywność w lodówce, co gdzie układać, aby żywność się nie psuła.
Ułożyły również piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej wykorzystując maskotki.
15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk
Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk odwiedziła nas w świetlicy pielęgniarka szkolna, Pani Barbara Kosowicz. Głównym celem tego dnia jest popularyzacja mycia rąk, co nadal robi zatrważająco niewiele osób. Wykształcenie nawyku mycia rąk po takich czynnościach jak korzystanie z toalety, czy przed jedzeniem, czy po zabawie z psem, czy po powrocie z placu zabaw, jest bardzo ważne, bo regularne mycie rąk jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i higienę. Mycie rąk skutecznie redukuje ryzyko zakażeń wirusowych i bakteryjnych.
Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom o podstawowych zasadach higieny oraz opowiedziała o groźnych chorobach, jakie wywołują brudne ręce. Zaprezentowała również, jak prawidłowo je myć.
1 października – Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków
Zanim w świetlicy szkolnej odwiedzili nas policjanci, dzieci przygotowały własne elementy odblaskowe oraz ilustracje przedstawiające właściwe poruszanie się po drogach po zmierzchu, a także w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Policjanci przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, a także przypominali, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów, natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Pozwala to kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Policjanci odpowiedzieli też na wiele pytań, które zadawały dzieci. Pytania dotyczył nie tylko odblasków, ale również jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych.
W świetlicy odwiedzili nas: aspirant Paweł Duda, sierżant Kamila Machowiak oraz sierżant Kamil Rafalik. Bardzo dziękujemy za to pouczające spotkanie!!!