Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, które ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, 16 listopada uczniowie klas I-III mieli możliwość wyrazić za pomocą rysunku, jak rozumieją słowo TOLERANCJA.

Oto „wypowiedzi” uczniów klas młodszych.

Dziękujemy Paniom Alicji Augustyniak oraz Annie Serafinowicz za przygotowanie i przeprowadzenie tego projektu.


Warsztaty „Spójrz inaczej”

Głównym celem programu, w którym wzięli uczniowie klasy 1a, jest zapobieganie uzależnieniom i innym destrukcyjnym zachowaniom oraz nieprawidłowej adaptacji społecznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym poprzez wspieranie prawidłowego rozwoju i rozwijanie umiejętności psychofizycznych kluczowych dla tego okresu rozwojowego.


Spójrz inaczej

W listopadzie uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w ramach programu „Spójrz inaczej”. Klasy biorące udział w tych warsztatach podejmowały różne tematy. Uczniowie rozmawiali m.in. o swoich sukcesach, o pomaganiu, o rozwoju czy też o zasadach obowiązujących szkole.

Nie czas na nudę

We wrześniu dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w miejskim konkursie plastycznym „Jak miło razem spędzać czas” (w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” 2022), organizowanym przez MOPS w Zielonej Górze. Prace konkursowe wykonali: L. Fijałkowska, P. Wachowska, N. Dudkowska, G. Dzikowicz, A. Augustyniak, K. Szonda, Z. Muszyńska, O. Dudkiewicz, O. Tomczyk, K. Chempińska, Z. Rokitnicka. S. Temnova, L. Dylińska, H. Żabczyńska, T. Szymanowski.

Miło nam poinformować, że wyróżnienie w tym konkursie otrzymały dwie uczennice z naszej szkoły: Liliana Fijałkowska z kl. 3a oraz Kinga Szonda z kl. 3d.
Nagrody laureatkom konkursu wręczyła wicedyrektor szkoły pani Karolina Szefler-Serylak.

GRATULUJEMY


STOP agresji

Pod koniec października w świetlicy szkolnej przeprowadzono cykl zajęć pod hasłem „Stop agresji”.
Złość to bardzo silne uczucie, którego doświadcza każdy człowiek. To taki stan, kiedy czujemy się bardzo niezadowoleni. Najważniejsze jest jednak to, co z tą złością zrobimy i na co jej pozwolimy.

Na podstawie wiersza pt. „Uczucia” Natalii Usenko, dzieci wymieniały uczucia wymienione w wierszu oraz zastanawiały się nad rolą, jaką odgrywają w naszym życiu.
Uczniowie klas I-III obejrzeli też „Bajkę o złości”. Jej bohaterką była Zosia, w której mieszkała złość. W grupach wiekowych dzieci wspólnie zastanawiały się, gdzie w ciele człowieka może zamieszkać złość, a następnie zamalowywały te miejsca na przygotowanych szablonach.
Wspólnie z wychowawcami dzieci zastanawiały się, jak pozbyć się złości, aby nie sprawić przykrości ani bólu drugiej osobie. Pomocne okazało się opowiadanie pt. „Schabik” Zuzanny Orlińskiej.
Dzieci wzięły również udział w zabawie dydaktycznej, w której wykorzystano ilustracje namalowane przez Sofię Temnovą z klasy II. Zadanie polegało na ocenie zachowania osób przedstawionych na ilustracjach.
Podsumowaniem zajęć było wykonanie portretu „Pani Złości” z krótką rymowaną radą, jak się jej pozbyć z naszego ciała.


Klasa 1a poznaje techniki relaksacyjne

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego uczniowie klasy 1a poznali techniki relaksacyjne. Stres najmłodszym uczniom głównie kojarzy się z tremą przed występem przed publicznością. Wiedzą, że jest szkodliwy dla zdrowia i że przyczynia się do wielu chorób. Dlatego uczyli się m. in. nazywania emocji, liczenia oddechów czy oddychania przeponą, aby skutecznie sobie z nim poradzić.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – przypadającego na 10 października – w holu szkoły przygotowano tablicę informacyjną. Jest to dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną.