Zdrowe koktajle

Podczas odbywających się w czasie wakacji zajęć dla uczniów klas I-III, dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych i pod bacznym okiem pani Gosi przygotowały zdrowe koktajle owocowo-warzywne. Były bardzo, bardzo smaczne!!!


Wybieram zdrowie

W czerwcu uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w zielonogórskim konkursie plastycznym pod hasłem „Wybieram zdrowie”. Konkurs organizowany był w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 przez Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Prace konkursowe wykonali: Pola Wachowska-Najbor, Kinga Szonda, Zuzanna Chojnacka oraz Gracjan Dzikowicz.


Mój pomysł na zdrowie!

W czerwcu dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023. W ramach kampanii przygotowana dla dzieci konkurs plastyczny pod hasłem „Mój sposób na zdrowie”. W konkursie wzięło udział 60 uczniów z klas I-III.


Zdrowe czerwcowe śniadaniówki


Woda Nasz Skarb

W maju na zaproszenie Biura Ochrony Środowiska oraz Urzędu Miasta Zielona Góra, uczniowie klas III wzięli udział w konkursie plastycznym pn. Woda Nasz Skarb w ramach realizowanej kampanii informacyjno-edukacyjnej pn: „Zielona Góra Wodą płynąca – Woda w przyrodzie, środowisku i społeczeństwie”.

Pierwszy etap konkursu przeprowadzony został w szkole. Zgodnie z regulaminem wyłoniono cztery prace, które następnie dostarczyliśmy do Biura Ochrony Środowiska.

W drugim etapie, specjalnie powołana komisja dokonała wyboru i przyznała II miejsce uczennicy naszej szkoły – Kindze Szonda. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 czerwca w Centrum Przyrodniczym. Z rąk Prezydenta Miasta Zielona Góra Pana Janusza Kubickiego, Kinga otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową w postaci bonu upominkowego.

Kinga – GRATULUJEMY!


W zdrowym ciele – zdrowy duch

Na szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pod hasłem „W zdrowy ciele – zdrowy duch” wpłynęły 53 prace. Komisja konkursowa w składzie: pani Ewa Przykuta oraz pani Marta Muszyńska, przyznała:
I miejsce – Zosia Grelowska kl. 3b
II miejsce – Liliana Fijałkowska kl. 3a
III miejsce – Lena Różańska kl. 3b
Wyróżnienia: Bartek Kusak kl. 3b, Alan Glinka kl. 3a, Zuzanna Chojnacka kl. 2b, Inga Kuleczka kl. 3c

Na początku czerwca laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Gratulujemy!!!
Organizatorki konkursu: pani Arleta Konieczna, pani Elżbieta Goławska



Zdrowe śniadanie w klasie 3b

Uczniowie klasy 3b przygotowali plakat promujący zdrowe śniadanie. Plakat zawieszony został na tablicy na szkolnym korytarzu i zachęca wszystkich uczniów do przynoszenia do szkoły zdrowego śniadania, które jest pierwszym i bardzo ważnym posiłkiem każdego dnia!


Zdrowe, kwietniowe śniadaniówki


Cukier w ryzach

19 kwietnia w klasie 4b zostały przeprowadzone warsztaty „Cukier w ryzach”, realizowanych w ramach programu, którego celem jest profilaktyka zaburzeń gospodarki węglowodanowej i otyłości wśród uczniów szkół podstawowych.

Międzynarodowy Dzień Marchewki

4 kwietnia, z okazji Dnia Marchewki, w świetlicy szkolnej dzieci poznały historię marchwi, dowiedziały się, że wyróżnia się marchew żółtą, czerwoną, pomarańczową, białą, ciemnofioletową oraz czarną. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność i może ochronić przed rozwojem nowotworów, wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawianie się zmarszczek. Surowa marchewka składa się z wody, węglowodanów, białka czy błonnika pokarmowego. Marchewka zawiera witaminę C, K i A, potas, sód, wapń, fosfor.

Dzieci obejrzały film edukacyjny o właściwościach zdrowotnych marchwi, a także wzięły udział w zajęciach plastycznych.


Międzynarodowy Dzień Marchewki

Ten wyjątkowy dzień zazwyczaj jest obchodzony przez zjedzenie marchewki i tak też było dzisiaj. Prócz tego uczniowie oglądali filmy edukacyjne o właściwościach zdrowotnych marchewek, degustowali nie tylko świeżą marchewkę, ale też gotowaną, zamienioną w ciasto i chipsy, samodzielnie wykonali sok marchewkowy. Tego dnia wykonali też marchewkowe prace techniczne, zrobili marchewki z wytłaczanek po jajkach i bibuły.


3a sadzi rośliny

Nadeszła wiosna, a z nią sianie i sadzenie roślin. Uczniowie klasy 3a założyli klasowy mini ogródek wypełniony rzeżuchą, owsem, cebulką ze szczypiorkiem oraz wiosennymi kwiatami: bratkami, hiacyntami i żonkilami. Uczniowie sadzili też mieczyki. Ponadto poznali rośliny stosowane w kuchni tj. bazylię, miętę, koperek i natkę pietruszki. Ten wyjątkowy projekt przyrodniczy pozwoli na obserwację cyklu rozwojowego roślin oraz naukę dbania o rośliny.


Światowy Dzień Wody z PAH w klasach I-III

22 marca uczniowie klas młodszych aktywnie uczestniczyli w działaniach edukacyjnych poświęconych wodzie, oglądali filmy edukacyjne i prezentację, rozwiązywali quiz, wykonali prace plastyczne i eksperymenty.

#Akcja Światowy Dzień Wody z PAH


Zdrowe, marcowe śniadaniówki

Rośliny strączkowe

Strączki to warzywa o wielu korzystnych dla zdrowia właściwościach. Mają nie tylko mnóstwo witamin i minerałów, ale również doskonale smakują. Ich właściwe przygotowanie umożliwia przyrządzenie wielu rozmaitych potraw.

Podczas zajęć uczniowie klasy 1b poznali rodzaje roślin strączkowych oraz ich zdrowotne właściwości. Założyli również w klasie swoją własną hodowlę strączków.

Brawo uczniowie klasy 1b!!!


Zdrowa, wiosenna sałatka owocowa

Wiosna za oknami, a my się zdrowo odżywiamy! Uczniowie klasy 1b przygotowali podczas zajęć zdrowe sałatki owocowe – pełne kolorów i witamin, a do tego niezwykle orzeźwiające.

Zobaczcie sami!


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas I-III „Kropla wody” z okazji Światowego Dnia Wody

W konkursie wzięło udział 80 uczniów. Wszystkie prace były wspaniałe i każda wyjątkowa. Zwycięzców wyłoniono po długich i trudnych naradach.

Oto zwycięzcy:
I miejsce – Julia Łukasiewicz klasa IIId
II miejsce – Jakub Fiedorowicz klasa IIb
III miejsce – Natan Sandecki klasa IIIb

Wszystkim uczestnikom serdecznie  gratulujemy i pozostajemy pod pozytywnym wrażeniem prac plastycznych i przedstawionego na nich znaczenia wody dla naszego otoczenia.


Pamiętnik Chrumasa – „Wycieczka do mleczarni i wielka miłość Uchola”

W kolejnym odcinku filmu „Pamiętnik Chrumasa”, dzieci wraz z bohaterami filmu wybrały się na wycieczkę do mleczarni. Dowiedziały się, jaki korzyści płyną z picia mleka oraz dlaczego dzieci powinny jeść produkty mleczne. Poznały również nowego bohatera – Kotkę Miau.

Dzieci obejrzały również film edukacyjny pt. „Skąd się bierze mleko?”, poznając w ten sposób „mleczny łańcuch”. Następnie segregowały różne produkty mleczne, a także odczytywały informacje na temat składu mleka.


Zdrowa, owocowa sałatka

W piątek, 10 marca uczniowie klasy Ic podczas zajęć lekcyjnych, przygotowali zdrowe, pełne witamin sałatki owocowe.
Każdy uczeń ze smakiem zjadł własnoręcznie przygotowany deser.

BRAWO uczniowie klasy Ic!!!


Rapująca klasa 1d!


Ogrodnicy z 1d

To znowu my! Ogrodnicy z 1d. Dzisiaj, tj. 6 marca smakowaliśmy nasze pierwsze zbiory rzeżuchy.
Brawo 1d!


Klasowy ogródeczek

Pod koniec lutego uczniowie klasy 1d założyli klasowy ogródek. Posadzili żółte pomidorki, pomidorki koktajlowe, bazylię, szczypiorek czosnkowy, pietruszkę, bazylię cytrynową, a także rzeżuchę. Teraz codziennie będą podlewać zasadzone warzywa i zioła oraz sprawdzać, jak rosną!

Witaminy, witaminki

Uczniowie klasy 1d przygotowali na drugie śniadanie smaczne sałatki owocowo-warzywne. Były bardzo zdrowe i pożywne!!!



20 stycznia – Dzień Bigosu

Walory smakowe bigosu – staropolskiego dania, są znane nie od dziś. Dlatego też ta wyjątkowa potrawa doczekała się swego święta – 20 stycznia obchodzimy Dzień Bigosu. Bigos pojawił się na polskich stołach już w XV wieku. Wszystko za sprawą oszczędnej gospodyni domowej, która nie chciała marnować jedzenia. Resztki pozostałe po świętach, czyli przede wszystkim rozmaitego rodzaju kiszonki, postanowiła połączyć z niezjedzonym mięsem, a do smaku dodać rozmaite przyprawy i dodatki.

Dzień bigosu był wspaniałą okazją do przyjrzenia się bliżej kapuście. Dzieci obejrzały przygotowaną prezentację, poznały właściwości zdrowotne i lecznicze kapusty oraz jej gatunki. Dzieliły się również swoimi kulinarnym doświadczeniami, opowiadały do czego w ich domach wykorzystywana jest kapusta. Różnice między kapustą kiszoną a kwaszoną wyjaśniła im pani Katarzyna Bosacka w filmie edukacyjnym „Nieoceniona kapusta kiszona! – EkoBosacka”. Kolejny raz dowiedziały się o tym, jak ważne jest czytanie etykiet produktów spożywczych.


Światowy Dzień Herbaty

W dniu Światowego Dnia Herbaty, uczniowie klasy 1d poznali kurkumę, imbir i wiele rodzajów herbat. Obejrzeli film edukacyjny na temat zbiorów herbaty w Tajwanie oraz sposób parzenia herbaty w Japonii i Turcji. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, powąchać i posmakować. A niezwykle zdrowy imbir w herbatce, dodał jej pełni smaku!



Zdrowy grudzień


Zdrowe, listopadowe śniadaniówki

Sokowirówka

W listopadzie klasa I c wraz z wychowawczynią na zajęciach technicznych poznawała budowę oraz pracę sokowirówki. Dzieciom udało się przygotować przepyszne zdrowe soki z jabłka i marchewki.


Cukier w ryzach

W listopadzie uczniowie klasy 6b mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Cukier w ryzach”, realizowanych w ramach programu, którego celem jest profilaktyka zaburzeń gospodarki węglowodanowej i otyłości wśród uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć uczniowie dyskutowali na temat negatywnych konsekwencji nadmiernego spożycia cukru, żywności przetworzonej, a także niskiej aktywności fizycznej. Najwięcej emocji wzbudziły jednak warsztaty, podczas których uczniowie analizowali etykiety umieszczone na niektórych produktach i obliczali ilość zawartego w nich cukru – wyniki obliczeń były zatrważające!


Zdrowym być – zdrowo żyć!

24 listopada w Szkole Podstawowej nr 11 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Zdrowym być – zdrowo żyć!”.

Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie uzależnieniom, kształcenie umiejętności współpracy i rywalizacji, a także rozwijanie technik plastycznych.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy w trzyosobowych zespołach. Naszą szkołę reprezentowała praca plastyczna wykonana przez Hanię i Zosię Grelowskie oraz Anię Chłopek.

Było nam niezmiernie miło, gdy ogłoszono wyniki konkursu! Praca wykonana przez Zosię, Hanię i Anię zajęła I miejsce!!! Dziewczynki otrzymały indywidualne nagrody rzeczowe, pamiątkowy dyplom oraz grę planszową dla wszystkich dzieci uczęszczających do naszej świetlicy.

Gratulujemy sukcesu!


Kolorowy świat witamin w klasie 3a

W listopadzie uczniowie klasy 3a przypomnieli sobie jak ważne dla zdrowia człowieka są witaminy. W ramach zajęć pracowali w grupach, w których wykonali sylwetki człowieka wyklejone zdrowymi i niezdrowymi produktami spożywczymi.

Ogród permakulturowy

20 października szkolni wolontariusze wraz z opiekunami przenosili na teren naszego zespołu szkolny ogród permakulturowy, który został stworzony w ramach projektu „Caritas Laudato Si”. Zadaniem wolontariuszy była pomoc w przeniesieniu całej infrastruktury ogrodu (rabaty wzniesione, kompostownik) wraz z nasadzeniami (drzewka, krzewy etc.). Dziękujemy również za wsparcie rodzicom naszych uczniów, którzy pomogli nam w całym przedsięwzięciu.

Jarosław Łapucha


Zdrowe październikowe śniadaniówki


Dzień Dyni

28 października klasa 1a obchodziła Dzień Dyni. W czasie zajęć uczniowie poznali właściwości zdrowotne dyni, jej budowę – którą przyniósł Stasiu, suszyli dyniowe pestki oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych. Mieli również okazję ocenić walory smakowe dyni – wszyscy uczniowie poczęstowani zostali dyniowymi ciasteczkami, które razem z mamą upiekł Kacper.


Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie uczęszczający do szkolnej świetlicy dowiedzieli się, że warto jeść owoce i warzywa regularnie, każdego dnia. Ale warto jeść je przede wszystkim, dlatego że to bogate źródło witamin, które korzystnie wpływają na nasz organizm.

Dzieci same również wymieniały zalety jedzenia owoców i warzyw oraz opowiadały, w jaki sposób same przyrządzają domowe przekąski z owoców.
Podsumowaniem zajęć było przygotowanie własnej sałatki owocowej lub warzywnej, czyli przygotowanie prac plastycznych, które posłużyły do tematycznej dekoracji.


Owocowy Dzień w klasie 3b

Z inicjatywy przewodniczącej klasy Zosi, w październiku odbył się u nas ,,Owocowy Dzień”. Tego dnia przynieśliśmy do klasy nasze ulubione owoce i zrobiliśmy z nich szaszłyki. Nie brakowało u nas: jabłek, gruszek, bananów, borówek, truskawek, kiwi i wielu jeszcze innych. Każdy z nas ubrał się tego dnia na kolor owocu, który najbardziej lubi. Zosia przygotowała również wiele ciekawych owocowych zagadek i zabaw.

Szaszłyki wszystkim bardzo smakowały, dostarczyły nam wielu witamin. Tego dnia w naszej klasie było pachnąco, kolorowo i bardzo owocowo.

Owocowe warsztaty w klasie 2a

We wrześniu, z okazji Światowego Dnia Jabłka, uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Przygotowali pyszne sałatki owocowe, których głównym składnikiem było jabłko.


Jesienny warzywniak klasy 3b


Światowy Dzień Jabłka

28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Była to wspaniała okazja, by przypominać dzieciom o zdrowych nawykach żywieniowych i promować jedzenie jabłek, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. W związku z tym w ramach działań podejmowanych w zakresie promocji zdrowia, wszyscy uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, celebrowali w tym dniu wszystko, co dotyczyło jabłek i sadów owocowych.

W tym dniu uczniowie klas I-III ubrali się w kolorach jesieni i przynieśli do szkoły na drugie śniadanie jabłko. Na korytarzu ustawiona było okolicznościowa wystawka oraz „jabłuszkowa fotobudka”.


Dziękuję wszystkim wychowawcom klas I-III za współpracę w przeprowadzeniu różnych działań (i plastycznych, i kulinarnych) promujących wśród dzieci jedzenie owoców, a zwłaszcza jabłek, bo tak naprawdę każdego dnia warto doceniać ten wyjątkowy owoc – jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak.
Marta Muszyńska


Klasa 1a świętuje Dzień Jabłka

W środę, 28 września z okazji Światowego Dnia Jabłka, uczniowie klasy 1a postanowili przygotować owocowe szaszłyki – w każdym znalazło się jabłko w towarzystwie różnych owoców: banana, arbuza, winogrona, ananasa czy gruszki.
Brawo PIERWSZAKI!!!


Zdrowe, wrześniowe śniadaniówki uczniów klas I-III


Talerzyki pełne zdrowia

Uczniowie klasy 3c wykorzystując zdobytą w czasie lekcji wiedzę, przygotowali talerzyki pełne zdrowia. Oto efekt ich pracy!