Wakacyjne spotkanie z policjantką

W czasie półkolonii letnich, które odbywały się w naszej szkole, odwiedziła nas policjantka, mł. asp. Pani Agnieszka Jabłonka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
Pani Agnieszka przypomniała dzieciom jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie odpoczywać nad wodą, ostrzegała przed osobami obcymi, z którymi nie należy nawiązywać kontaktów oraz odpowiadała na pytania dzieci.
Spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.


Pokaz udzielania pierwszej pomocy

W czasie trwania półkolonii letnich w naszej szkole, odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany i poprowadzony przez Pana Wojciecha Markowskiego.
Pan Wojtek opowiedział i pokazał dzieciom, jak udzielić pierwszej pomocy krok po kroku: zadbanie o własne bezpieczeństwo, wzywanie pomocy i ocena przytomności znalezionej osoby, ocena oddechu poszkodowanego i rozpoczęcie resuscytacji.
Dzieci dowiedziały się również, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która się zadławiła oraz utrwaliły wiedzę na temat numerów alarmowych.


Bezpieczne wakacje

W czerwcu wszyscy uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Uczniowie obejrzeli przygotowane prezentacje medialne dotyczące „Bezpiecznych wakacji nad wodą”, „Bezpiecznych wakacji na wsi” oraz „Bezpiecznych wakacji w górach”, a także wzięli udział w pogadance.
W świetlicy szkolnej uczniowie obejrzeli również filmy edukacyjne, które były policyjną prowokacją „Czy Twoje dziecko jest bezpieczne?”. Wysłuchali pogadanki, która związana była z treścią filmu edukacyjnego „Bezpieczne wakacje” – materiał przygotowany na potrzeby projektu Profilaktyka TV Fundacji Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Uczniowie klasy 1b nauczyli się piosenki „Bezpieczne wakacje”, która będzie im towarzyszyła podczas wakacyjnego odpoczynku.


Majowy Festyn Rodzinny

27 maja 2022 r. odbył się w naszej szkole Majowy Festyn Rodzinny. W trakcie festynu uczniowie mogli obejrzeć sprzęt ratowniczo-gaśniczy będący na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Kisielinie. Strażacy bardzo chętnie odpowiadali  na pytania dotyczące ich pracy, przekazywali też cenne informacje na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.


Jak Wojtek został strażakiem

Uczniowie klasy IIa zrealizowali ostatni zaplanowany na ten rok szkolny moduł projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” – „Na ratunek”. W tej części projektu pracowali z lekturą „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. Aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem pracowali w lekturniku, gdzie m. in. zapisywali plan wydarzeń i narysowali głównego bohatera Wojtka. Podczas omawiania lektury poznali szczegóły pracy strażaków oraz utrwalili znajomość numerów alarmowych. Drugoklasiści samodzielnie wykonali makietę remizy strażackiej oraz po raz pierwszy wykonali tzw. lekturę na wieszaku, która pozwolił podsumować informacje omawiane w lekturze.


Wizyta w Ogniku

W piątek, 8 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy IIa odwiedzili strażaków w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej przy ulicy Kożuchowskiej. Wizyta w sali Ognik dostarczyła dzieciom ogromnej wiedzy dotyczącej zarówno pracy strażaków, jak i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony 8 lutego, ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego zadaniem jest również zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci. Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce, jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet.

W naszej szkole uczniowie mieli możliwość zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa w sieci. Na szkolnych korytarzach przygotowano tablice z informacjami na temat przemocy psychicznej, cyberprzemocy oraz zasad postępowania w przypadku doświadczenia takiej przemocy w Internecie.

W świetlicy szkolnej uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach przygotowanych w oparciu o scenariusze zawarte na stronie internetowej www.safeinternet.pl. Dzieci oglądały również filmy animowane mówiące o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z sieci oraz dowiedziały się, jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie korzystać ze stron internetowych. Wzięły też udział w pogadance na temat aktywnych form spędzania czasu wolnego i wspólnie przygotowały plakat „Czas wyjść z sieci! Bądźcie OFFLINE”.


Europejski Dzień Numeru Alarmowego

11 lutego obchodzony jest Dzień Numeru Alarmowego 112. Wydarzenie to ma na celu rozpowszechnianie wiedzy oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat właściwego korzystania z „numeru 112”. Obowiązuje on we wszystkich europejskich krajach, co gwarantuje łatwy dostęp do służb ratunkowych w dowolnym miejscu Europy.

W tym dniu w świetlicy szkolnej przypomniano uczniom, kiedy należy dzwonić na ten numer i jak umiejętnie z niego korzystać, a także, co robić w nagłych wypadkach. Dzieci rozwiązywały interaktywne krzyżówki oraz obejrzały teledysk edukacyjny „Znam numery alarmowe”.


Bezpieczne ferie zimowe – spotkanie z policjantem

W naszej szkole, jak co roku, odbyły się zorganizowane zajęcia w ramach ferii zimowych. W tym roku pod hasłem: „W Zielonej Górze ferie rozpocząć czas, bo moc atrakcji czeka nas!”.
Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe zajęcia, które nawiązywały do jubileuszy naszego miasta. W 2022 roku przypada bowiem jubileusz 800-lecia założenia Zielonej Góry oraz w przyszłym roku – 700-lecia uzyskania praw miejskich.
Dzieci uczestniczące w zajęciach odwiedził policjant – sierżant sztabowy pan Andrzej Moszko, który przypomniał podstawowe zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Mówił też o niebezpiecznych zjazdach na sankach w okolicach dróg, zbiorników wodnych i wchodzenia na zamarznięte akweny wodne. Prosił o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych. Odpowiedział też na wiele pytań zadawanych przez dzieci.


Bezpieczne ferie zimowe

Cały tydzień poprzedzający ferie zimowe upłynął w naszej świetlicy pod hasłem „Bezpieczne ferie zimowe”.
Ferie zimowe to dla uczniów wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dlatego też uczniowie uczęszczający do świetlicy obejrzeli film edukacyjny „EduKredka – bezpieczne zabawy” , a następnie wspólnie przypomnieli zasady, o których należy pamiętać w czasie zimowych szaleństw. Przypomniano też dzieciom, że zamarznięte jeziora stanowią śmiertelne zagrożenie, o czym mogli się przekonać oglądając film ukazujący sposoby ratowania osób, pod którymi załamał się lód.
Przygotowano też zajęcia plastyczne oraz muzyczne. Uczniowie rozwiązywali tematyczne łamigłówki, wykreślanki oraz krzyżówki. Wzięli też udział w zajęciach sportowych. Poznali zasady bezpiecznych zabaw, które można wykorzystać w czasie zimowego wypoczynku.

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!


Warsztaty w „Ogniku”

Ognik to sala edukacyjna dla dzieci u zielonogórskich strażaków. To właśnie tam 25 listopada uczniowie klasy Ib, wzięli udział w warsztatach, które uczą prawidłowych odruchów i reakcji w sytuacji zagrożenia. Dzieci były bardzo zadowolone i nie mogą się doczekać kolejnej wizyty.


Spotkanie z policjantem 

22 listopada odwiedził nas w świetlicy policjant – starszy sierżant pan Jarosław Marszałek. Nasz gość przypomniał dzieciom o podstawowych zasadach ruchu drogowego, o tym, o czym muszą pamiętać idąc do i ze szkoły, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz jak ważne są elementy odblaskowe.

Omówił zasady postępowania w sytuacjach, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu:
– jak zachowywać się, gdy zaczepia nas osoba obca,
– dlaczego nie należy wpuszczać obcych do mieszkania,
– jak bezpiecznie poruszać się rowerem czy hulajnogą,
– jak się zachować, gdy na naszej drodze pojawi się groźny pies;

Odpowiedział również na wiele pytań dzieci, które związane były z pracą wykonywaną przez policjantów.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 1a, 1b, 2b, 3a oraz 3b.


Bezpieczna droga do szkoły

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie klas I-III uczęszczający do świetlicy szkolnej, wzięli udział w zajęciach dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Utrwalili znajomość znaków drogowych oraz dowiedzieli się, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji, na które są narażeni pokonując codzienną drogę do szkoły i ze szkoły do domu.
Przypomniano też uczniom o konieczności noszenia elementów odblaskowych oraz jak korzystać i postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, dzwoniąc na numer alarmowy 112.